Od 1 lipca zwiększy się liczba odcinków dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat.

System viaTOLL działa obecnie na 1560 km dróg ekspresowych, krajowych i autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 1 lipca system obejmie dodatkowo ponad 325 km dróg krajowych. Razem będzie to już ponad 1800 km tras.


Będą to:


1) droga ekspresowa S7 na odcinku Elbląg - węzeł Pasłęk-Północ;


2) droga krajowa nr 91 na odcinkach:


a) skrzyżowanie z drogą krajową nr 6 - węzeł Nowe Marzy,


b) skrzyżowanie z drogą ekspresową S5 - Łysomice (skrzyżowanie z drogą


 wojewódzką nr 552),


 3) droga krajowa nr 92 na odcinkach:


a) Września - granica m. Konin,


b) granica m. Konin - Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 2 i nr 14).


3) droga krajowa nr 94 na odcinku Radzikowskiego - węzeł Modlniczka.


Decyzja została podyktowana odpływem ruchu ciężkiego m.in. na odcinkach autostrady A1 i A2. W pierwszym przypadku spadek liczby pojazdów wynosił w granicach 70%, a na autostradzie A2 odpływ ten wyniósł ok. 50%. Ruch ten przeniósł się w znacznej mierze na bezpłatne odcinki dróg krajowych nr 91 i nr 92, co negatywnie wpłynęło nie tylko na finanse Krajowego Funduszu Drogowego, ale również na bezpieczeństwo i stan techniczny dróg lokalnych.


Przewidywane przychody z opłaty elektronicznej pobieranej na odcinkach wskazanych dróg wynosić mają od lipca 2012 r. do października 2018 r. ok. 413 mln zł. Pieniądze zasilą Krajowy Fundusz Drogowy.


 


mp


Ilustracja przedstawia mapkę ilustrującą zakres rozszerzenia elektronicznego systemu poboru opłat na mocy przepisów projektu rozporządzenia.


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0