Archaiczny system egzaminowania

  • O postulowanej przez środowisko egzaminatorów zmianie systemu egzaminowania w Polsce rozmawialiśmy w programie Porozmawiajmy o Branży z Wojciechem Duszą z Komitetu Egzaminatorów RP.
  • „Minister Rafał Weber potwierdził zgodę Ministra Infrastruktury na powołanie zespołu roboczego do spraw opracowania rozwiązań prawnych stanowiących odpowiedź na postulaty środowiska protestujących egzaminatorów”.

Zdaniem Duszy postępowanie ministerstwa to wyłącznie zabiegi medialne i „odbijanie piłeczki”.

„Mamy dwudziesty pierwszy wiek, elektromobilność, wiele pojazdów elektrycznych. Czy osoba egzaminowana, która przychodzi do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w ogromnym stresie zapomina o tym, jak sprawdzić poziom oleju, musi automatycznie otrzymać wynik negatywny?”

Wojciech Dusza uważa, że tako osoba może doskonale radzić sobie w ruchu drogowym, a dwukrotnie popełniony błąd w pierwszym etapie egzaminu przekreśla jej szanse. I takich przykładów jest wiele, np. niewłączenie kierunkowskazu.

„Ja nie mówię, że należy dać egzaminatorowi pełną dowolność. Bo jeśli osoba egzaminowana radzi sobie dobrze, a popełnia marginalne błędy, to w takim przypadku egzaminator powinien mieć prawo ogłosić wynik pozytywny.”