Brytyjska policja testuje. Kierowcy ze słabym wzrokiem stracą prawo jazdy

oko

Brytyjska policja w trzech regionach (Thames Valley, Hampshire i West Midlands) poddaje testowi każdego kierowcę zatrzymanemu do kontroli drogowej. Jeśli prawidłowo nie odczyta numerów tablicy rejestracyjnej z 20 metrów, straci prawo jazdy – donosi „The Independent”.

Na jakiej podstawie działają policjanci? Otóż mogą oni wysłać wniosek o unieważnienie prawa jazdy do DVLA (Driver & Vehicle Licensing Agency) – rządowej komórki posiadającej bazę kierowców i pojazdów, jeśli są przekonani, że bezpieczeństwo innych użytkowników drogi jest zagrożone. Takie prawo zostało wprowadzone pięć lat temu.

Policja z Thames Valley, Hampshire i West Midlands przeprowadza test wzroku, polegający na odczytywaniu numerów tablicy rejestracyjnej z 20 metrów, każdemu kierowcy zatrzymanemu do kontroli. Akcja jest wspierana przez organizację zajmującą się BRD – Brake oraz firmą optyczną Vision Express. Potrwa do końca września – donosi „The Independent”.

Z badań brytyjskiego Stowarzyszenia Optometrystów (Association of Optometrists) wynika, że 35 proc. z nich w zeszłym roku zetknęło się z pacjentami, którzy prowadzili pojazdy mimo problemów ze wzrokiem.

Kierowcy, którzy w wyniku oblania testu wzrokowego stracą prawo jazdy, mogą je odzyskać dopiero po pozytywnym przejściu badań lekarskich. Wcześniej jednak muszą zacząć używać okularów lub soczewek.

jaz

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.