Biłgoraj doczekał się oddziału terenowego

Od kwietnia kandydaci na kierowców mogą zdawać egzaminy na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B w Biłgoraju. Oddział terenowy otworzył tam Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu.

Oficjalne otwarcie filii zamojskiego WORD-u odbyło się 7 kwietnia. Ośrodek jest zlokalizowany przy ul. Motorowej, na terenie biłgorajskiego autodromu, należącego do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej. Kandydaci na kierowców mogą tam zdawać egzaminy na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B.

Długie starania

– Wspólnie ze starostą i władzami lokalnymi dopięliśmy swego – mówił podczas uroczystego otwarcia ośrodka Janusz Szatkowski, dyrektor WORD-u w Zamościu. – To wspaniały dzień, w którym możemy oficjalnie otwierać oddział terenowy w Biłgoraju WORD-u w Zamościu. Będą tu przeprowadzane państwowe egzaminy praktyczne na prawo jazdy oraz egzaminy teoretyczne. Władze samorządowe i społeczność lokalna były bardzo zainteresowane otwarciem ośrodka w Biłgoraju, dlatego cieszę się, że w końcu się udało.

Dlaczego dyrektor Szatkowski był aż tak zadowolony? Bo otwarcie oddziału terenowego w Biłgoraju trochę trwało.

– Starania o utworzenie filii rozpoczęły się jeszcze w 2008 roku – opowiadał Kazimierz Pasternak, starosta biłgorajski. – Podjął je ówczesny zarząd powiatu z nieżyjącym już starostą Markiem Onyszkiewiczem na czele. Jednak ze względów proceduralnych oddział nie mógł powstać. W 2015 roku zarząd ze starostą Marianem Tokarskim, przy współpracy z samorządem miasta Biłgoraj, podjęli ponowną próbę utworzenia filii WORD-u.

Radni sejmiku wojewódzkiego wskazali to miasto już we wrześniu 2015 roku. Jednak sporo czasu zajęło szukanie miejsca odpowiedniego do przeprowadzania egzaminów. Najpierw władze miasta i powiatu wskazały teren, gdzie ośrodek prowadzi Liga Obrony Kraju. Ale LOK nie jest instytucją samorządową, więc rozpoczęto poszukiwania innej lokalizacji. Myślano o bazie tamtejszego PKS-u, ale zmienił właściciela… W końcu władze powiatu zaproponowały, żeby filia zamojskiego WORD-u powstała na autodromie.

Pięć stanowisk, jeden pracownik i plac

Jednak najpierw trzeba było to miejsce zaadaptować na potrzeby egzaminowania. Na autodromie znalazło się pomieszczenie, w którym teraz kandydaci na kierowców zdają egzaminy teoretyczne. Znajduje się tam pięć stanowisk komputerowych.

– Wymieniono podłogi, wymalowano salę, wymieniono okna i drzwi – mówił podczas otwarcia Jerzy Buczko, dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji w Biłgoraju, który zajmował się adaptacją autodromu na potrzeby filii WORD-u. – Dodatkowo odświeżono elewację. Nasza szkoła z racji kierunków kształcenia wpisuje się w działalność WORD-u. Uczniowie składają u nas egzaminy z przygotowania do pełnienia roli kierowcy, m.in. pojazdów samochodowych.

Do użytku został oddany także plac manewrowy. W biłgorajskiej filii ośrodka w Zamościu na stałe zatrudniony jest tylko jeden pracownik. Zajmuje się m.in. koordynacją zapisów na egzaminy.

– Cieszę się, że wszystkie samorządy: gminy, miasta, powiatu i województwa, połączyły siły oraz doprowadziły do tego, że możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy jest blisko mieszkańców tego regionu – mówił obecny na uroczystym otwarciu Krzysztof Hetman, europoseł.

Trzecia filia w województwie lubelskim

Z otwarcia biłgorajskiej filii zadowoleni są urzędnicy z województwa lubelskiego, ponieważ do tej pory większość, szacuje się, że nawet 75 proc. mieszkańców całego powiatu, jeździła na egzaminy do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, czyli na Podkarpacie. Teraz ma się to zmienić.

Oddział terenowy w Biłgoraju będzie już trzecią filią WORD-u w województwie lubelskim. Posiadają je już ośrodki w Lublinie (Puławy) oraz Białej Podlaskiej (Łuków).

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.