Szkolenie kierowców. Zmiany w ustawach. – LIVE 27 października 2021 o 20:30

Ustawa o Transporcie Drogowym już jest! Uchwalona 14 października i podpisana przez Prezydenta 22 października wejdzie w życie po trzydziestu dniach od daty publikacji. No właśnie: wejdzie czy nie wejdzie, wyjątków dotyczących dnia obowiązywania poszczególnych przepisów jest tak wiele, że nawet prawnicy zachodzą w głowę o co chodzi i od kiedy. Brakuje przepisów wykonawczych niezbędnych do realnego, praktycznego wprowadzenia nowych rozwiązań w życie.

Ale spójrzmy, co się zmieni, bo tekst ustawy zawiera kilka bardzo istotnych zapisów dotyczących bezpośrednio branży szkolenia kierowców:

– ustawa wyraźnie wprowadza możliwość częściowego prowadzenia szkolenia
kierowców zawodowych na odległość. Ostateczny kształt zasad jest
jednak nieznany, bo przepisy wykonawcze muszą zostać opracowane,

– wprowadzenie profilu kierowcy zawodowego. PKZ będzie niezbędny do rozpoczęcia
kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego. Polska Wytwórnia Papierów
Wartościowych prowadzi prace nad rozwiązaniem teleinformatycznym,

– system teleinformatyczny będzie również niezbędny do przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych w WORD-ach, ale… systemu jeszcze nie ma, więc do czasu jego
wdrożenia egzaminy będą odbywać się w formie papierowej,

Ustawa zakłada także, że opracowane zostaną także nowe pytania egzaminu na kierowców zawodowych – pytań będzie nie więcej niż 1500.
No i szalony finisz – w ostatniej chwili przedłużono ośrodkom ważność akredytacji – do końca 2024 roku. Czyli da się.

Zapraszamy do dyskusji o ustawie, która jest, a technicznie… jakby jej nie było.