Ambasada w Londynie ostrzega polskie firmy transportowe

jadące ciężarówki

W związku z nasilającym się problemem z imigrantami, którzy próbują nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii, ukryci w samochodach ciężarowych, firmy transportowe i kierowcy ciężarówek zobowiązani są do zabezpieczenia pojazdów wjeżdżających na teren Wielkiej Brytanii tak, żeby nikt nieuprawniony się do nich nie dostał – ostrzega Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie.

Problem występuje we francuskim Calais, skąd przez Eurotunel odbywa się ruch samochodowy na Wyspy Brytyjskie. Właśnie tam w prowizorycznym obozowisku mieszka ok. 3 tys. imigrantów o nieuregulowanym statusie, którzy marzą o tym, żeby przedostać się do Wielkiej Brytanii. Często pochodzą z krajów ogarniętych wojną.

W jaki sposób imigranci próbują przechytrzyć funkcjonariuszy tamtejszej straży granicznej? Starają się wedrzeć do ciężarówek jadących z Francji do Wielkiej Brytanii. Dlatego też polska ambasada w Londynie ostrzega, że jeżeli kontrola graniczna wykaże obecność osoby, która ukrywa się w lub na pojeździe,  żeby uniknąć przechodzenia przez kontrolę graniczną, na kierowcę lub firmę transportową może zostać nałożona grzywna, w maksymalnej wysokości 2 tys. funtów funtów za każdego takiego pasażera.

“Dlatego też przypominamy, że w sytuacji, gdy kierowca podejrzewa, iż w jego pojeździe ktoś sie ukrywa, powinien skontaktować się z policją w kraju, w którym się znajduje lub zawiadomić służby graniczne w porcie, z którego planuje płynąć do Wielkiej Brytanii. Może również skontaktować się ze służbami w porcie docelowym. Kierowca, w którego pojeździe stwierdzono obecność osoby chcącej uniknąć kontroli granicznej, zostanie zatrzymany w celu złożenia wyjaśnień. Kierowca może odmówić składania wyjasnień, ale w jego interesie jest, aby przedstawił jak najwięcej informacji. Pomoże to podjąć decyzję o wymierzeniu lub nie kary, oraz o jej ewentualnej wysokości” – informuje polska ambasada.

Cały komunikat można przeczytać tutaj: ostrzeżenie.

jaz

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.