Czego nie umieją kierowcy?

  • Polscy kierowcy zawodowi są w Polsce sprawcami wyjątkowo dużej liczby wypadków drogowych.
  • Gorzej od nas, jeśli chodzi o państwa Unii Europejskiej, wypada tylko Bułgaria.
  • W programie „Porozmawiajmy o branży” dyskutowaliśmy m.in o deficytach w wyszkoleniu polskich kierowców zawodowych.

Tomasz Rejek, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, nie jest zwolennikiem wykorzystywania placów manewrowych w procesie szkolenia i egzaminowania kierowców zawodowych.

Ja nie widzę potrzeby utrzymywania placu manewrowego o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych tylko po to, aby połączyć ciągnik siodłowy z naczepą i przeprowadzić jakieś manewry. Jestem zdziwiony, że ośrodki szkolenia kierowców chcą płacić za te place manewrowe.

Zdaniem Tomasza Wienconka, dla zwykłego kierowcy, którzy właśnie otrzymał prawo jazdy kategorii C+E prowadzenie zestawu ciągnik plus naczepa jest dużym wyzwaniem. Krzysztof Ledzion (e-kierowca) zauważa, że odpowiednią drogą rozwoju zawodowego kierowcy jest przejście ścieżki szkolenia od warsztatu, przez naukę manewrowania aż do prowadzenia zestawu pod okiem doświadczonych kierowców.