Czy słabo czytający powinni korzystać z pomocy lektora?

stanowiska na egzamin teoretyczny na prawo jazdy

W swoim oświadczeniu przesłanym do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa senator PO Waldemar Sługocki proponuje przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy z pomocą lektora czytającego osobie zdającej treść pytań i możliwe odpowiedzi.

„W obecnych czasach do egzaminu na prawo jazdy przystępuje wiele osób, które mają orzeczoną dysleksję. Obecnie w szkołach gimnazjalnych co dziesiąta osoba posiada dokument poświadczający tę przypadłość. Uczniowie posiadający taką opinię mogą z tego tytułu korzystać z pewnych udogodnień podczas zdawanych egzaminów. Stąd też propozycje zmian w sposobie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy dla osób, którym czytanie przychodzi trudno, są dyslektykami oraz nie potrafią czytać w języku polskim, np. imigranci. Środowiska egzaminatorów proponują przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy z pomocą lektora czytającego osobie zdającej treść pytań i możliwe odpowiedzi” – czytamy w piśmie Sługockiego.

Podobne rozwiązanie już istnieje. Chodzi o osoby głuchonieme, dla których pytania tłumaczone są na język migowy. W przypadku Polaków, którzy mają problemy z czytaniem wystarczyłoby wgrać ścieżkę dźwiękową lektora czytającego pytania i odpowiedzi z możliwością powtórzenia, w ramach czasu przeznaczonego na zapoznanie się z pytaniem.

Zdaniem Sługockiego, nie kłóciłoby się to z ustawą o kierujących pojazdami (art. 51 ust. 1 pkt 1), która określa, że celem egzaminu teoretycznego jest sprawdzenie znajomości zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu oraz postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych.

W związku z tym pytanie, które zostało zaadresowane do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa brzmi następująco: czy obowiązujące przepisy umożliwią przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy z pomocą lektora czytającego pytania i odpowiedzi egzaminowanemu, a jeśli nie, to czy MIiB planuje wprowadzić takie rozwiązanie?

Jakub Ziębka

 

8 komentarzy do “Czy słabo czytający powinni korzystać z pomocy lektora?”

  1. Dyslekcja to choroba trzeba umieć z tym żyć a państwo powinno tym ludziom pomagać nie wykluczać
    poza nawias jest to niezgodne z konstytucją gdyż pozbawia się ob. prawa do poruszania się pojazdem, osoba niepełnosprawna fizycznie może jeździć a dyslektyk nie pytam dla czego? rozwiązanie z lektorem jest rozwiązaniem tego tematu.

    1. Sądzę ,że sprawa jest oczywista i chwała tym którzy ją podnieśli ..Jeżeli w MIiB przywrócono właściwy porządek rzeczy, to pan Minister wyda polecenie przygotowania propozycji rozwiązania problemu ,pan Urzędnik tę propozycję przygotuje, pod nadzorem pana Ministra , i pan Minister podejmie decyzję w formie stosownego aktu prawnego.Z pana Piętki może być jeszcze pożytek , pod warunkiem ,że stworzy mu się właściwe warunki pracy , tak aby zakres rzeczywistych obowiązków i odpowiedzialności był zgodny z zajmowanym stanowiskiem a pensja nie niższa niż dyrektora warszawskiego WORD.

  2. Jeżeli osoba ma problem z czytaniem, to jak ma zamiar poruszać się zgodnie z przepisami w ruchu drogowym. Kto za nią przeczyta np. informacje zawarte na znaku drogowym, czy też na tabliczce pod znakiem? Też lektor?

    1. Wydziwia pan Obserwator.55 lat uczestniczę w ruchu drogowym i czytanie pod znakami drogowymi nie stanowiło nigdy problemu. Przecież miliony ludzi na całym świecie kieruje pojazdami albo będąc analfabetami ,albo nie znając języka używanego na terytorium po którrym się poruszają.Pan Obserwator albo jest poliglotą ,i stąd taki pogląd , albo chce egzaminów językowych,jako dodatkowego kryterium uprawniającego do kierowania pojazdami.Wszystko można skomplikować .

  3. Na prosty rozum trzeba tej znacznej grupie umożliwić funkcjonowanie w dorosłym życiu. Tak jak innym kursantom nie całkowicie sprawnym prawo już dawno powinno wyjść na przeciw. Biorąc pod uwagę wyjątkową szybkość i sprawność- około trzy miesiące na przykład przy wprowadzaniu eko -jazdy sprawa ta powinna być załatwiona z podobną szybkością i determinacją .

  4. Pingback: ks pod

  5. Pingback: Bauc144

  6. Pingback: where to buy magic truffles amsterdam

Dodaj komentarz