Bankructwa ośrodków szkolenia. Winne m.in. nowe egzaminy

samochody egzaminacyjne

750 ośrodków szkolenia przestało istnieć półtora roku wprowadzenia nowych egzaminów na prawo jazdy – informuje gazetaprawna.pl. Ale to nie jedyny powód bankructw.

Nowe egzaminy na prawo jazdy weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Wówczas funkcjonowało 9 695 Ośrodków Szkolenia Kierowców. Natomiast po osiemnastu miesiącach było ich już 8 941, czyli 754 mniej.

Jak wygląda sytuacja po kolejnych dwunastu miesiącach? Instytut Transportu Samochodowego nie ma świeższych statystyk, ale nie trudno oszacować, że jest ich jeszcze mniej.

– Myślę, że teraz jesteśmy na poziomie 7 tys. – komentował Józef Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK, w rozmowie z portalem gazetaprawna.pl. – Po prostu nie ma kogo szkolić.

Powodów jest kilka, m.in. emigracja młodych ludzi a także fakt, że młodzi ludzie wolą zdawać egzaminy za granicą z powodu niskiej zdawalności w Polsce a także niż demograficzny.

Kolejny powód upadków ośrodków to duża konkurencja i poczynione wcześniej inwestycje, które nie zawsze się zwracają. Efekt jest taki, że w pierwszej kolejności są zwalniani instruktorzy, a kiedy i to nie pomaga, szkoły są zamykane.

Jak dodaje prezes Stencel w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl, problemem dla ośrodków szkolenia była też nowelizacja przepisów sprzed roku, dzięki którym WORD-y mogą m.in. szkolić instruktorów i prowadzić warsztaty doskonalenia zawodowego.

– Postulowaliśmy jasne rozgraniczenie, aby WORD-y mogły tylko egzaminować, a OSK – szkolić. Ale nie uwzględniono naszych uwag – komentuje prezes Stencel.

red

8 komentarzy do “Bankructwa ośrodków szkolenia. Winne m.in. nowe egzaminy”

  1. Predzio Stencel tylko gada bo ma za to płacone ale chyba wysadzą go z tego pociągu bo on jest za wolnoamerykanką a nie porządnymi Szkołami Jazdy porządnie wyposażonymi z dobrym sprawnym sprzętem fachową obsługą biurową etatowymi instruktorami porządnym autodromem a takich w kraju jest 10% czyli powinno pozostać z górą 900 ośrodków jeden na powiat a na większy dwa trzy małe pozamykać pseudo właściciele zatrudnią się u dużych będą mieli wypłatę urlop i normowany czas pracy a icena kursu będzie opłacalna . Ale Pan Prezes musiał by do świę……. iść jejzdić a to przykre

    1. Taa,najlepiej idąc dalej twoim tokiem rozumowania to należny powrócić do LOK.
      Powiedz nam tu wszystkim, ile teraz w swojej mega szkole płacisz instruktorom i ile godzin dziennie pracują.
      Do czego zmierzam, są b.dobre male szkoły, są b.dobre duże szkoły, ale są tez szkoły złe zarówno male jak i duże i teraz WOLNY RYNEK TO WERYFIKUJE!!!
      Ty się chyba tej weryfikacji boisz pragnąc monopolu na rynku,ale to już było i mam nadzieje nie wróci nigdy.

  2. Panowie Stencel Ujma i jeszcze kilku innych doprowadziło do tego stanu środowiska w jakim się obecnie znajduje. Nie jest prawdą, że wszystkie szkoły przeżywają kryzys. Szkoły, które rozumieją obecny świat, a przede wszystkim klientów rozwijają się. Jak jeszcze upadnie 20 % spośród tych którzy zostali, a ustawodawca uniemożliwi funkcjononowania jednoosobowym, „bagażnikowym” OSK być może sytuacja się poprawi. Żadna organizacja środowiskowa nie dba o jakość i standardy. CENA MINIMALNA niech żyje, uzdrowi wszystko

    1. Bardzo łatwo można przewidzieć , że zbankrutuje dużo ,dużo więcej po wprowadzeniu w życie genialnego rozwiązania jakim są między innymi stałe ogrodzenia placów manewrowych i sal wykładowych do wyłączne dyspozycji OSK.To właśnie na ten temat mają być przeprowadzone konsultacje w Ministerstwie. Znane i jasne jest stanowisko strony społecznej aprobującej restrykcyjne w stosunku do OSK działania rządu

  3. Państwo traktuje ludzi jak idiotów chce decydować o wszystkim np. do jakiego pójść lekarza do jakiej szkoły, szewca i fryzjera. Ludzie ni są głupcami i wiedzą za co płacą i czego oczekują za swoje pieniądze, państwo ma decydować czy delikwent może jeździć czy nie i tyle wymagam od nadopiekuńczego państwa. W niektórych krajach niema kursów i podobno się nie zabijają tak często jak w Polsce jak oni to robią może warto podpatrzeć?

Dodaj komentarz