Błędy, które dyskwalifikują

egzamin na prawo jazdy

Jeśli w trakcie egzaminu przekroczysz dozwoloną prędkość o 20 km na godzinę lub zlekceważysz znak „Stop”, oblejesz natychmiast.

Pomyślnie skończyłeś szkolenie – szykuj się na egzamin. Składa się on z dwóch części: teoretycznej (test komputerowy lub pisemny) i praktycznej (na placu manewrowym i w ruchu drogowym). Warunkiem przeprowadzenia części praktycznej jest zaliczenie teorii. Zanim przystąpisz do egzaminu, złóż wniosek o wydanie prawa jazdy z odpowiednimi załącznikami. Ośrodek egzaminowania powinien wyznaczyć termin umożliwiający przeprowadzenie egzaminu w ciągu miesiąca od złożenia wymaganych dokumentów, czyli zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, pomyślnie zdanym egzaminie wewnętrznym i orzeczenie lekarskie.

Dwa błędy w teście

Na egzamin teoretyczny zapiszą cię na konkretny dzień i godzinę. Koniecznie weź ze sobą dowód osobisty! Sprawdź, czy w orzeczeniu lekarskim nie wpisano, że możesz prowadzić pojazd pod warunkiem używania okularów, szkieł kontaktowych, aparatu korygującego słuch itp. Sprawdzian przeprowadzany jest w formie testu (pytania pochodzą z krajowej bazy pytań egzaminacyjnych). W wypadku najpopularniejszej kat. B kandydaci na kierowców muszą odpowiedzieć na 18 pytań. Można popełnić dwa błędy. Na udzielenie wszystkich odpowiedzi kandydaci mają maksymalnie 25 minut. Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Od zdania teorii nie może upłynąć więcej niż pół roku! Każde zadanie można na ogół wykonywać dwa razy, np. skręt w lewo czy prawo. Dodatkowo w wypadku parkowania jest możliwa korekta w każdej próbie.

Zalicz rondo

Jazda egzaminacyjna to również zawracanie oraz hamowanie we wskazanym miejscu. W jej trakcie należy przejechać przez różne rodzaje skrzyżowań (równorzędne, oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, z sygnalizacją świetlną oraz takie, na których ruch odbywa się wokół wyspy – popularne ronda). Ważna jest też umiejętność zachowania wobec pieszych, zwłaszcza w okolicach przejść. Przystanki autobusowe i tramwajowe, przejazdy przez torowiska to kolejne etapy programu egzaminu. W czasie jazdy będą oceniane manewry omijania, wymijania, wyprzedzania oraz zmiany pasa i kierunku ruchu. Jeżeli będzie możliwość, osoba egzaminowana przejedzie tunelem. Egzaminator ma prawo sprawdzić umiejętność awaryjnego hamowania. Przez cały czas kontroluje on prędkość, z jaką porusza się kierujący, oraz miejsce pojazdu egzaminacyjnego na drodze i jezdni. Jeżeli wszystkie zadania egzaminacyjne będą wykonane poprawnie, egzamin praktyczny może się skończyć już po 25 minutach. Jeżeli będą konieczne liczne poprawki lub zaistnieją inne okoliczności, jazda nie będzie krótsza niż 40 minut. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to masz szansę na pozytywny wynik egzaminu. Za kilkanaście dni (góra miesiąc) możesz się zgłosić w odpowiednim urzędzie po odbiór prawa jazdy.

Wylecisz z egzaminu

Są sytuacje, które powodują natychmiastowe przerwanie egzaminu oraz uzyskanie wyniku negatywnego. Należą do nich m.in.:

• nieustąpienie pierwszeństwa;

• omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;

• wjazd na powierzchnię wyłączoną z ruchu;

• naruszenie zakazu wyprzedzania;

• przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/godz.;

• niezastosowanie się do znaków zakazujących wjazdu lub ruchu w obu kierunkach oraz zakazu skrętu;

• niezastosowanie się do nakazu jazdy lub najechanie na linię podwójną ciągłą;

• niezastosowanie się do znaku „Stop” lub przejazd na czerwonym świetle.

Pamiętaj! W samochodach, w których odbywa się egzamin na prawo jazdy kategorii B, jest zamontowana kamera. Kaseta z nagraniem jest najważniejszym dowodem w razie odwołania się od wyniku egzaminu.

 źródło: Rzeczpospolita

3 komentarze do “Błędy, które dyskwalifikują”

  1. Pingback: http://old.evermotion.org/stats.php?url=https://northspringsresources.com

  2. Pingback: buy MDMA online

  3. Pingback: situs togel gacor

Dodaj komentarz