AM i A2 niezgodne z konwencją wiedeńską?

nauka jazdy kat. A

Komisja Europejska rozpatrzy w najbliższym czasie protest Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczący nowych praw jazdy kat. AM i A2

Jeśli w 2013 roku dojdzie do wprowadzenia nowych kategorii prawa jazdy na motocykl, Unia Europejska łamać będzie prawo konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym – uważają eksperci ONZ. Większość państw na świecie honoruje prawo jazdy jako takie, nie rozdzielając kategorii w zależności od pojemności prowadzonego pojazdu czy wieku kierowcy. A UE, w ramach poprawy bezpieczeństwa, postanowiła wprowadzić stopniowane kategorie i limity wiekowe dla motocyklowych praw jazdy, unifikując je we wszystkich krajach członkowskich. Tymczasem kat. A2 oraz AM nie wpisują się w konwencję wiedeńską z 1968 r., która jest międzynarodowym traktatem, mającym poprawiać bezpieczeństwo kierujących pojazdami i standaryzującym prawo o ruchu drogowym we wszystkich krajach (w dokumencie nie ma żadnego zapisu na temat dodatkowych kategorii prawa jazdy na motocykl). ONZ uważa, że przepisy unijne stworzą niepotrzebne problemy i podaje przykłady: co stanie się w przypadku świeżo upieczonego posiadacza prawa jazdy na motocykl, który dosiądzie maszyny 200-konnej i pojedzie na niej do Europy? Co zrobi ten sam motocyklista mieszkający w Europie i chcący wypożyczyć motocykl bez blokady na terenie np. Stanów Zjednoczonych? Czekamy na opinię urzędników unijnych i rozwój wypadków.

mur

 

1 komentarz do “AM i A2 niezgodne z konwencją wiedeńską?”

  1. Pingback: buy 818 og-strain

Dodaj komentarz