Aktualne trendy na świecie dają do myślenia

  • Nie tylko w Europie, ale także w tradycyjnie bardzo „zmotoryzowanych” Stanach Zjednoczonych coraz mniej młodych ludzi zainteresowanych jest uzyskaniem prawa jazdy.
  • W programie Porozmawiajmy o Branży dyskutowaliśmy o danych przedstawionych przez The Washington Post.
  • Gośćmi programu byli Włodzimierz Zientarski oraz Stanisław i Bartłomiej Danielak (OSK Auto Danielak Płock).

Stany Zjednoczone to państwo, które uznawane jest za kolebkę masowej motoryzacji. I w tym kraju, w okresie dwudziestu lat odnotowano znaczący spadek zainteresowania prawem jazdy wśród osób w wieku 17 lat.

W 1997 roku 62% młodych ludzi w USA miało prawo jazdy, a w 2020 już tylko 45%.

Wydawałoby się, że w Australii prawo jazdy jest niezbędne do tego, aby funkcjonować ze względu na ogromne odległości. I tu też w okresie dwudziestu lat odnotowujemy znaczący spadek zainteresowania prawem jazdy.

Komentuje Stanisław Danielak, OSK Auto Danielak Płock

„Nieuchronnie tak to będzie się zmieniało także w Polsce. Wspominając swoje młodzieńcze lata, czekałem, marzyłem o prawie jazdy. Dzisiaj wśród młodzieży nie ma takiego dążenia, zaangażowania, determinacji. Prawo jazdy często robią za namową, np. rodziców. Być może mają świadomość, że będą pracowali zdalnie, może mają inne zainteresowania. Trudno powiedzieć. Ciekawe jest też to, że takie osoby, które chcą, pragną- od razy wyróżniają się w grupie. Oni mają zupełnie inne nastawienie do tego prawa jazdy, pozytywną motywację”.