Młodzi kierowcy przeceniają swoje umiejętności

reklama Michelin

Jak dowodzą badania TNS Polska, przeprowadzone na zlecenie Michelin Polska, postrzeganie określonych zachowań podczas prowadzenia samochodu jako ryzykownych i niebezpiecznych zmniejsza się wśród młodych ludzi po zdobyciu przez nich prawa jazdy. Na przykład w przypadku zapinania pasów zmiana ta wynosi aż 15 procent!

Badania opinii, przeprowadzone przez TNS Polska, przynoszą wiele ciekawych wniosków. Jednym z nich jest zmiana postrzegania niebezpiecznych zachowań na drodze w zależności od doświadczenia kierowcy. Porównanie takie było możliwe, ponieważ badaniu poddano dwie grupy respondentów. Z jednej strony, chodzi o uczestników kursu prawa jazdy, z drugiej – młodych kierowców posiadających prawo jazdy nie dłużej niż trzy lata. O ile kandydaci na kierowców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z samochodem, uważają pewne czynności za stanowiące zagrożenie, to kierowcy z niewielkim stażem wykazują się większą akceptacją dla ryzykownych zachowań. Chodzi o zachowania, które powinny być oczywiste dla każdego, jak chociażby zapinanie pasów.

Jakim jestem kierowcą? Dobrym!

Wyniki badania dowodzą, że 85 proc. osób starających się o prawo jazdy uważa podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów za niebezpieczne, natomiast w przypadku młodych kierowców odsetek ten spada do 70 proc. Podobna różnica jest w przypadku rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Aż 80 procent kursantów ocenia tę czynność jako niebezpieczną w czasie jazdy autem. Natomiast tak samo uważa już tylko 65 procent młodych kierowców.

Innym wnioskiem płynącym z badania jest wysoka ocena własnych umiejętności młodych kierowców. Aż 84 proc. osób posiadających prawo jazdy nie dłużej niż trzy lata uważa, że prowadzi auto zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze. W przypadku mężczyzn ten odsetek jest nawet większy – 89 procent z nich uważa się za bardzo dobrych lub dobrych kierowców, natomiast taką opinię na swój temat ma 77 procent kobiet.

Filmy z komentarzem „Hołka”

Badanie przeprowadzone przez TNS Polska to element kampanii edukacyjnej o nazwie Złote Zasady Michelin, która propaguje reguły bezpiecznego zachowania na drodze. Działania skierowane są w szczególności do przyszłych oraz młodych kierowców.

Podobnie jak w poprzedniej edycji kampanii, która odbyła się w 2014 roku, udział w niej biorą szkoły nauki jazdy z Warmii i Mazur oraz Pomorza. Każdy ośrodek szkolenia kierowców, który zgłosił chęć przystąpienia do kampanii, otrzymał profesjonalne pomoce naukowe i materiały edukacyjne Złote Zasady Michelin. Wśród nich są m.in. konspekt zajęć, prezentujący najważniejsze dane związane z bezpieczeństwem drogowym, oraz filmy animowane z komentarzem Krzysztofa Hołowczyca na temat prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, przekraczania prędkości czy rozmawiania przez telefon podczas jazdy.

– Akcja edukacyjna Złote Zasady Michelin to polska edycja międzynarodowej kampanii Michelin Golden Rules, prowadzonej we współpracy z Międzynarodową Federacją Samochodową FIA pod nazwą Action For Road Safety, czyli Działanie na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego – wyjaśnia Iwona Jabłonowska z Michelin Polska.

Partnerstwo z WORD-ami

Na stronie http://zlotezasady.michelin.pl są zarówno szczegóły dotyczące programu, lista szkół uczestniczących w akcji, jak również ciekawostki na temat każdej Złotej Zasady. Ponadto został uruchomiony specjalny kanał YouTube, na którym można obejrzeć wszystkie filmy z komentarzem Krzysztofa Hołowczyca.

Partnerami kampanii Złote Zasady Michelin w Polsce zostali: Polski Związek Motorowy, WORD Elbląg, WORD Olsztyn oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Jakub Ziębka

Złote Zasady Michelin:

1. Jako kierowca lub pasażer zawsze pamiętaj, żeby zapiąć pasy.

2. Kodeks Drogowy powstał, aby nas chronić – przepisy są po to, by ich przestrzegać.

3. Dla bezpieczeństwa własnego i innych zawsze prowadź auto zgodnie z dopuszczalną prędkością.

4. Regularnie kontroluj zużycie opon i ich ciśnienie; nie zapomnij o sprawdzeniu opony zapasowej.

5. Kiedy jesteś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie siadaj za kierownicą.

6. Pamiętaj, że dzieci powinny podróżować wyłącznie w fotelikach.

7. Nie używaj telefonu komórkowego w czasie jazdy – nie rozpraszaj się za kierownicą.

8. Jeśli czujesz się śpiący lub zmęczony, zjedź z trasy i odpocznij.

9. Zawsze zakładaj kask, poruszając się jednośladami.

10. Na drodze bądź uprzejmy i szanuj innych użytkowników ruchu.

Dodaj komentarz