31 grudnia pojedziemy szybciej

ruch drogowy na autostradzie

W sylwestra w życie wchodzi nowe Prawo o ruchu drogowym. Maksymalna dozowlona prędkosć na autostradzie wzrośnie do 140 km/h, natomiast po drodze ekspresowej popędzimy 120 km/h.

Aktualnie na polskich autostradach można poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h, a na drodze ekspresowej – 110 km/h. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, przyjęta przez Sejm 29 października i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego pod koniec listopada, zakłada, że podwyższone zostaną prędkości samochodów osobowych, motocykli lub samochodów ciężarowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, odpowiednio ze 130 km/h do 140 km/h – na autostradzie oraz ze 110 km/h do 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej. Wszystko z powodu polepszających się warunków technicznych polskich dróg. Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  warunki umożliwiają szybszą jazdę, nie obniżając przy tym w istotny sposób poziomu bezpieczeństwa kierujących.

Bez zmian pozostaje dopuszczalna prędkość, z jaką można jeździć po pozostałych typach polskich dróg. Będziemy zatem mogli jeździć nieco szybciej, niż ograniczenie na danej drodze (na autostradach nawet 150 km/h, w myśl nowych przepisów), ale należy pamiętać, żeby prędkość zawsze dostosowywać do warunków panujących na danym odcinku drogi i nie traktować zwiększonej tolerancji jako przyzwolenia na szybszą jazdę. Optymizmu ustawodawców nie podzielają wszyscy specjaliści od BRD oraz policjanci. Według badań Polacy już obecnie przekraczają dozwolone prędkości (160 kilometrów na godzinę – z taką średnią prędkością jeżdżą kierowcy po polskich autostradach). Ich zdaniem nowe przepisy nie poprawią przepustowości autostrad ani ekspresówek, bo optymalna pod tym względem prędkość wynosi 70-80 km/h.

mur

2 komentarze do “31 grudnia pojedziemy szybciej”

  1. Pingback: check

  2. Pingback: แทงบอล Lsm99

Dodaj komentarz