„Bezpieczny Weekend – Boże Ciało 2010”

policja

2 czerwca o godzinie 14.00 na drogach całego kraju rozpocznie się ogólnopolska akcja „Bezpieczny Weekend – Boże Ciało 2010”, która trwać będzie do niedzieli 6 czerwca. Będą również ograniczenia i zakazy ruchu dla samochodów cieżarowych.

W tym czasie policjanci podejmą działania mające na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa osobom przemieszczającym się po naszych drogach. W czasie policyjnych kontroli mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na kierowców przekraczających prędkość i prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków. Aby zminimalizować ryzyko wypadku drogowego czy kolizji pamiętajmy zatem o dostosowaniu prędkości pojazdu do warunków na drodze, zapięciu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w specjalnych fotelikach. Trzymajmy się także żelaznej zasady „piłeś – nie jedź”. Przypominamy także, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach w dniach 2 czerwca 2010 w godzinach 18.00 – 22.00 oraz 3 czerwca 2010 w godzinach 8.00 – 22.00 będzie obowiązywał zakaz poruszania się samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 to – z wyłączeniem autobusów.

 

wybierając się na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary – w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Amatorom wycieczek rowerowych przypominamy o odpowiednim oświetleniu i oznakowaniu własnego pojazdu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy także, że pijany rowerzysta stanowi podobne zagrożenie w ruchu drogowym jak pijany kierowca samochodu. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „podejrzanej” sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

 

Opuszczając miejsce zamieszkania nie opowiadajmy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiajmy wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy…”. Klucze do mieszkania przekażmy krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, z prośbą by wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponujmy w sejfie lub oddajmy na przechowanie zaufanej osobie.

 

Osoby, które nie wyjadą poza miasto, a szykują się do udziału w imprezach kulturalnych lub sportowych, powinny zdawać sobie z tego sprawę, że duże skupiska ludzi są okazją do aktywności złodziei. Kieszonkowcy chętnie grasują w tłumie i wykorzystując nieuwagę bawiących się ludzi okradają ich. Dlatego też nie powinniśmy zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i innych cennych przedmiotów. Pieniądze i dokumenty, a także telefon komórkowy należy trzymać przy sobie w niedostępnym dla złodzieja miejscu. Kobiety, wybierając się na imprezę masową powinny wybrać torebkę na długim pasku i przewiesić ją przez ramię, tak, aby ani przez chwilę nie tracić z nią kontaktu. Stanowczo odradzamy torebki typu plecaczki, kopertówki czy koszyki. Apelujemy do panów, aby pieniądze i dokumenty przechowywali w wewnętrznych kieszeniach kurtek czy marynarek, a nie w zewnętrznych kieszeniach spodni.

 

Amatorom ogrodowego grillowania przypominamy o zamknięciu drzwi wejściowych i okien w domu w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i gościom. Dzieci, bawiące się na placach zabaw, nie mogą na długi czas pozostawać bez opieki rodziców. Prosimy, aby przypomnieć swoim pociechom, by nie ufały obcym i nie oddalały się z placu zabaw w towarzystwie nieznajomych.

 

Osobom, które spędzać będą czas nad wodą przypominamy, że kapiemy się tylko w miejscach dozwolonych. Do wody nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu czy bezpośrednio po spożyciu obfitego posiłku. Dzieci nie powinny bawić się w wodzie bez opieki dorosłych, a wszyscy mają obowiązek stosować się do poleceń ratowników.

 

mp/KWP Łódź

 

 

5 komentarzy do “„Bezpieczny Weekend – Boże Ciało 2010””

  1. Pingback: ufabtb

  2. Pingback: Weather

  3. Pingback: click to read more

  4. Pingback: ขายปลีกอะไหล่อุตสาหกรรม

  5. Pingback: ข่าวบอล

Dodaj komentarz