Bruksela nagradza Polskę za postęp BRD!

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu przyznała Polsce nagrodę Road Safety Performance Index za zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w okresie 10 lat.

47-procentowe obniżenie liczby ofiar śmiertelnych to drugi najwyższy wynik w historii. Lepszy wskaźnik osiągnęła tylko Litwa, ubiegłoroczny laureat. Europejska Rada wciąż jednak wytyka Polsce, że prędkości dopuszczalne i obserwowane prędkości rzeczywiste są niebezpiecznie wysokie. Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradach – 140 km/ h jest, poza Niemcami, najwyższa w Europie. Jednocześnie, Rada rekomenduje rozważenie ograniczenia prędkości do 30 km/h na drogach używanych przez rowerzystów i pieszych w miastach. Rada chwali Polskę za wprowadzenie stałego ograniczenia prędkości do 50 km/h w nocy na obszarze zabudowanym.