20 lat minęło… WORD w Rzeszowie świętował swój jubileusz [zdjęcia]

Z okazji dwudziestolecia funkcjonowania WORD-u w Rzeszowie, ośrodek zaprosił mieszkańców stolicy Podkarpacia do wspólnego świętowania. Impreza, podczas której nie zabrakło wielu atrakcji, odbyła się w sobotę.

Impreza jubileuszowa została podzielona na dwie części. Podczas tej oficjalnej obecni byli m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Jerzy Cypryś, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogowski oraz Marcin Zaborniak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie zabrakło także dyrektorów wszystkich podkarpackich WORD-ów oraz byłych szefów ośrodka w Rzeszowie.

Na pierwszym planie od prawej: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, biskup Edward Białogowski oraz dyrektor rzeszowskiego WORD-u Janusz Stachowicz.

– Pamiętam czasy, kiedy tworzyliśmy ten WORD – mówił pierwszy dyrektor rzeszowskiego ośrodka Marian Krztoń. –  Była ustawa powołująca wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, ale wiele rzeczy trzeba było doprecyzować. Dlatego często jeździliśmy do Warszawy na konsultacje, rozmowy z ministerialnymi urzędnikami.

Były dyrektor wspominał także o pierwszych pojazdach ośrodka.

– Egzaminy na kategorię B prowadziliśmy na fiatach. To były nowe auta, ale bez żadnych bonusów. Mam tu na myśli choćby klimatyzację. Nie zazdrościłem egzaminatorom i kandydatom na kierowców pracującym latem, kiedy temperatura wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza.

Z kolei marszałek województwa Władysław Ortyl motywował pracowników WORD-u do wytężonej pracy.

– Pracujcie, bo od tego zależy bezpieczeństwo ludzi. A to najwyższa wartość.

– Swoją pracę traktuję jako misję. Misję na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówił obecny dyrektor rzeszowskiego WORD-u Janusz Stachowicz. – Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim pracownikom za zaangażowanie i wkład w pracę, w budowę dobrego wizerunku naszej instytucji.

Podczas części oficjalnej, pracownicy podkarpackich WORD-ów zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla transportu Rzeczpospolitej Polskiej”.

Janusz Stachowicz gratuluje pracownikom WORD-ów otrzymania odznaki „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Druga część imprezy miała charakter drzwi otwartych, na które zaproszono mieszkańców Rzeszowa i okolic. Licznie przybyli goście mieli m.in. okazję pojeździć pojazdami egzaminacyjnymi po placu manewrowym, gokartami na specjalnym torze, obejrzeć pokaz symulacji wypadku i działania służb ratowniczych, wyposażenie policji, straży pożarnej, pogotowia i Inspekcji Transportu Drogowego, skorzystać z symulatora zderzeń i dachowania oraz oznakować swój rower.

WORD w Rzeszowie powstał w 1998 r. Jego pierwszą siedzibą były wynajmowane biura budynku mieszczącego się w centrum stolicy Podkarpacia. Tam prowadzono egzaminy teoretyczne. Praktykę organizowano na placu manewrowym funkcjonującym w obecnej siedzibie WORD-u, przy ul. Wyzwolenia.

Przez 20 lat w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu  Drogowego przeprowadzono prawie 1,4 mln egzaminów, w tym ok. 1,2 na najpopularniejszą kategorię B. Od jakiegoś czasu ośrodek umożliwia kandydatom na kierowców jazdę próbną, polegającą na wykonywaniu manewrów na placu. Z takiej opcji skorzystało już ponad 9 tys. osób. Od 2000 r. wyszkolonych w ośrodku zostało 799 instruktorów, a od 2001 r. – 245 egzaminatorów.

Jakub Ziębka

2 komentarze do “20 lat minęło… WORD w Rzeszowie świętował swój jubileusz [zdjęcia]”

Dodaj komentarz