Auta z USA na celowniku

Część stowarzyszeń i organizacji europejskich opowiada się za wprowadzeniem zakazu importu dużych amerykańskich aut. Dlaczego?

Chodzi o pick-upy, które według organizacji mają stanowić zagrożenie dla użytkowników dróg europejskich. Eksperci wskazują znaczną wysokość przedniej części pojazdu połączoną z bardzo ograniczoną widocznością z fotela kierowcy. Stowarzyszenia wystosowały list do Komisji Europejskiej, w którym wzywają do usunięcia luki w procesie homologacji tego typu pojazdów. Jej skutkiem jest sprowadzanie wspomnianych aut do krajów Unii Europejskiej z pominięciem przepisów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Importowane są one na zasadzie indywidualnego zezwolenia dla pojazdów. Według danych ze strony merkur.de stosowanie tego zezwolenia zwiększyło liczbę rejestracji takich aut o niemal 4 tysiące na przestrzeni 3 lat. Popularny serwis przedstawia dowody Instytutu Vias, które wskazują większy odsetek rannych i zabitych wśród ofiar wypadków z udziałem  dużych samochodów. “W przypadku pieszego lub rowerzysty potrąconego przez pick-upa ryzyko poważnych obrażeń rośnie o 90 proc., a śmierci o niemal 200 proc. w porównaniu z samochodem osobowym”.