Bezpiecznie na rowerze

rowerzyści

Początek wiosny to jednocześnie początek sezonu rowerowego. Słoneczna pogoda sprawia, że na ulicach miast przybywa miłośników jazdy na dwóch kółkach, a w rejonach wiejskich rower często staje się głównym środkiem transportu. Aby jazda na rowerze była wyłącznie przyjemnością, policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Rowerzyści zaliczani są do tzw. grupy niechronionych uczestników ruchu. W chwili wypadku nie chronią ich bowiem blachy, poduszki powietrzne czy inne urządzenia, w które wyposażone są samochody.

W ciągu ubiegłego roku na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 144 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 13 osób, 139 zostało rannych. Sprawcami zdecydowanej większości wypadków byli kierujący pojazdami mechanicznymi. Nie bez winy są jednak sami rowerzyści. W ubiegłym roku kierujący jednośladami przyczynili się do powstania aż 48 wypadków. Obrażeń ciała doznało w nich 46 osób, 5 osób poniosło śmierć.

Policyjne statystyki dowodzą, że nadal bardzo istotna pozostaje edukacja zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, jak i rowerzystów w zakresie obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz przypominanie o tym, w jaki sposób sami mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Często bowiem odrobina wyobraźni i przestrzeganie przez uczestników ruchu elementarnych zasad wystarczy, aby zapobiec tragedii.

Przede wszystkim każdy kierowca pamiętać powinien o tym, że rowerzysta jest równoprawnym użytkownikiem drogi. Z tego tytułu przysługują mu określone obowiązki, ale i uprawnienia. Zgodnie z art. 27 kodeksu drogowego kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Tak samo musi zachować się kierujący pojazdem podczas przejeżdżania przez drogę dla rowerów poza jezdnią. Ponadto kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany. Ponieważ zbyt bliskie przejeżdżanie obok rowerzysty może spowodować jego upadek i doprowadzić do wypadku drogowego, podczas wyprzedzania jednośladu kierowca zobowiązany jest zachować od wyprzedzanego pojazdu odstęp nie mniejszy niż metr.

Ruch rowerem reguluje natomiast art. 33 kodeksu drogowego. Określono w nim m.in. kolejność korzystania przez rowerzystę z ciągów komunikacyjnych. Zgodnie z cytowanym przepisem w pierwszej kolejności rowerzysta obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, przy czym korzystając z drogi dla rowerów i pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący jednośladem obowiązany jest korzystać z pobocza, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Jeżeli nie jest to możliwe, rowerzysta może korzystać z jezdni (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych).

Pamiętać jednak należy, że kierujący rowerem może poruszać się po jezdni tylko wówczas, gdy nie jest możliwe korzystanie z pobocza. Korzystając z jezdni, rowerzysta obowiązany jest jechać prawą stroną. Wyjątek stanowi sytuacja, w której opiekuje się dzieckiem (w wieku do lat 10) kierującym rowerem. Wówczas można poruszać się lewą stroną jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom oraz jazdy jeden za drugim (na drodze o małym natężeniu ruchu w warunkach dobrej widoczności rowery mogą jechać obok siebie).

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Ustawodawca zakazuje rowerzystom jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów. Ponadto na przejeździe dla rowerzystów kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.

Oprócz znajomości przepisów ruchu rowerów warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu jednośladu do rozpoczęcia sezonu.

Zarówno szykujący się do pierwszej przejażdżki, jak i ci, którzy dopiero planują zakup roweru, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada on niezbędne wyposażenie. Często bowiem zdarza się, że rowery oferowane w sprzedaży np. w marketach po bardzo atrakcyjnych cenach nie spełniają podstawowych wymagań, co znacznie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower musi posiadać: światło pozycyjne białe lub żółte selektywne – z przodu, światło pozycyjne czerwone (może być migające), światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt – z tyłu.

Warto pamiętać, że oświetlenie to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że rower zostanie dostrzeżony przez kierowcę samochodu odpowiednio wcześnie, gdy nie jest jeszcze za późno na reakcję.

Dodatkowo rower musi posiadać co najmniej jeden sprawnie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przed pierwszą przejażdżką warto także zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, kask ochronny oraz dodatkowo oznaczyć rower elementami odblaskowymi.

Alicja Krawczyk

WRD KWP Szczecin

 

4 komentarze do “Bezpiecznie na rowerze”

  1. Pingback: basics

  2. Pingback: 웹툰 다시보기

  3. Pingback: aksara178 slot

  4. Pingback: ร้านดอกไม้อารีย์

Dodaj komentarz