To jedno z kilkuset zagadnień prawnych związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kwestia ta obecnie wydaje się wciąż ostatecznie nierozwiązana, nadal prowadzone są rozmowy dotyczące tego problemu.
Niemniej na tę chwilę należy ostrzec kierowców posiadających brytyjski dokument, bowiem w obecnym scenariuszu prawdopodobnie konieczne będzie wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, jeżeli Polacy zamieszkujący Wyspy będą chcieli poruszać się pojazdami po polskich drogach.

Oprócz możliwości wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy, pozostaje uzyskać prawo jazdy w kraju Unii Europejskiej, oczywiście nie wyłączając Polski, co niestety wiąże się z koniecznością podejścia do egzaminu teoretycznego i poniesieniem kosztów.

Możliwość uzyskania międzynarodowego prawa jazdy  to tzw. plan b, w przypadku wystąpienia Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej bez podpisania porozumień (tzw. no deal Brexit – twardy Brexit).

Pomimo dyskusji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, zintensyfikowanych na początku 2018 r., dotychczas nie ma w tej kwestii porozumienia, a Komisja Europejska poinformowała, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, brytyjskie prawo jazdy przestaną być uznawane na terenie Wspólnoty i odwrotnie.

Ostatnia informacja zamieszczona na stronie Ministerstwa Infrastruktury, nawiązująca do rozmów polsko-brytyjskich, dotyczy spotkania polskiego wiceministra infrastruktury z brytyjskim podsekretarzem stanu ds. transportu drogowego, które odbyło się 26 lipca 2018 r. i zakończyło wyrazami nadziei, że oba kraje zawrą porozumienie do czasu wyjścia WB z UE. Jak dotąd brak jednak informacji o zawarciu stosownej umowy.

Pozostaje nam zatem czekać do 29 marca 2019 r., do tego czasu rząd Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Unii Europejskiej powinni sfinalizować ostatecznie porozumienia regulujące wzajemne stosunki.

Katarzyna Pisarek, adwokat. 

tel: (+48) 608 224 625

e-mail: [email protected]

www.advocado.top
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0