Bezpieczna ciężarówka wyjechała już na drogi

ciężarówka samsung

Firma Samsung Electronics zaprezentowała w lutym pierwszy prototyp Samsung Safety Truck, czyli pojazdu ciężarowego wyposażonego w technologię służącą zapobieganiu wypadkom drogowym przy wyprzedzaniu. Umożliwia ona rejestrację i transmisję obrazu sprzed ciężarówki w taki sposób, żeby kierowcy pojazdów jadących za nią mogli lepiej ocenić szanse na bezpieczne wyprzedzanie i podejmować decyzje o manewrze oparte na większej liczbie informacji.

Samsung Safety Truck to technologia wykorzystująca dwie kamery wbudowane w przednią część pojazdu oraz platformę oprogramowania, opracowaną specjalnie na potrzeby branży transportowej przez firmę Ingematica. Technologia umożliwia rejestrację i transmisję obrazu sprzed ciężarówki w taki sposób, żeby kierowcy pojazdów jadących za nią mogli lepiej ocenić szanse na bezpieczne wyprzedzanie i podejmować decyzje o manewrze oparte na większej liczbie informacji. Obraz jest udostępniany na wysokiej jakości wyświetlaczu złożonym z czterech ścian wideo Samsung OH46D. Pyłoszczelne i wodoszczelne monitory wielkoformatowe OHD spełniają wymagania klasy IP56 i wyświetlają wyraźny obraz niezależnie od warunków panujących na drodze czy od pogody.

Pomoc przy wyprzedzaniu

Nowa technologia ma służyć poprawieniu bezpieczeństwa na drogach podczas manewrów wyprzedzania. Stają się one szczególnie ryzykowne w przypadku próby pozostawiania w tyle dużych aut, które ograniczają widoczność wyprzedzającego. Nietrudno w takiej sytuacji o wypadek. Jest to bardzo duży problem, także na polskich drogach, gdzie zdecydowana większość tras to tzw. jednopasmówki. Jednak Polska nie jest tutaj odosobniona. Wiele krajów na całym świecie ma podobne trudności.

– Idea działalności firmy Samsung polega na tworzeniu nowych technologii, które będą ulepszały ludzkie życie – mówi Olaf Krynicki, rzecznik prasowy firmy Samsung. – Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o pracy, codziennych obowiązkach lub czynnościach w wolnym czasie. Chcemy tworzyć rozwiązania, które pomogą ludziom prowadzić łatwiejsze i przyjemniejsze życie, czy to poprzez zaoszczędzenie czasu, umożliwianie efektywnej pracy, czy  zwiększenie bezpieczeństwa.

Argentyński początek

Od samego początku prace nad projektem prowadzono wyłącznie w Argentynie ze względu na dużą liczbę dróg jednopasmowych i wysoką liczbę wypadków związanych z wyprzedaniem na nich. Samsung Safety Truck będzie poruszał się po drogach przez rok.

– Bezpieczeństwo jest podstawową zasadą obowiązującą w każdym projekcie realizowanym przez Volvo Trucks – mówi Valere Lourme, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Volvo Trucks. – Dlatego nasza grupa uczestniczy w przedsięwzięciach mających na celu rozwijanie innowacyjnych technologii, które pozwoliłyby wyeliminować ryzyko wypadków. Zgodnie z tymi założeniami, Volvo Trucks Argentina postanowiło wziąć udział w projekcie Samsung Safety Truck, żeby promować refleksję nad zwiększaniem bezpieczeństwa zarówno kierowców pojazdów ciężarowych, jak i innych użytkowników dróg.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy Samsung Electronics Argentyna z międzynarodową agencją reklamową Leo Burnett Argentina, argentyńskim przedsiębiorstwem Ingematica, specjalizującym się w projektowaniu rozwiązań technicznych, firmą Helvetica SA, zajmującą się projektowaniem i budową naczep, oraz Volvo Trucks Argentina, jednym z czołowych producentów samochodów ciężarowych na świecie.

Jakub Ziębka

Samsung Electronics to największy członek grupy Samsung. Jest jedną z największych firm elektronicznych na świecie. Została założona w 1969 roku w południowokoreańskim mieście Taegu. Firma zajmuje się m.in. produkcją telewizorów, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Spółka zatrudnia 319 tys. pracowników w 84 krajach. Roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 mld dolarów.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.