Dyrektorzy WORD w Białymstoku, Suwałkach i Łomży zwolnieni

Zarząd województwa podlaskiego na ostatnim posiedzeniu 2018 r (31.12.) podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektorów wszystkich trzech Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego:w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Na łamach portalu współczesna.pl, wicemarszałek Marek Olbryś (nadzorujący m.in. pracę WORDów):

Zarząd uzasadnił swoją decyzję niezadowalającą dynamiką rozwoju ośrodków, zwłaszcza w zakresie dotychczasowych i planowanych inwestycji, a także spadkiem przychodów we wszystkich trzech placówkach. Nowi szefowie podlaskich WORD będą powołani w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Do tego czasu placówkami zarządzać będą obecni zastępcy dyrektorów.

Dyrektorzy w Białymstoku i Suwałkach otrzymali wypowiedzenia 31 grudnia, natomiast szefowi ośrodka w Łomży kierowca nie zdążył dostarczyć wypowiedzenia w ostatnim dniu roku, ponieważ WORD w tym dniu pracował do godziny 14.

Odnosząc się się do uzasadnienia decyzji, Cezary Kiesiel, dyrektor łomżyńskiego WORD, w specjalnie wydanym oświadczeniu napisał:

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży, pod moim kierownictwem (2017 i 2018), nie odnotował żadnego spadku przychodów, a wręcz przeciwnie, przychody zwiększyły się znacząco. I tak:
ROK PRZYCHÓD
2014 5 135 525,68 zł
2015 6 044 031,10 zł
2016 6 121 895,95 zł
2017 6 539 126,45 zł
2018 6 897 213,10 zł
Po drugie, odnosząc się do zarzutu niezadowalającej dynamiki rozwoju ośrodków, zwłaszcza w zakresie dotychczasowych i planowanych inwestycji, pragnę poinformować, że Zarząd Województwa Podlaskiego, po rozpatrzeniu wniosku Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży, zaakceptował w dniu 19 czerwca 2018 roku zadanie inwestycyjne pod nazwą: Budowa placu manewrowo – egzaminacyjnego z układem komunikacji kołowej i pieszej wraz z zagospodarowaniem terenu, budową urządzeń infrastruktury technicznej z elementami wyposażenia placu, budową dwóch wiat przystankowych, budową ogrodzenia, budową przyłącza kanalizacji deszczowej wraz z doziemnymi instalacjami kanalizacji deszczowej, elektrycznej oraz oświetlenia zewnętrznego, a także przebudową części istniejącego budynku dydaktyczno – administracyjnego wraz z instalacjami wewnętrznymi przy ul. Zjazd w Łomży, jak również budową elektroenergetycznej napowietrznej i kablowej linii średniego napięcia sn 15kv oraz rozbiórką elektroenergetycznej napowietrznej linii średniego napięcia sn 15kv przy ul. Zjazd w Łomży. Budowa nowego placu pozwoli na przeprowadzenie znacznie większej ilości egzaminów, jak również pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na egzamin. Oddana do użytku nowa inwestycja, wpłynie na dalszy dynamiczny wzrost przychodów WORD w Łomży.

Michał Freino, dotychczasowy dyrektor WORD w Białymstoku wskazuje na polityczny kontekst odwołania go ze stanowiska. Freino w niedawnych wyborach samorządowych był kandydatem na radnego startującym z list PSL.  Jego zastępcą jest Maciej Biernacki, radny miejski i od lat działacz Platformy Obywatelskiej (partia straciła władzę w samorządzie województwa po ostatnich wyborach).  Z kolei szef WORD w Suwałkach, Henryk Grabowski ( w dyrektor od 2007) twierdzi, że ostatnio był postrzegany jako człowiek PSL, choć formalnie nigdy do żadnej partii nie należał. Wszyscy dotychczasowi dyrektorzy wskazują na, ich zdaniem, fatalny styl odwołania ze stanowiska:

  • “szybko podjęta decyzja, tak aby zamknąć stary rok”
  • “rozumiem, że czasem trzeba się rozstać, ale warto to robić w cywilizowanej formie”
  • “brak klasy”
  • “można nas było po prostu zaprosić na rozmowę i wręczyć te wypowiedzenia”.

Marek Olbryś komentuje, że decyzja o zwolnieniach została podjęta zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie województwa (do zadań zarządu województwa należy w szczególności: “kierowanie, koordynowanie,  kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”) oraz zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym (art.118, ust.2: “dyrektor jest powoływany i odwoływany przez zarząd województwa”).

Ostatnio do zmian na stanowiskach dyrektorów WORDów doszło także w Zamościu, Lublinie, Białej Podlaskiej i Chełmie.

Wasze komentarze (5)

  1. Michał Freino, dotychczasowy dyrektor WORD w Białymstoku został dyrektorem dzięki ... PSL doszło do władzy. Dlaczego "oni" się dziwią, przecież postępowali tak samo. To niestety zawsze wskazuje na polityczny kontekst powoływania i odwołania dyrektorów WORD-ów na stanowiska. Nawet spełniając ustawę kominową (3 x średnia) zarabiają ponad 14 000 zł miesięcznie.
  2. To jak z butelką wódki, wszyscy wiedzą że się kiedyś skończy ale i tak zawsze to zaskoczenie :) Dyrektorowanie w WORD to łup polityczny . W większości przypadków stołki dostają działacze partii wygrywającej wybory lub ich rodzina. I tak było odkąd pamiętam i nie ma to najmniejszego znaczenia jakie kto ma wyniki, kwalifikacje czy umiejętności.
  3. A prawda jest taka ,że bizantyjskie Wordy powinny przestać funkcjonować i wzorem państw UE zminimalizować swoje funkcjonowanie (przenosząc je np.do starostw itp). Ale nie w PL musi być duże ,drogie i na miarę naszych możliwości.
  4. 666 bardzo dobrze zauważyłeś, faktycznie to istota problemu. Osoby powołane na Dyrektorów WORD z klucza samorządowego, a bez znajomości i kwalifikacji branżowych zauważyli, że zostali odwołani z powodów zmiany partii rządzącej w sejmiku wojewódzkim. Czyli jak Kali ukraść krowę to jest ok, ale jak Kalemu .... Yapa WORD-y do Starostw? Yapa tak masz rację. Tam już nie będzie po znajomości to rozwiązanie wszystkich problemów, bo kto by tam znał się w jednym powiecie? Od początku na pewno będzie sprawiedliwie i uczciwie. Bizancjum to było w Komendzie Głównej Policji/ żart/, bo toaleta była, a obok bidet. Yapa mamy XXI wiek i rozwinięty kraj EU. Wyjedź trochę poza swoje podwórko i wyjdź poza "wiejskie myślenie". W Polsce jest drogo ? Zobacz ile kurs na prawo jazdy kosztuje w Niemczech i zapytaj czy dla Niemca jest to tanio?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.