Resort dementuje: żadne zmiany nie są obecnie planowane

egzamin na prawo jazdy

Elżbieta Kisil, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że resort nie planuje obecnie żadnych zmian, które miałyby skutkować usunięciem niektórych zadań podczas egzaminu na placu manewrowym oraz podporządkowaniem egzaminatorów wojewodom. – To postulaty przedstawicieli ośrodków szkolenia kierowców, które są przez nas analizowane – mówi Kisil.

Wcześniej o rzekomych planach ministerstwa pisały poczytne media ogólnopolskie.

Według resortu, zadania wykonywane na placu manewrowym w zakresie prawa jazdy kategorii B (przygotowanie do jazdy, jazda po łuku i ruszanie pod górę) są już ograniczone do minimum.

– Zatem rozpatrując postulaty zniesienia placu manewrowego, czy likwidacji zadania „jazda po łuku”, należy mieć na względzie, że oprócz krajowych przepisów obowiązują także przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/126/WE w sprawie praw jazdy. Manewry: „jazda po pasie ruchu i po łuku do przodu i do tyłu”, „ruszanie pod górę”, czy „przygotowanie do jazdy i sprawdzenie podstawowych elementów samochodu odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy” są zadaniami obowiązkowymi w zakresie całej Unii Europejskiej. W części państw manewry te wykonywane są w ruchu drogowym – mówi Elżbieta Kisil. – W Polsce przyjęto, że dla bezpieczeństwa kursantów oraz dla zapewnienia komfortu w trakcie wykonywania zadania (na placu manewrowym brak zagrożeń w ruchu drogowym) i jednolitych kryteriów oceny, jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu odbywa się na placu manewrowym. Podobnie jest w przypadku zadania „ruszanie pod górę”. Ponadto nie w każdej miejscowości można wykonać to zadanie, a więc podjazd pod górę na placu manewrowym rozwiązuje ten problem.

Według ministerstwa, rezygnacja z przeprowadzania tych zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym wymagałaby przeniesienia ich do ruchu drogowego. Mogłoby się okazać, że zadania te są niewykonalne albo dużo trudniejsze do wykonania bezpośrednio w ruchu drogowym, ze względu na dostępną infrastrukturę lub natężenie w ruchu drogowym i występujące w nim zagrożenia.

Jednocześnie rzeczniczka prasowa resortu zastrzegła, że pomysł, aby egzaminatorzy podlegali wojewodom jest również postulatem zgłoszonym przez stronę społeczną, który jest obecnie analizowany.

Jakub Ziębka

 

14 komentarzy do “Resort dementuje: żadne zmiany nie są obecnie planowane”

  1. Tchórze i pozoranci bojący się wszystkiego, ignorujący zdrowo rozsądkowe rozwiązania ułatwiające życie ludziom forsuje się utopijne, szkodliwe i kosztowne rozwiązania. Brak ludzi z wizją chęcią do reform i podejmowania prostych ,logicznych , oczywistych decyzji z myślą o wyborcach, ludziach i ich bezpieczeństwie

    1. Taaaak.. resort policzył….”kolesie”z WORD popłakali że będzie mało talarów.. i szybciutko się wycofali z propozycji, A Pani rzecznik to nawet nie potrafi to w ładne słówka obrać. Cóż widocznie MI nie zależy na poprawie brd.. by żyło się lepiej.:-)

  2. Jestem zażenowany takim tłumaczeniem Ministerstwa. Głosowałem na PiS i liczyłem że będą wprowadzać normalne i uczciwe zasady w wielu kwestiach tymczasem mamy to samo. Mamy kontynuację dotychczasowej polityki, szkoda słów. Nie po to zmienialiśmy rząd żeby były utrzymywane te same chore, nie uczciwe i szkodliwe zasady funkcjonowania. Niestety widzę gołym okiem że do póki nie odsuniemy polityków i nie zastąpimy ich fachowcami to dalej będzie to samo. Szkoda gadać, brak słów. Młodzi ludzie będą nadal uciekać za granicę patrząc na to jak państwo polskie im utrudnia życie. Jak tu być patriotą.

  3. Jakiś czas temu marszałek Morawiecki powiedział mądre i święte słowa, że prawo które nie służy narodowi jest bezprawiem. Szkoda że rządzący nie słuchają i kontynuują dalej szkodliwą politykę poprzedników. Nie takiej przyszłości jednak chcieliśmy po wyborach. Wspułczuję wszystkim którzy się muszą zmagać z PJ. To samo dotyczy niestety wielu innych dziedzin życia.

    1. Ja również nie zazdroszczę tym co zmuszani i poniżani przez system muszą aż kilkanaście metrów po łuku tyłem przejechać. Złodziejstwo w biały dzień. Jarek ratuj, wybaw naszych uciemiężonych przyszłych kierowców.

  4. Jak jazda po łuku ma być niezbędna dla uzyskania prawa jazdy, tak kandydaci na stanowiska ministerialne powinni przechodzić badania psychologiczne i egzamin kompetencyjny, wtedy może będzie lepiej, rządzić będą mądrzejsi ludzie i znających się na rzeczy przecież oni będą podejmowali decydują o miliardowych wydatkach i tu jest waga problemu.

  5. Pingback: แทงมวย LSM99

Dodaj komentarz