450 zł, nowa cena za egzamin?- LIVE 26 stycznia 2022

450 zł za egzamin praktyczny w WORD… Czy to dobry pomysł mający szansę pozytywnie wpłynąć na poziom wyszkolenia młodych kierowców oraz jakość procesu edukacyjnego w ośrodkach szkolenia kierowców?

Od kilku tygodni podczas dyskusji w programie Porozmawiajmy o Branży pojawiają się głosy o konieczności podniesienia ceny egzaminu w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. W rozmowach z widzami dowiadujemy się, że tani egzamin demotywuje kursantów, którzy wolą szybko zaliczyć szkolenie i podejść do egzaminu na zasadzie a może się uda. A jeśli nie, wrócą i wykupią jazdy doszkalające lub, co gorsza, będą podchodzić i zdawać aż do skutku bez uzupełnienia wiedzy.
Środowisko szkolenia kierowców zauważa także, że niska cena egzaminu- 140 złotych działa demobilizująco na instruktorów, a czasem demoralizujące na całe szkoły jazdy. Niewysoka cena egzaminu sprawia, że części z nas łatwiej przychodzi wypychanie kandydatów na egzamin przed faktycznym ukończeniem szkolenia i tym samym, zwolnienie miejsc dla kolejnych kursantów.

• Czy podniesienie ceny egzaminu ukróci takie praktyki i realnie wpłynie na jakość szkolenia?
  • Czy obecna cena za egzamin teoretyczny- 30 zł odpowiada randze egzaminu?
  • Czy wyższa cena egzaminu stanowić będzie motywację zarówno dla kursanta, jak i instruktora do bardziej skutecznej nauki i pracy?
  • Ile płacą za egzamin na prawo jazdy kursanci w innych krajach i czy ma to wpływ na jakość szkolenia?
  • Czy wysoka cena nie stanie się niemożliwą do pokonania barierą dla mniej zamożnej części społeczeństwa przyczyniając się do zmniejszenia równości szans młodych ludzi na starcie w dorosłe życie?

Robert Cialdini, wiodący amerykański psycholog i lingwista przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku napisał w swoim przełomowym dziele „Wywieranie wpływu na ludzi”, że obawa przed stratą skuteczniej motywuje nas do działania niż perspektywa nagrody. W takim razie:
Ile powinien kosztować egzamin praktyczny na prawo jazdy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, aby skutecznie motywować do pracy obie strony procesu edukacji w L-ce?

W środę 26 stycznia o godzinie 20.30 gośćmi programu Porozmawiajmy o Branży będą Przemysław Sarosiek (dyrektor WORDu Białystok), Łukasz Lewiński (OSK LEW Group Gliwice) oraz Maciej Matuszak (E-Kierowca). Transmisja na portalu szkola-jazdy.pl oraz w naszych kanałach na Facebooku i Youtube.