Czerwcowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

Wymiana pojazdów egzaminacyjnych w ośmiu WORD-ach, kontrowersyjny pomysł dyrektora ośrodka w Toruniu Marka Staszczyka odnośnie opłat za poprawki, systemy szkolenia i egzaminowania na Ukrainie i Białorusi – to tylko kilka tematów, które zostały poruszone w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”. Zachęcamy do lektury!

Temat numeru: Wymiana aut egzaminacyjnych

Rio w ofensywie

Co wciąż budzi emocje właścicieli OSK? Wymiana pojazdów egzaminacyjnych w WORD-ach. W ostatnim czasie przetargi rozstrzygnięto w aż ośmiu ośrodkach. I tylko w jednym przypadku zwycięzcą nie okazał się diler oferujący kię rio.

 

Za dużo poprawek na kieszeń kursanta

Rewolucyjny pomysł dyrektora WORD w Toruniu! Kandydaci na kierowców płaciliby tylko za dwa podejścia do egzaminu na kategorię B. Później do kasy musiałby się pofatygować instruktor. Kolejne poprawki obciążałyby starostę i wojewodę.

Wieloletni dyrektor gorzowskiego WORD -u odwołany

Pod koniec kwietnia Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował się odwołać z funkcji dyrektora WORD-u w Gorzowie Zbigniewa Józefowskiego. Powód? „Potrzeba wprowadzenia dynamicznych zmian w funkcjonowaniu ośrodka”. Następcą Józefowskiego został Mariusz Potocki.

Prawko za wschodnią granicą,  czyli zdaje prawie każdy

Niska zdawalność egzaminów na prawo jazdy to problem nieznany ukraińskim i białoruskim kierowcom. Martwić ich mogą natomiast ceny kursu, bo zarabiają marnie. A także „wzjatki” dla urzędników i funkcjonariuszy wszelkich służb.

Grzechy główne motocyklistów

Jeśli chcemy być profesjonalnymi instruktorami motocyklowymi, wskazujmy kursantom najczęściej popełniane przez motocyklistów błędy. A jest ich trochę. Ja skupię się na czterech grzechach głównych. Warto się ich wystrzegać! – pisze Marcin Kukawka.

Hybrydowa rewolucja omija OSK

„Hybryda” to słowo często pojawiające się w wypowiedziach fanów motoryzacji. Napęd, niegdyś kojarzący się przede wszystkim z koncernem Toyota, obecnie jest coraz chętniej wykorzystywany w samochodach innych producentów. Specjaliści od marketingu wyliczają jego zalety, nie wspominając o wadach. Czy samochody hybrydowe zdominują rynek? Czy stanowią atrakcyjną ofertę dla OSK?

Miliony na ODTJ-oty

Pod koniec kwietnia uroczyście otwarto kolejne dwa ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Są to obiekty stopnia podstawowego. Inwestycje przeprowadziły WORD-y w Krośnie i Legnicy.

Kto zostanie  instruktorem roku?

Slalom zakończony parkowaniem w garażu, jazda po pasie ruchu z piłeczką na talerzu czy parkowanie samochodem z zaklejonymi szybami to tylko niektóre konkurencje, w których zmierzą się instruktorzy z całej Polski w ramach XVIII Ogólnopolskiego Konkursu „Instruktor Roku 2017”.

Brytyjczycy zmieniają zasady gry

Od grudnia kandydaci na kierowców z Anglii, Szkocji i Walii będą musieli się zmierzyć ze zmienioną formą egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jego częścią stanie się m.in. jazda z wykorzystaniem nawigacji.

85 nieudanych podejść

Ostatni egzamin teoretyczny miał w kwietniu. Nie udało się już po raz 85. Na razie mieszkaniec Lubelszczyzny zawiesił dalsze zdawanie egzaminów. Jednak nie dlatego, że stracił determinację. Po prostu czeka, aż przejdzie burza medialna.

Model biznesowy

Czym zazwyczaj kieruje się kursant przy wyborze szkoły jazdy? Mamy XXI wiek, więc wydawać by się mogło, że jest bardzo wymagający i skrupulatnie przystępuje do poszukiwań wymarzonego ośrodka. Ale jest inaczej. Ważne jest to, żeby było tanio i blisko. Ale na szczęście są od tej reguły wyjątki – pisze Marcin Zygmunt.

I tak źle, i tak niedobrze

W poprzednim numerze „Szkoły Jazdy” pisaliśmy o problemach trapiących współczesne diesle oraz postrzeganiu ich przez kierowców. Okazuje się, że na cenzurowanym są również silniki z zapłonem iskrowym.

Lekcje z charakterem

Kurs nauki jazdy może być świetnym narzędziem marketingowym. Kluczem  do sukcesu jest oczywiście pomysł. Nie zabrakło go Mercedesowi.

Domisiowe przedszkole, czyli plemiona młodych

Kursanci, którzy pojawiają się w OSK, mają różne oczekiwania, aspiracje, każdy na swój sposób angażuje się w szkolenie. W tej części naszego cyklu „Poznaj swojego kursanta” zaprezentujemy najbardziej typowe postawy młodych, sklasyfikowanych w tzw. plemiona. Ciekawe, czy rozpoznacie wśród nich swoich klientów.

Obieżyświat  z samochodowym wyrokiem

– Kiedyś liczyłem, że przejechałem ok. 10 mln km. Jeśli jeździłbym zawsze 60 km/h, co jest oczywiście nierealne, ale jakąś wartość trzeba przyjąć, to jaki wyrok bym otrzymał? Siedzenie przez siedem i pół roku w samochodzie! – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full.

Podwójna czy pojedyncza?

Elżbieta Stępień, posłanka Nowoczesnej, złożyła interpelację w sprawie poziomego znaku P-4, czyli „podwójnej ciągłej”. W jej ocenie zastąpienie jej linią pojedynczą w kontekście obowiązku odnawiania oznakowania przyniosłoby milionowe oszczędności w skali kraju.

Trwa pilotaż mDokumentów

Od 11 maja w czterech polskich miastach – Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu – trwa pilotaż tzw. mDokumentów, czyli usługi pozwalającej na uzyskanie dostępu np. do dowodu osobistego czy prawa jazdy bez konieczności posiadania przy sobie plastikowej karty. Wystarczy do tego smartfon.

Poprawianie dobrego

Produkowany od 2012 roku volkswagen up! został poddany lekkiej modernizacji. Zgodnie z aktualnymi trendami, skupiono się na multimediach.

Człowiek stworzony  do wygrywania

Jeździł, tak jak żył – zawsze na pełnej prędkości. Kto? Jeden z najbardziej legendarnych kierowców w historii Formuły 1, Ayrton Senna. Warto dowiedzieć się, jaki był. Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Richarda Williamsa „Wieczny Ayrton Senna”.

Nie bądź następny!

„Brawura zabrała mi nogę. Pamiętaj, brawura potrafi zabrać życie” – mówi 25-letni Patryk Chmielowiec, bohater spotu będącego częścią kampanii śląskiej drogówki „Nie bądź następny”, której celem jest zwrócenie uwagi na zbyt dużą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów i kierujących quadami.

Zdjęcia kością niezgody

Coraz częściej w sieci można natknąć się na zdjęcia i filmy dokumentujące drogowe wykroczenia. Okazuje się, że konsekwencji prawnych może obawiać się osoba… publikująca tego typu materiały.

Szeryf  nie akceptuje suwaka

Ostatnio zacząłem oglądać różne kanały w serwisie YouTube. I co? Nie ma dnia, żeby nie pojawiło się tam co najmniej kilka filmów pokazujących szeryfów drogowych. Dlaczego kierowcy w naszym kraju nie akceptują jazdy na suwak? – pyta Albin Sieczkowski.

Ciężarówki są coraz mniejszym zagrożeniem, ale…

– W ciągu minionej dekady liczba poważnych wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych spadła w Europie niemal o połowę. Jednak liczba zdarzeń, w których ucierpieli niechronieni użytkownicy dróg, zmalała w mniejszym zakresie – mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks, które opublikowało właśnie raport dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kocie oczka podświetlają pieszych

Nietypowe oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się niedawno w Szczecinie. Chodzi o tzw. kocie oczka. Są to zatopione w jezdni specjalne światełka, które włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego.

Hejtowanie

Teksty do „Szkoły Jazdy” piszę od dobrych kilku lat. Przez ten czas wielu moich kolegów po fachu w swoich komentarzach wieszało na mnie psy, komunikowało, że mam idiotyczne poglądy i jestem głupi. Nie przeszkadzałoby mi to, gdyby nie jeden fakt – pisze Marcin Zygmunt.

Parkowanie ze smartfonem

W Pelplinie (województwo pomorskie) można już korzystać z inteligentnego systemu parkowania. Koncern Energa, czyli inwestor, liczy, że ułatwi to kierowcom znalezienie wolnego miejsca, zredukuje zbędny ruch pojazdów i korki.

Niebezpieczna  odległość

W Niemczech i we Francji, w przeciwieństwie do naszego kraju, tzw. bezpieczny odstęp jest mierzalny. Sądzę, że już czas, żeby i w naszych przepisach znalazło się takie wskazanie. Z powodu jego braku, jak wynika ze statystyk, dochodzi bowiem do wielu nieszczęść na drodze.

PLK edukuje instruktorów

Prawie pięćset szkół jazdy z pięciu województw otrzymało już dodatkowe materiały szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Dodatkowo kilkuset instruktorów jazdy brało czynny udział w specjalistycznych seminariach. To dotychczasowy efekt akcji zainicjowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Przegląd legislacyjny

Tuż przed wakacjami prawodawcy pracują nad szeregiem projektów związanych z transportem drogowym. Choć interesujące nas rozporządzenie w sprawie kontroli w ośrodkach szkolenia kierowców wciąż się w Dzienniku Ustaw nie ukazało, to i tak nie brakuje nowości, którym warto się przyjrzeć – pisze Radosław Biernat.

Wirtualna autostrada dla szkół

Do końca roku w pięćdziesięciu szkołach w województwach lubuskim i wielkopolskim będą odbywały się zajęcia  z bezpieczeństwa ruchu drogowego z wykorzystaniem technologii VR. Zakładając specjalne gogle dzieci będą mogły przenieść się do wirtualnego miasta, poruszać się po wirtualnych drogach.

Kierowco,  zadbaj o swoje zdrowie

Otyli, z nadwagą i bierni fizycznie – taki obraz kierowców ciężarówek wyłania się z najnowszego „Raportu o stanie zdrowia kierowców zawodowych”, przygotowanego na zlecenie Fundacji Truckers Life przez Koło Naukowe Dietetyków  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

3 komentarze do “Czerwcowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: ครบจบในเว็บเดียว lsm99

  2. Pingback: spin238

  3. Pingback: super kaya88

Dodaj komentarz