PRESENT SIMPLE- NA CO DZIEŃ, PODCZAS KAŻDEJ LEKCJI

Czas Present Simple to najprostszy i bardzo często stosowany w codziennej pracy czas języka angielskiego. Obok trybu rozkazującego i czasowników modalnych będzie waszym podstawowym narzędziem komunikacji z obcojęzycznym kursantem.

• Present Simplewyraża czynności, które dokonywane są zwyczajowo, stale, okresowo, co jakiś czas– a nie w chwili obecnej.
  • Stosujemy go także do wyrażania przepisów prawa, zasad ruchu drogowego. Dlatego w pracy instruktora, egzaminatora będziecie go używali na co dzień.
  • Jest przydatny w ocenianiu umiejętności i postępów wiedzy kursanta.
  • Konstruowanie zdań oznajmujących twierdzących w czasie Present Simplejest łatwe, należy jednak zwrócić uwagę na zdania pytające i przeczące, których budowa jest zupełnie inna gramatycznie niż w języku polskim.

KONSTRUKCJA ZDANIA

Jak sama nazwa wskazuje (present), jest to czas teraźniejszy i … jest bardzo prosty (simple) bo praktycznie składa się tylko z formy podstawowej czasownika. I dlatego:

You drive very safely-Jeździsz bezpiecznie.

I have classes on Fridays- W piątki prowadzę zajęcia.

You work at a a good driving school- Pracujesz w dobrej szkole jazdy.

We work from Monday to Saturday- Pracujemy od poniedziałku do soboty.

Wyjątkiem jest trzecia osoba liczby pojedynczej, gdzie do czasownika należy dodać końcówkę „s„. Dlatego powyższe zdania w trzeciej sobie liczby pojedynczej będą brzmiały:

He drivevery safely.

She has classes on Friday. (nieregularna odmiana czasownika” have”, w 3 osobie:„has”)

Mike workat a good driving school.

She workfrom Monday to Friday.

Wykorzystując Present Simplebardzo często wyraża się częstotliwość wykonywanych czynności. Dokonuje się tego za pomocą następujących wyrażeń:

English        Polish
alwayszawsze
oftenczęsto
usuallyzwykle
sometimesczasami
rarely, seldomrzadko
hardly everprawie nigdy
nevernigdy

Zwróćcie uwagę na ich pozycję w zdaniu: umieszczamy je pomiędzy podmiotem a orzeczeniem.

He always drives very safely.

She never has classes on Friday.

She usually works from Monday to Friday.

PYTANIA W PRESENT SIMPLE

Aby zadać pytanie w czasie Present Simplenależy zastosować operator „do” lub „does” (dla trzeciej osoby liczby pojedynczej).

Singular                   Plural
1.              Do I work at a driving school?1.              Do we work at a driving school?
2.              Do you work at a driving school?2.              Do you work at a driving school?
3.              Does he work at a driving school?

Does she work at a driving school?

3.              Do they work at a driving school?

W pytaniach bardzo często stosujemy „słowa pytające” np. when, where, how. Umieszczamy je zawsze na początku zdania.

When do you have classes? – Kiedy prowadzisz zajęcia?

Where do you drive with a student on the first lesson? – Gdzie (lub dokąd) jeździsz z kursantem podczas pierwszych zajęć?

How often do you run examinations? – Jak często prowadzisz zajęcia?

What do you teach during the second lesson? – Czego uczysz podczas drugiej lekcji?

PRZECZENIA

Zdania przeczące tworzy się dodając do czasownika „do not” (don’t) lub „does not” (doesn’t) dla trzeciej osoby liczby pojedynczej.

You don’t drive very safely.

She doesn’t have classes on Fridays.

We don’t work from Monday to Saturday.

ODSŁUCHAJCIE? POWTARZAJCIE PRZYKŁADOWE ZDANIA

Szymon Janicki

Nauczyciel i autor programów nauczania specjalistycznego języka angielskiego (biznes, medycyna, technologia, prawo, lotnictwo). Autor treści #DriveMoreEnglish oraz e-learningu języka angielskiego w lotnictwie: icao4u.pl. Założyciel ilcs.eu- pierwszego polskiego portalu do nauki języka angielskiego specjalistycznego.

1 komentarz do “PRESENT SIMPLE- NA CO DZIEŃ, PODCZAS KAŻDEJ LEKCJI”

1. Pingback: noxe