W interesie kursanta [zdjęcia]

W ubiegły czwartek i piątek w Warszawie odbyła się konferencja pt. Egzekwowanie praw kursantów i obowiązków OSK w krajowym systemie szkolenia kandydatów na kierowców. „Bezpieczny Kursant OSK”. Organizatorem była szczecińska fundacja S.O.S. Odpowiedzialne Szkoły Jazdy. Cel spotkania to przeprowadzenie dyskusji o problemach szkolenia kandydatów na kierowców, tym razem widzianych z perspektywy samych przyszłych kierowców i ich prawa do rzetelnego szkolenia.

Efektem dyskusji miało być wypracowanie rekomendacji do zmian legislacyjnych. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Wydziałów Komunikacji, Stowarzyszenia Egzaminatorów Polskich, kilku warszawskich OSK oraz organizacji pozarządowych zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Stronę kursantów reprezentował powołany przez Fundację S.O.S. Rzecznik Praw Kursanta w osobie Adama Walendzika. Pomimo zaproszenia nie stawili się przedstawiciele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa drogowego oraz żadnej z ogólnopolskich organizacji zrzeszających ośrodki szkolenia.

Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli wiele istotnych kwestii, zarówno z perspektywy OSK jak i kursanta. Dr. Hab. Stanisław Iwan z Akademii Morskiej w Szczecinie omówił kwestie związane z etosem instruktora nauki jazdy, Zdzisława Cwalińska-Weychert – wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przedstawiła zagadnienia związane z finansową odpowiedzialnością za skutki wydarzeń drogowych, Filip Grega z fundacji S.O.S. zaprezentował raport pt. „Bezpieczeństwo prawne i ubezpieczeniowe kandydata na kierowcę”, Adam Walendzik – Rzecznik Praw Kursanta podsumował dotychczasową działalność i przedstawił przekrój skarg napływających ze strony kursantów.

Istotne, a często pomijane przez OSK kwestie poruszyła Grażyna Rokicka ze Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Mowa tu o odpowiedzialności OSK za świadczone usługi i niedopuszczalnych klauzulach stosowanych w umowach z kursantami i regulaminach. Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich wskazał na problemy z nadzorem nad OSK, z którymi borykają się starostwa powiatowe. O niezbędnych kwalifikacjach instruktora i egzaminatora i ich wpływie na bezpieczeństwo kursanta mówił Adam Knietowski z Toruńskiej Akademii Jazdy, a aktualnie występujące praktyczne problemy szkolenia podsumował Tomasz Kulik – ekspert fundacji S.O.S. i właściciel Motocyklowej Szkoły Jazdy „Kulikowisko”.

W trakcie panelu dyskusyjnego uczestnicy starali się wspólnie wypracować rekomendacje odnośnie zmian legislacyjnych mających wpłynąć na jakość i efektywność szkolenia kierowców. Tematyka okazała się na tyle szeroka w stosunku do ograniczeń czasowych konferencji, że nie udało się wypracować jednolitego dokumentu. Zgodnie z deklaracją organizatorów, prace będą jednak kontynuowane, a o ich wynikach zainteresowane strony zostaną poinformowane elektronicznymi kanałami komunikacji.

Dariusz Piorunkiewicz

Obszerniejszą relację z konferencji będzie można przeczytać w marcowym numerze „Szkoły Jazdy”.

 

2 komentarze do “W interesie kursanta [zdjęcia]”

  1. Pingback: buy rifles online

  2. Pingback: dk7.com

Dodaj komentarz