Bądź mobilny za kółkiem! Paulina Zygadlik dzisiaj o ŚNIE.

Sen jako fundament naszego zdrowia i dobrej sylwetki.Higiena snu to jeden z najbardziej wadliwych elementów w ludzkiej maszynie i jedna z najbardziej ignorowanych kwestii, gdy mówimy o zdrowiu, samopoczuciu, a także naszym wyglądzie.

W czasach, gdy każda minuta jest na wagę złota, najprościej jest ukraść odrobinę z naszego snu. Spróbuję przekonać Was, że absolutnie nie warto.

Hasło „spałem tylko 5h i jestem w miarę wyspany” możesz wsadzić między bajki. Choć mówi się, że każdy organizm potrzebuje innej dawki snu to musimy jednak pamiętać, że sen = regeneracja, a ta z kolei powinna być jak najdokładniejsza. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 7-9 godzin snu i tego się trzymajmy.

Dobry, niczym niezakłócony sen zapewnia sprawność umysłu oraz regenerację tkanek, układów i narządów. Panowie – tu istotne info dla Was – zarywanie nocek skutkuje zaburzeniem wydzielania hormonów, w tym również testosteronu. Skutkiem tego jest spadek libido, obniżenie siły i masy mięśniowej, przyrost tkanki tłuszczowej, pogorszenie kondycji psychicznej, a nawet – zaburzenia płodności, wzrost ryzyka rozwoju nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozy. Brzmi groźnie, prawda?

Badania potwierdzają, że sen bardzo istotnie wpływa na rezultaty naszych treningów i diety. Ci, którzy nie zaznali dostatecznej ilości snu w nocy spożywają w ciągu dnia więcej kilokalorii. Dlaczego? Osoby niewyspane są bardziej podenerwowane i chętniej oraz częściej sięgają po niezdrowe przekąski.

Ale zanim grzecznie przytulisz się do poduszki przeczytaj, jak spać, żeby się wyspać:

  • Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed snem – niebieskie światło jest największym wrogiem naszej drzemki
  • Zasypiaj w chłodnym, przewietrzonym i zaciemnionym pomieszczeniu
  • Na dwie godziny przed zaśnięciem zjedz coś smacznego – byle nie tłustego i ciężkostrawnego. Dobrze zadziałają węglowodany – wpłyną na lepszy sen. Stawiamy więc na ryż, kaszę, pieczywo, płatki owsiane.
  • Tuż przed zrelaksuj się. Poczytaj, posłuchaj muzyki. To jest także bardzo dobry moment na mobilizację za pomocą rolki czy piłki do masażu. Poświęć 15 minut na rozciąganie statyczne.

A po przebudzeniu… duża szklanka wody! Możesz dodać cytrynę i miód dla smaku, a także szczyptę soli, aby lepiej nawodnić tkanki.

Paulina Zygadlik:  trenerka personalna/ konsultantka fitness

tel (+48) 502541414

e-mail: paulinazygadlik@gmail.com

Facebook: @trenerkabezsciemy

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.