Ceny szkolenia na kat. A

  • Podsumowując sezon motocyklowy 2022 przedstawiliśmy w programie Porozmawiajmy o Branży najwyższe i najniższe ceny kursów na kategorię A w poszczególnych województwach.
  • Przedziały cenowe są dość podobne do szkolenia na kategorię B.

Najwyższa cena kursu na kategorię A to województwo zachodniopomorskie: 3500 złotych. Ciekawe, że w tym samym wojewóztwie odnotowujemy także najniższą cenę: 1900 złotych. Marek Rupental- ekspert i wykładowca e-kierowcy, komentuje to w następujący sposób:

„Nie mam pojęcia jak to ktoś kalkuluje, bo można wahać się w niewielkim rozrzucie: 200-300 złotych, takie rzeczy są dopuszczalne. Natomiast dwukrotne przebicie ceny to już chyba jakiś kaprys. Koszty mogą różnić się w niewielkim stopniu pomiędzy województwami, nie są związane z eksploatacją pojazdów, a z wynagrodzeniem instruktorów. Ale nie aż tak, naprawdę nie rozumiem”.

Z kolei Artur Pluta (Szkoła Jazdy Enigma Kielce) podkreśla, że z punktu widzenia OSK zdecydowanie droższym szkoleniem jest kategoria A.

„Bardzo łatwo to policzyć i nie ma tu żadnej filozofii. Pamiętajmy, że przy kategorii A uczestniczą w szkoleniu dwa pojazdy. Pojazd, którym kieruje osoba szkolona i pojazd, którym instruktor zapewnia tzw. obstawę, czyli jedzie za osobą szkolonąi. I wszystko jedno, czy będzie to samochód, czy motocykl. Koszty rozkładają się na dwa pojazdy”.

Artur Pluta dodaje również, że z punktu widzenia instruktora szkolenie w zakresie kategorii A jest zdecydowanie bardziej stresujące niż w zakresie kategorii B. Podczas szkolenia w mieście, instruktor nie ma żadnego wpływu na osobę, z którą jedzie. Właściwie nie widuje się już instruktorów jadących razem z osobą szkoloną na jednośladzie: kursant z przodu, instruktor z tyłu. Zazwyczaj szkolenie odbywa się w ten sposób, że osoba szkolona jedzie z przodu, a instruktor drugim pojazdem jedzie z tyłu.

„To szkolenie jest o wiele bardziej ryzykowne, a co za tym idzie musi więcej kosztować. W naszym przypadku kategoria A kosztuje 2400 złotych, kategoria B 2300 złotych”.