Coraz więcej osób zdaje egzaminy na prawo jazdy kategorii B1

nauka jazdy

Coraz więcej osób zdaje egzaminy na prawo jazdy kategorii B1. Uprawnia ono do prowadzenia lekkich aut, którymi za dwa lata będzie można jeździć od 14. roku życia – informuje „Życie Warszawy”.

Prawo jazdy kategorii B1 upoważnia do jazdy autami trzy- lub czterokołowymi, ważącymi nie więcej niż 550 kg. Nowością są samochody jeszcze lżejsze – ważące 349 kg francuskie auta firmy Microcar, które oficjalnie zostały sklasyfikowane jako „pojazdy samochodowe”. To jedyne pojazdy tego typu, które mają homologację w Polsce i jedyne, które są wyposażone w poduszkę powietrzną dla kierowcy.

Microcary wyglądają jak zwykłe miejskie samochody z tą różnicą, że mają zamontowane ograniczenie i mogą rozpędzić się do prędkości maksymalnej 45 km/godz. Wyposażone są w silniki Diesla

o pojemności 500 cm sześc. i mocy 5, 4 KM. Auta są dwuosobowe, ale posiadają spory bagażnik, w którym bez problemu zmieści się wózek inwalidzki. Na Zachodzie takie pojazdy cieszą się dużym powodzeniem wśród osób niepełnosprawnych. Pojazdy nie są tanie: za microcara w promocyjnej cenie trzeba zapłacić 39 900 zł. Spala ok. 3,2 l na 100 km.

Na razie, by jeździć microcarem, trzeba mieć ukończone 16 lat i prawo jazdy kategorii B1. W 2013 roku wystarczy mieć ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM (np. na trzykołowce czy quady), którą przewiduje znowelizowany właśnie kodeks drogowy.

 

W ubiegłym roku w Warszawie do egzaminu w kategorii B1 przystąpiły 262 osoby, o 63 proc. więcej niż w 2009 roku.

 

Więcej w „Życiu Warszawy”.

4 komentarze do “Coraz więcej osób zdaje egzaminy na prawo jazdy kategorii B1”

  1. Pingback: bonanza178

  2. Pingback: https://www.cloudhq-mkt5.net/mail_track/link/f0c84b0e937a4cd87ee4c222062e1e54?uid=694879&url=https://phforums.co.za/

  3. Pingback: buy MDMA online

  4. Pingback: ข่าวบอล

Dodaj komentarz