Minister powołał zespół doradczy ds. szkolenia i egzaminowania

samochody egzaminacyjne

Na początku sierpnia zarządzeniem nr 35 minister infrastruktury i budownictwa powołał zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Zgodnie z zarządzeniem do zadań zespołu ma należeć:

1) analiza przepisów ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 627) w zakresie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy;

2) opracowywanie propozycji zmian do ustawy o kierujących pojazdami i aktów wykonawczych do niej;

3) opracowywanie propozycji rozwiązań przyczyniających się do podniesienia jakości szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy;

4) systematyczna ocena skuteczności obowiązujących przepisów prawnych w obszarze szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy i w razie potrzeby opracowywanie propozycji zmian do tych przepisów;

5) opracowywanie lub opiniowanie propozycji zmian do przepisów międzynarodowych dotyczących szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy;

6) opiniowanie dokumentów dotyczących szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy, będących przedmiotem posiedzeń organów i grup roboczych działających w ramach organizacji międzynarodowych.

Skład osobowy zespołu nie został jeszcze podany do publicznej wiadomości, ale z zarządzenia wynika, że zespół mają stanowić:

1) przewodniczący – kierujący właściwą do spraw transportu drogowego komórką organizacyjną urzędu obsługującego Ministra;

2) zastępca przewodniczącego – przedstawiciel Ministra;

3) sekretarz – pracownik właściwej do spraw transportu drogowego komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra;

4) członkowie – osoby uprawnione do podejmowania decyzji będące przedstawicielami:

a) środowiska szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami – trzy osoby,

b) środowiska egzaminowania na prawo jazdy – trzy osoby,

c) środowiska związanego z ruchem drogowym – trzy osoby.

– Obecnie trwają prace związane z ustaleniem składu osobowego Zespołu doradczego do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Przewidujemy, że członkowie zespołu zostaną wybrani we wrześniu 2016 r. – informuje biuro prasowe resortu infrastruktury i budownictwa.

Na zaproszenie przewodniczącego w pracach zespołu jako doradcy uczestniczyć będą mogli przedstawiciele innych organów oraz eksperci w dziedzinach, którymi zajmować się będzie zespół. Z tytułu udziału w pracach zespołu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Pierwsze okazje do wykazania się zespół będzie miał już na początku swojego funkcjonowania. Z jednej strony konieczne będzie szybkie załatanie ustawy po opisywanym również w tym numerze wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie egzaminowania osób niepełnosprawnych. Z drugiej zaś można chyba powiedzieć, że dotychczasowa praktyka przyzwyczaiła nas do dorocznych nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami w związku z niemożnością planowego wdrożenia przewidzianych w niej rozwiązań.

rb, jaz

15 komentarzy do “Minister powołał zespół doradczy ds. szkolenia i egzaminowania”

1. Owocnych obrad ,rozsądnych rozwiązań ku pożytkowi obywateli i bezpieczeństwu w ruchu drogowym a stanowione prawo ma być dla ludzi, obywateli, powinno być realizowane w pobliżu zamieszkania a nie 100km dalej i być utrudnieniem i udręką Ob. człowiek, ma być PODMIOTEM w tej ustawie a nie przedmiotem. trzeba to zrozumieć i nad tym się pochylić a nie robić z niego głupka który ma odpowiadać na niemądre podchwytliwe pytania Życzę owocnych obrad i szybkiego wdrożenia mądrych pomysłów na które czekają ludzie

2. Panie dyr. WORD Z.Góra co tam się dzieje że w Pana instytucji czeka się na egz. prawie m-c czy stało się tak że ludzi jet pełno i nie możecie dać sobie radę, a może jest to zła organizacja pracy ,czy może pozycja monopolisty na to nie pozwala i wiecie że głupi lud i tak musi przyjść, czy to że przez przypadek egz mają urlopy ,Proszę Pana o wypowiedż na TEN TEMAT to nurtującej denerwuje wielu Lubuszan. W innych sprawach mniej ważnych zabiera czy ta sprawa nie jet jedną z najważniejszych spraw Pan głos czyż brak Panu odwagi?

1. Te wszystkie zespoĺy to jakas farsa… co tu gadać wiele:
      a)likwidacja placu manewrowego dla kat.B
      b)likidacja WORDow i przyblizenie egzaminu do obywatela w miastach powiatowych
      c)swoboda egz.na aucie OSK wraz z instruktorem i egzaminatorem z tylu
      d) mozliwosc uzyskania PJ dla osob od 17roku zycia z pewnymi zaostrzeniami np.jazda tylko z osobą dorosłą
      e)mozkiwosc jazdy bez instruktora z osobą mającą PJ powyzej 5lat(z ubezpieczeniem specjalnym i oznakowanym pojazdem)

3. Nie ma jak poprawiać jakości szkolenia przepisami. Wystarczy zmniejszyć biurokrację w OSK. Np. Zlikwidować KEOS. Zlikwidować obowiązek powiadamiania starost o rozpoczęciu kursu…umożliwić zdawanie teorii w wydziałach komunikacji (mniejsze koszty) itd..

1. Będzie jak zwykle.Zbiorą się kolesie te co zawsze poklepią się po plecach,wypiją kankę kawy,ładnie się pouśmiechają i spotkanie zakończy się fajnym stwierdzeniem że zrobimy wszystko żeby BRD w PL wzrosło. Napisane trochę z przymrużeniem oka, ale chyba trochę w tym prawdy jest 🙂

1. Pingback: ชีทราม

2. Pingback: vapori de ulei