Dyrektorzy WORD-ów: Bez szkoleń na ODTJ-ach nie będzie bezpieczniej

Dyrektorzy WORD-ów, które wybudowały już ODTJ-y lub planują to zrobić, wysłali do ministra infrastruktury i budownictwa list. Piszą w nim, że wejście w życie przepisów dotyczących młodych kierowców, planowane na połowę 2018 roku, powinno być terminem ostatecznym. Proponują także poszerzenie szkolenia praktycznego w ODTJ-cie o dodatkowy, fakultatywny kurs.

Pismo zostało wysłane pod koniec lutego. Dlaczego dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego zdecydowali się na taki krok? Możemy tylko przypuszczać. Ale w kuluarach mówi się o tym, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, będąc pod wpływem grupy doradczej do spraw szkolenia i egzaminowania, poważnie rozważa zmianę przepisów dotyczących tzw. okresu próbnego dla młodych kierowców. Ponoć na tapecie są dwie opcje. Jedna zakładałaby całkowite wycofanie się z pomysłu obowiązkowego odbycia szkolenia przez młodego kierowcę między 4 a 8 miesiącem po uzyskaniu prawa jazdy. A druga? Powierzenie szkolenia praktycznego ośrodkom szkolenia kierowców. Teraz zakłada się, że zajęcia mają się odbywać w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Dyrektorzy WORD-ów stoją na stanowisku, że w czerwcu przyszłego roku przepisy dotyczące młodych kierowców muszą bezwzględnie wejść w życie. Ich zdaniem nie można bezczynnie patrzeć na to, co dzieje się na polskich drogach. Chodzi im o pogarszajace się statystyki wypadków powodowanych przez młodych kierowców. Sytuację poprawiłyby rzetelnie przeprowadzane obowiązkowe szkolenia, na ODTJ-ach posiadających odpowiednią infrastrukturę oraz kadrę szkoelniową. Jednak dyrektorzy proponują coś jeszcze. Chodzi im o poszerzenie szkolenia w części praktycznej o dodatkowy, fakultatywny kurs.

„Ukończenie kursu – o ile taką możliwość dopuszczałyby przepisy obowiązujące w tym zakresie – uprawniałoby do uzyskania zniżek w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych, na wzór rozwiązań obowiązujących w innych krajach europejskich, w których ich stosowanie motywuje młodych kierowców do dobrowolnego uczestnictwa w fakultatywnych kursach zwiększających ich doświadczenie i umiejętności” – czytamy w liście wysłanym do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

jaz

11 komentarzy do “Dyrektorzy WORD-ów: Bez szkoleń na ODTJ-ach nie będzie bezpieczniej”

1. No juz widze jak te szkolenia poprawią statystyki wypadkow. Koń by się uśmiał. Przeciez wiadomo ze chodzi o zainwestowaną kase. To się głównie musi zgadzać a nie jakieś BRD. Na marginesie dodam ze do niedawna za duzą ilosc wypadkow dyr.WORDów obwiniali słabą jakość szkolenia. No ale teraz sytuacja się zmienila i wiele dyrow zainwestowala nie swoje pieniądze a tu zwrotu nie ma. Ale MI krzywdy im nie da zrobić.

1. Na forum prawojazdy.com.pl (kursanci, instruktorzy i „zieloni”) jest akurat dyskusja na temat szkoleń jazdy w trudnych warunkach w ODTJ, bo ktoś niedawno rzucił temat. Opinie są krytyczne, odradzają. Gdybym miała powiedzieć za siebie, to bym poszła na 2 tygodnie do swojego OSK, żeby powtórzyć, poćwiczyć znów pod kontrolą i skorygować drobiazgi, bo tam była ostra dyscyplina. Ale szybki kurs w ODTJ, nie wiadomo u kogo, a za to drogo?

2. WORD-y wara od szkolenia, nie do tego zostały powołane, panoszą się coraz bardziej rozszerzając swoje macki jak hydra może się okazać niebawem że to właśnie oni zajmą się szkoleniem i egzaminowaniem w myśl przysłowia od rzemyczka do koniczka a na kurs trzeba będzie jechać do W-wy Krakowa czy Gdańska wszystko dla bezpieczeństwa szkolenia. Ciekawy jestem ile jeszcze szkoleń wymyśli WORD dla ratowania kasy utrzymania hektarów placów okazałych gmachów a zaczynało się tak niewinnie od egzaminów.

3. piekny ten ODTJ w Kaliszu. Nie za duzy , zlokalizowany tuz przy WORDZie, blisko ludzi. Bez przerostu i bez wydawania zbednych pieniedzy. Takich osrodkow potrzeba nam setki w ktorych pobawic w slizganie bedzie sie mogl kazdy, lecz bez przymusu, za niewielkie pieniadze. Nie pisze o szkoleniu bo szkolenia na plycie poslizgowej nie sa potrzebne.

4. Mieszkam w kraju w którym kierują chorzy ludzie na głowę przykłady Osoba która posiada p.j. żeby się podszkolić z jazdy bo zapomniała jak to się robi musi jechać 100km do ODTJ bo miejscowy OSK robić tego w świetle prawa robić nie może, musi zdjąć elkę i robić nielegalnie. Gość który otrzymał
    dokument a ten przeleżał w szufladzie 8 m-y kierowca nie przejechał ani km musi jechać na kurs do ODTJ pod rygorem utraty uprawnień po co ? oto niektóre kwiatki z tej łączki

1. Pełna zgoda! Pierwszą i podstawową zasadą o wprowadzenie której od dawna walczy część naszego środowiska to natychmiastowe zalegalizowanie szkoleń osób w OSK ,które z rożnych powodów chcą podnieść swoje podstawowe kwalifikacje.

5. Jak to robią w Austrii
    Przykładem dobrego i skutecznego funkcjonowania systemu może
    być Austria. Jerzy F. Kucharko, prezes Test & Training Safety Centre
    i reprezentant austriackiej firmy Test and Training International w Polsce