Planowanie budżetu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Niezależnie od tego, czy ośrodek dysponuje flotą kilkunastu pojazdów, czy jest to szkoła posiadająca tylko jeden pojazd szkoleniowy, a właściciel jest zarówno instruktorem, wykładowcą, jak i osobą wykonującą prace biurowe.
Budżet to zestawienie planowanych wpływów i wydatków Konstruując budżet musimy pamiętać, aby wykonać to rzetelnie, bez nadmiernego optymizmu, pozostawiając pewien margines na wypadek, gdyby coś nie poszło zgodnie z planem.
Dobrze zaplanowany budżet umożliwia nam prawidłowe zarządzanie firmą. Ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych, bieżącą analizę sytuacji firmy i zapewnia możliwość rozwoju.
Decydując się na przygotowanie budżetu pamiętajmy, że ma to sens, tylko jeśli podejdziemy do tego w pełni profesjonalnie. Będziemy systematyczni, na początku każdego roku przygotujemy plan na najbliższych dwanaście miesięcy, natomiast co miesiąc będziemy analizowali realizację planów, a w przypadku odchyleń wprowadzimy niezbędne zmiany w funkcjonowaniu ośrodka.
Przychody
Chcąc oszacować przychody, musimy założyć, ilu kursantów miesięcznie będziemy szkolili. Dla ośrodków, które funkcjonują już kolejny rok, jest to prostsze zadanie, ponieważ mogą oprzeć się na danych z poprzednich okresów. Jeśli nie notujemy ciągłego wzrostu liczby kursantów, którzy chcą zapisać się do nas na kurs, bezpiecznie jest przyjąć poziom z zeszłego roku. Co i tak przy spadającej liczbie 18-latków wymusza podejmowanie działań powodujących wzrost naszego udziału w rynku szkoleniowym.
Robiąc założenia, pamiętajmy o wpływie pór roku, rozkładzie świąt, długich weekendów, a nawet zmian w przepisach na liczbę osób, która będzie chciała zgłosić się na kurs. Możemy także założyć, ile średnio kursanci dokupią godzin dodatkowych.
Koszty
Koszty w ośrodku są pozycją, na którą mamy bezpośredni wpływ. Ich wysokość zależy od naszych decyzji i w tym obszarze możemy szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku. Pamiętajmy o zaplanowaniu kosztów stałych, które nie zależą od liczby kursantów, i zmiennych rosnących wraz z liczbą szkolonych osób.
Praca z budżetem
Po zaplanowaniu kosztów i przychodów przychodzi czas na systematyczną pracę z budżetem. Jeśli chcemy, aby budżet był dla nas przydatnym narzędziem, musimy aktualizować go co najmniej raz w miesiącu o rzeczywiste dane.
Najprościej stworzyć kopie tabel z naszymi planami i uzupełniać je danymi rzeczywistymi. Porównując plany z ich realizacją widzimy, czy to, co zaplanowaliśmy, ma szansę powodzenia, czy może nieodpowiednio oszacowaliśmy nasze możliwości.
Dzięki pracy z budżetem otrzymamy na bieżąco informację o kondycji finansowej naszego ośrodka, czy na przykład nie powinniśmy wprowadzić korekty swoich planów. Będziemy wiedzieli, czy możemy zainwestować kolejne środki w rozwój z pieniędzy dodatkowo zarobionych w ośrodku, czy będziemy musieli zrezygnować z części oczekiwanego zysku. Znajdziemy także odpowiedź na pytanie, czy przy poziomie cen i liczbie szkolonych osób opłaca nam się prowadzić własny ośrodek. Może zarobimy tyle samo pracując jako instruktor w innym OSK, a odejdą nam zmartwienia związane z zarządzaniem i prowadzeniem ośrodka.
Pingback: dating app
Pingback: this content
Pingback: fuck boy
Możliwość komentowania została wyłączona.