Skargi to margines [tabele]

egzamin na prawo jazdy

Liczba odwołań od egzaminu praktycznego na prawo jazdy od trzech lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2016 roku do urzędów marszałkowskich wpłynęło ich 722. Znaczy to tyle, że zakwestionowana była marginalna liczba egzaminów. A jaka jest skuteczność odwołań? W województwie pomorskim wyniosła aż 43 proc., w opolskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim żadna skarga nie została rozpatrzona pozytywnie.

To, że wynik egzaminu praktycznego na prawo jazdy nie jest ostateczny, wie chyba każdy. Decyzje podjęte przez egzaminatorów zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego mogą zostać podważone. Ale jak wygląda ścieżka odwoławcza?

Odwołanie od przebiegu egzaminu trzeba złożyć na piśmie, kierując je do właściwego urzędu marszałkowskiego, ale za pośrednictwem dyrektora WORD-u. Egzaminowany ma na to czternaście dni od daty przeprowadzenia egzaminu. Co dzieje się dalej? Dyrektor WORD-u przesyła pismo złożone przez kandydata na kierowcę do urzędu marszałkowskiego. Ma na to siedem dni od otrzymania dokumentu. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się postępowanie wyjaśniające. Może potrwać aż do trzydziestu dni roboczych. W jego ramach przeglądane jest m.in. nagranie przebiegu egzaminu z kamery zamontowanej w samochodzie egzaminacyjnym. Pozytywne rozpatrzenie skargi oznacza powtórzenie egzaminu na prawo jazdy, którego koszt ponosi WORD. Jeśli skarga zostanie rozpatrzona negatywnie, za kolejny egzamin praktyczny płaci oczywiście kandydat na kierowcę. Chyba że zdecyduje się zaskarżyć decyzję marszałka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli i to nie poskutkuje, kandydatowi na kierowcę, który uważa, że został źle potraktowany, pozostaje jeszcze droga sądowa.

Tak procedura wygląda w teorii. Postanowiliśmy jednak dowiedzieć się więcej. Specjalnie dla was sprawdziliśmy liczbę odwołań od wyniku egzaminu praktycznego egzaminu na prawo jazdy oraz – co równie ważne – ich skuteczność. Pod lupę wzięliśmy trzy cezury czasowe: rok 2014, 2015 oraz 2016. Wszystkie publikowane przez nas dane pochodzą z szesnastu urzędów marszałkowskich, pod które podlega 49 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w całej Polsce.

Warmińsko-mazurskie. Tam nie odwołuje się prawie nikt

Okazało się, że najczęściej od wyniku egzaminu praktycznego odwoływali się kandydaci na kierowców zdający w województwie mazowieckim. Przez trzy lata tamtejszy urząd marszałkowski dostał do rozpatrzenia 353 odwołania (2014 – 104, 2015 – 109, 2016 – 140). Trochę mniej, bo 284 skargi, pochodziły od kandydatów na kierowców zdających w województwie dolnośląskim (2014 – 99, 2015 – 106, 2016 – 79). Na dalszych miejscach znajdują się województwa: łódzkie – 239 odwołań (2014 – 81, 2015 – 77, 2016 – 81), śląskie – 235 (2014 – 97, 2015 – 71, 2016 – 67), lubelskie – 145 (2014 – 35, 2015 – 50, 2016 – 60), małopolskie – 138 (2014 – 38, 2015 – 45, 2016 – 55), zachodniopomorskie – 126 (2014 – 39, 2015 – 44, 2016 – 43) oraz wielkopolskie – 118 (2014 – 29, 2015 – 42, 2016 – 47).

Kto zaskarża wynik egzaminu najrzadziej? Kandydaci na kierowców zdający w województwie warmińsko-mazurskim. W ciągu 36 miesięcy, od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2016 roku, do tamtejszego urzędu marszałkowskiego wpłynęło tylko dziewięć odwołań! Przypomnijmy, że na terenie tego województwa funkcjonują dwa wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego – w Olsztynie i Elblągu. Niezłym wynikiem może pochwalić się także województwo świętokrzyskie. Tam, na przestrzeni trzech lat, spłynęły tylko 34 odwołania. Wszystkie dotyczyły egzaminów w kieleckim WORD-zie, jedynym tamtejszym ośrodku egzaminacyjnym.

Analizując wnikliwie zebrane przez nas dane, nie można nie zauważyć pewnej zależności: liczba odwołań od wyniku praktycznego egzaminu na prawo jazdy utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. W 2014 roku do urzędów marszałkowskich w całej Polsce wpłynęło 690 pism w tej sprawie, rok później 727,w 2016 roku – 722.

Warto próbować? Dlaczego nie?

Dane, które dotyczą jedynie liczby odwołań od wyniku egzaminu praktycznego, składanych do urzędów marszałkowskich, nie mówią jednak wszystkiego. Dlaczego? Bo okazuje się, że większość nie ma podstaw i zostaje oddalona. Dlatego obliczyliśmy procentową skuteczność odwołań. Pominęliśmy oczywiście sprawy, które nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, bo wniosek nie został jeszcze rozpatrzony przez dany urząd marszałkowski albo sprawa toczy się w SKO lub sądzie. Czego się dowiedzieliśmy?

Najbardziej skuteczni w 2016 roku byli kandydaci na kierowców w województwie pomorskim (43,33 proc. skarg zostało rozpatrzonych pozytywnie), świętokrzyskim (40 proc.), kujawsko-pomorskim (34,15 proc.) i wielkopolskim (23,4 proc.). Z kolei ani razu odwołanie nie przyniosło rezultatu w województwach podlaskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Biorąc pod uwagę liczbę egzaminów wszystkich kategorii, które odbyły się we wszystkich wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (na samą kat. B było ich prawie 1,5 mln), liczba odwołań to margines. Dlaczego? Odpowiedzi mogą być co najmniej trzy. Jedni powiedzą, że egzaminatorzy bardzo rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Inni są przeciwnego zdania. Uważają, że kandydatowi na kierowcę po prostu nie chce się przejść przez czasochłonną procedurę odwoławczą, wymagającą od nich wiele wysiłku. Przyczyną może być także strach (zapewne zupełnie irracjonalny) przed tym, że w razie niepowodzenia kandydat na kierowcę będzie podczas egzaminu poprawkowego traktowany gorzej. Jak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć. Jeśli jednak kandydat na kierowcę jest pewien, że został potraktowany niesprawiedliwie, powinien walczyć o swoje!

Jakub Ziębka

5 komentarzy do “Skargi to margines [tabele]”

  1. Kursanci się nie odwołują z prostej przyczyny. …nie dlatego że nie chcą tylko poprostu nie chcą już czekać tylko ustalają kolejny egzamin…sprawa powinna wyglądać tak że kursant może podejść do kolejnych egzaminów a sprawa toczy się mimo tego..wtedy ilość odwołań byłaby o wiele wiele większa…

  2. Panie Jakubie, czy to możliwe żeby bardzo młody egzaminatar stosował triki socjotechniczne ( naważniejsza na egzaminie dla egzaminatorów jest psychologia ,a nie praktyka) 🙂 Czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia , w kontekscie artykółu który Pan napisał ? :);) Pozdrawiam M.T.

  3. Panie Jakubie Ziębka proszę o pilną odpowiedz !
    Czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia , w kontekscie artykółu który Pan napisał ? Panie Jakubie ile filmów z egzaminów Pan oglądał ? Pozdrawiam M.T.
    Ps. Proszę o odpowiedz w dziale dodaj komentarz ( szkoda papieru kredowego – lasy trzeba oszczędzać) , chyba nie jest to prowokacja ?:);) Pozdrawiam M.T.
    Proszę o odpowiedz w dziale dodaj komentarz ( szkoda papieru kredowego – lasy trzeba oszczędzać) , chyba nie jest to prowokacja ?:);) Pozdrawiam M.T.

  4. Pingback: lsm99

Dodaj komentarz