Piętnaste urodziny świętowano w jednym z gospodarstw agroturystycznych na Warmii, a obecny na nich wojewoda żartował, że dawno nie brał udziału spotkaniu w tak zakonspirowanym miejscu.

I rzeczywiście. Już sam dojazd do gospodarstwa, gdzie odbywało się spotkanie, wymagał nie lada umiejętności i to nie tylko z techniki jazdy, ale i nawigacji - z asfaltu na drogę szutrową i później przez las. W końcu i my dojechaliśmy na miejsce. Najczęściej w tym gospodarstwie odbywają się przyjęcia weselne (stąd widoczny na zdjęciach wystrój sali), a w piątkowe wrześniowe popołudnie odbyło się tam spotkanie przedstawicieli ośrodków szkolenia kierowców.


Kłopoty z dotarciem na miejsce miał nawet Jan Maścianica, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - To chyba jedno z najbardziej zakonspirowanych spotkań, na jakie otrzymałem zaproszenie - mówił, tłumacząc swoje niewielkie spóźnienie. I przyznał, że także miał kłopot z dojazdem.


Wojewoda podziękował też za wkład szkoleniowców w naukę kultury jazdy. - Na drogach przybywa kierowców i samochodów, więc nie do przecenienia jest państwa wkład w kształtowanie kultury cywilizacyjnej - mówił Jan Maścianica. - Z tego właśnie powodu trafiają do państwa odznaczenia państwowe, będące uhonorowaniem za tę trudną pracę.


- Dziękując za zaproszenie na uroczystości, pragnę skromnie nadmienić, że to, co robimy, to tylko końcowy etap waszej ciężkiej pracy - przyznał Stanisław Szatkowski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. - Cały proces edukacji komunikacyjnej spoczywa tak naprawdę na was.


Szatkowski przypomniał też, że w Polsce nadal jest zbyt wiele zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym, a Unia Europejska zobowiązała Polskę do zmniejszenia tej smutnej statystyki o połowę do 2013 roku. Działające w Olsztynie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ściśle współpracuje w tym zakresie ze Stowarzyszeniem oraz Polską Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców.


- Warmińsko-mazurskie stowarzyszenie jest jednym z najaktywniej działających stowarzyszeń spośród 20 w kraju - ocenił Krzysztof Szymański, prezes PFSSK. - Bardzo często z ich inicjatywy prowadzone są szkolenia lub spotkania przedstawicieli ośrodków z całego kraju. Pozostaje mi życzyć, aby zarządowi stowarzyszenia nie zabrakło siły do pracy. Stowarzyszenia z innych rejonów Polski mogą jedynie pozazdrościć Olsztynowi tak dobrej współpracy z władzami - o czym świadczy dzisiejsza obecność pana wojewody - oraz z WORD-em.


Pod koniec części oficjalnej do WMSWOSK przyjęto szkołę prowadzoną przez Waldemara Kozerę.


Na uroczystości przyjechali przedstawiciele stowarzyszeń niemal z całej Polski. Każdy z gratulacjami i pamiątkowym dyplomem czy statuetką. Wśród nich wyróżniał się wyglądem krakowski lajkonik.


Nie obyło się też bez rozmów na tematy związane z aktualną sytuacją w branży szkoleniowej. - Największym utrudnieniem jest brak cen minimalnych za szkolenie - mówi Ryszard Gadziński, prezes WMSWOSK i organizator uroczystości. - Na rynku panuje ogromna konkurencja. Nowo powstające ośrodki robią wszystko, by przyciągnąć klienta i dzieje się to za pomocą niskiej ceny. Nikt nie patrzy na wyposażenie czy też zdawalność. A koszty utrzymania ośrodków są bardzo duże. Rosną ceny paliw, pojazdów, trzeba płacić za lokale i place.


Krzysztofa Szymańskiego, prezesa PFSSK, niepokoi brak rozporządzeń i aktów wykonawczych do nowej ustawy o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. - Wiemy np. że instruktorzy raz w roku będą musieli odbyć szkolenie, ale nikt nie wie, kto je będzie prowadził, a przede wszystkim jaki ma być program tych szkoleń.


I na koniec porozmawialiśmy z Małgorzatą Dąbrowską, prowadzącą ośrodek nauki jazdy w Olsztynie i dwukrotnie uhonorowaną w czasie uroczystości. - Powoli już chyba odchodzi się od tego mówienia, że instruktor nauki jazdy to męski zawód - mówi pani Małgosia. - Zawsze lubiłam jeździć samochodem i dlatego pomyślałam o pracy w tym zawodzie. Może na początku mojej pracy uczyłam jazdy kobiety, teraz coraz częściej na zajęcia zapisują się też młodzi mężczyźni.


No i jak przyznaje nasza rozmówczyni - na drodze zdarzają się różne sytuacje i kapryśny sprzęt, jak np. wymiana koła, ale z tym umie sobie poradzić.


Anita Urszula Małecka


 --------


Złote medale za długoletnią służbę przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia 15 lipca 2011 r. otrzymali:


Stanisław DrężekJerzy DudaKrzysztof GietekRoman KalataStanisław MilewskiJerzy MiliszewskiSrebrne medale:Małgorzata DąbrowskaAndrzej Sinkiewicz


 


Złote odznaki „Zasłużony dla Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców” otrzymali:


Stanisław Milewski (prowadzący ośrodek od 18 lat)Krzysztof Gietek (20 lat)Jerzy Sobolewski (15 lat)Andrzej Kluczkowski (14 lat)Andrzej Szóstek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w OlsztynieStanisław Lecheta, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w ElbląguHenryk Radomski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów


 


Srebrne odznaki „Zasłużony dla Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców” otrzymali:


Małgorzata Dąbrowska (6 lat)Witold Prokopowicz (7 lat)Radosław Maliszewski (6 lat)


 


 


 ana

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0