Ogólnopolskie badanie kierowców dla Ergo Hestii wykazało, że ponad połowa kierowców lubi podczas prowadzenia auta słuchać muzyki. Natomiast większość kierowców deklaruje, że w trakcie jazdy nigdy nie sprawdza poczty e-mail.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu przez TNS Polska na zlecenie Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia.


Muzyka, telefon i … kawa


Wykazało ono, że ponad połowa kierowców zawsze podczas prowadzenia auta słucha muzyki. Tylko 2 proc. respondentów przyznało, że nie robi tego nigdy. Co trzeci respondent przynajmniej czasami prowadzi rozmowy przez zestaw głośnomówiący. Z kolei  13 proc. kierowców rozmawia trzymając telefon w ręku. To jednak nie jedyna czynność, którą kierowcy wykonują za pomocą telefonu podczas jazdy.  W ramach badania respondenci  przyznali się m.in. do korzystania z aplikacji na smartfony (12 proc. robi to przynajmniej czasami), 9 proc. czyta smsy, a co 20 respondent oświadczył, że zdarza się mu pisać krótkie wiadomości tekstowe podczas prowadzenia auta. Tylko  trzech na 100 ankietowanych potwierdziło, że podczas prowadzenia auta sprawdza pocztę e-mail.


Część kierowców przyznaje się do swojej słabości do kawy. Okazało się, że  12 proc. kierowców pije ją podczas jazdy. Mało tego,  u miłośników „małej czarnej” zdecydowanie wzrasta ryzyko wypadku! Wśród osób, które spowodowały wypadek dwa razy częściej niż wśród kierowców bezwypadkowych pojawiała się deklaracja o piciu kawy za kierownicą.  


Wskazana krótka przerwa


- Kierowcy są przeświadczeni, że konsumpcja za kierownicą nie zwiększa ryzyka wypadku, ale te badania pokazują, że jest dokładnie odwrotnie - tłumaczy Sandra Jedynak, ekspert ds. mediów społecznościowych Ergo Hestii. -Do najbardziej niebezpiecznych zachowań za kierownicą kierowcy zaliczają wszelkie czynności związane z telefonem, takie jak pisanie  i czytanie smsów, sprawdzanie poczty email czy rozmowa bez zestawu głośnomówiącego. Tymczasem picie kawy czy spożywanie posiłków może tak samo dekoncentrować za kierownicą. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Wtedy zawsze lepiej się zatrzymać  i  zrobić sobie krótką przerwę podczas której możemy nie tylko rozprostować nogi, ale również zjeść lekki posiłek, czy napić się. O tym jak przygotować się do takiej podróży kierowcy mogą przeczytać w Niecodziennym Poradniku Codziennej Jazdy, który Ergo Hestia przygotowała we współpracy z Michałem Kościuszko i  najpopularniejszymi polskimi motoblogerami.


Jednym z nich jest Albin Sieczkowski, który prowadzi bloga StrefaKulturalnejJazdy.pl oraz ma stałą rubrykę w naszym miesięczniku. 


jaz

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0