Ułatwienie dla kierowców korzystających z autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Kierowcy samochodów osobowych, którzy często poruszają się autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nie muszą się już zatrzymywać na bramkach, by wnieść opłatę za przejazd. Wystarczy zarejestrować się w systemie viaAUTO.


Od czerwca 2012 r. zaczął działać elektroniczny system poboru opłat viaAUTO przeznaczony dla kierowców samochodów osobowych podróżujących odcinkami A2 Konin -Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica.


Za przejazd samochodami ciężarowymi na wybranych drogach krajowych opłaty za pośrednictwem systemu viaTOLL były pobierane od lipca 2011 r. System viaAUTO dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej niższej lub równej 3,5 t został uruchomiony jednocześnie na dwóch odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Jego podstawową zaletą jest możliwość bezgotówkowego rozliczania przejazdów tymi odcinkami.


- To małe urządzenie przeznaczone dla kierowców aut osobowych jest niezwykle wygodne. Ci, którzy nie będą chcieli czekać w kolejkach, by płacić przy bramkach, będą mogli przejechać przez nie, płacąc elektronicznie. Bramka będzie się automatycznie otwierała - mówi Lech Witecki, dyrektor GDDKiA dla portalu motofakty.pl.


Na tym koniec dobrych wiadomości. Ci, którzy podróżują po Polsce drogami zarządzanymi przez tzw. koncesjonariuszy (np. Autostrada Wielkopolska czy GTC), nie mogą już płacić w ten sposób. Opłaty za przejazd tymi autostradami nadal są pobierane w tradycyjny sposób, czyli musimy wziąć bilet na wjeździe i uiścić należność przy zjeździe z płatnego odcinka drogi. Obecne obowiązujące przepisy nie przewidują współpracy między systemem państwowym a prywatnymi koncesjonariuszami.


Przez pierwsze dwa tygodnie sprzedano ok. tysiąca urządzeń pokładowych viaAUTO. Najczęściej klientami są firmy województw śląskiego i dolnośląskiego, które posiadają duże floty samochodów służbowych. Operator systemu - firma Kapsch Telematic Services - szacuje, że w najbliższym czasie sprzedanych zostanie nawet 40 tys. takich urządzeń.


Jak to działa?


Kierowca, który posiada urządzenie pokładowe viaAUTO, może płacić za przejazd bezgotówkowo, a także nie zatrzymując się w miejscach poboru opłat. Stawki opłat wnoszonych „ręcznie” i za pośrednictwem systemu viaTOLL są takie same i dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej bądź równej 3,5 tony wynoszą 10 groszy za kilometr. W systemie elektronicznym opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady naliczane są dzięki komunikacji między przekaźnikami a urządzeniem pokładowym zamontowanym w pojeździe. System viaTOLL nie wymaga gromadzenia rachunków za przejazd, co oznacza, że firmowe rozliczenia z pracownikami mogą zostać uproszczone.


Rodzaje kont


* Konto przedpłacone anonimowe. Działa na podobnej zasadzie, jak telefon na kartę. Przed skorzystaniem z urządzenia viaAUTO trzeba naładować konto. Po każdym przejeździe z konta pobierana jest stosowna opłata. Co jakiś czas trzeba naładować konto w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem. Zaletą jest uproszczona procedura rejestracji - nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów.


* Konto przedpłacone personalizowane. Zasady rozliczania są identyczne, jak w przypadku konta anonimowego, jednak użytkownicy, którzy zdecydowali się na podanie swoich danych i rejestrację, mają m.in. możliwość korzystania z portalu self-care na stronie internetowej viaTOLL.pl. Mogą też śledzić historię transakcji, stan swojego konta oraz doładowywać je przez internet.


* Konto z odroczoną płatnością. Jest szczególnie atrakcyjne dla firm. Formalności przy rejestracji jest nieco więcej i należy wnieść kaucję, np. gotówkową w wysokości minimum 195 zł. Zaletą tego konta jest możliwość jednorazowego zapłacenia za wszystkie przejazdy pod koniec okresu rozliczeniowego.


Na początku czerwca 2012 r. głośno było o załodze karetki pogotowia, która spiesząc do poszkodowanych w wypadku staranowała bramkę na autostradzie A4 w pobliżu Opola.


Kilka dni po tym incydencie służbom ratowniczym przekazano pierwsze specjalnie przygotowane urządzenia, dzięki którym automatycznie otwierane są szlabany na bramkach autostradowych. Według zapowiedzi GDDKiA oraz operatora systemu poboru opłat, kolejne będą dostarczane sukcesywnie, by wszystkie służby ratownicze działające na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA mogły sprawniej prowadzić akcje ratunkowe i bez zatrzymywania się przejeżdżać przez plac poboru opłat.


Co w przyszłości?


Przedstawiciele GDDKiA zapowiadają, że w kolejnych miesiącach możliwość elektronicznych opłat dla samochodów osobowych pojawi się na kolejnych oddawanych odcinkach autostrad A1, A2 i A4. Urządzenie viaAUTO do końca sierpnia sprzedawane jest w cenie promocyjnej 70 zł, po tym okresie będzie dostępne za 135 zł. Nakleja się je na wewnętrzną górną część przedniej szyby. Skrzyneczka nie wymaga zasilania, a jej bateria ma żywotność do siedmiu lat. Urządzenie można przenosić pomiędzy samochodami o dopuszczalnej masie nie wyższej niż 3,5 t.


Anita Urszula Małecka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0