Majowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży

Z jakimi problemami borykają się właściciele OSK, którzy podstawiają na egzaminy swoje elki? Na jakim etapie prac jest proponowana zmiana w przepisach, polegająca na obowiązkowym praktycznym egzaminie z pierwszej pomocy? Kto będzie mógł skorzystać z darmowego „Pakietu Migacz”? Czy ośrodki szkolenia kierowców mogą zostać zwolnione z płacenia podatku od środków transportowych? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”!

Temat numeru: Kto powinien zarabiać na egzaminie?

Coraz więcej szkół jazdy dostrzega, że podstawienie swojego auta na państwowy egzamin praktyczny nie daje im samych korzyści. Sporną kwestią są pieniądze. Zdaniem niektórych właścicieli OSK, opłata za egzamin powinna wpływać zarówno do autoszkoły, jak i WORD-u. Osobną kwestią jest rejestracja egzaminu. Tutaj też na linii szkoły jazdy – wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zdarzają się zgrzyty.

Pierwsza pomoc? Posłowie się zastanawiają

Pomysł, żeby do egzaminu na prawo jazdy dołączyć obowiązkowy moduł praktyczny z pierwszej pomocy, pojawił się ponad rok temu. Od tego czasu posłowie rozważają jego zasadność, zmieniając poszczególne zapisy. Natomiast ratownicy medyczni mówią, że nie ma nad czym dyskutować – ten egzamin jest konieczny.

Owoc rozsądnych ustępstw

Warszawski WORD podjął ostatnio decyzję o zastąpieniu skody fabii hyundaiem i20. Może zatem, zamiast wymieniać auto na nowe, lepiej doposażyć je w system umożliwiający rejestrację egzaminu i wykorzystywać dalej? Czy fabia II może nadal służyć jako pojazd szkoleniowy?

Z?Migaczem po prawo jazdy

Po ponad dwóch latach ciężkiej pracy kilkudziesięciu osób ukończony został „Pakiet Migacz”, czyli opracowany w polskim języku migowym darmowy zestaw edukacyjny. Został stworzony po to, żeby pomagać w nauce teorii osobom niesłyszącym i niedosłyszącym, które chcą uzyskać prawo jazdy.

Od Annasza do Kajfasza

Właściciel barlineckiego OSK „Roman” nie będzie mógł szkolić swoich kursantów na placu manewrowym w Gorzowie Wielkopolskim. Na nic zdały się pisma wysyłane do urzędów oraz resortu infrastruktury i rozwoju. Jego próba uzyskania jakiejkolwiek wiążącej odpowiedzi przypominała chodzenie od Annasza do Kajfasza.

W razie zagrożenia

Mało kto wie, ale pojazdy służące do nauki jazdy mogą zostać wciągnięte na listę ruchomości potrzebnych do realizacji zadań związanych z obroną państwa na wypadek mobilizacji i wojny.

Podatek od środków transportowych. Płacić czy nie?

Co najmniej od kilku lat część właścicieli ośrodków szkolenia kierowców zastanawia się, czy pojazdy przystosowane do nauki jazdy są zwolnione z podatku od środków transportowych. Sprawa wciąż nie jest jasna, choć ostatnie wyroki sądów wskazują, że raczej nie. Tylko niewielka część OSK jest w tak komfortowej sytuacji, że płacić nie musi.

Zaginione dowody

że zmiany kadrowe w poznańskim WORD-zie. Najpierw pracę stracił dyrektor Aleksander Kowalewicz, potem zwolniony został Dariusz Buczak, naczelnik wydziału organizacji egzaminów i szkoleń. Okazało się, że przetrzymywał u siebie woreczek z kilkudziesięcioma dowodami osobistymi osób egzaminowanych. Sprawa została zgłoszona na policję. W kuluarach mówi się o walce o stanowiska między członkami dwóch partii politycznych: PO i PSL.

Szukam instruktora

Na jednym z branżowych portali umieściłem ogłoszenie. Nie przyszło mi do głowy, że wywołam burzę w szklance wody… – pisze Marcin Zygmunt.

Bilans OSK. Pasywa

Majątek zawsze musi mieć źródło pochodzenia, będące tym samym źródłem finansowania aktywów, które określa się mianem pasywów. Pasywa wskazują, skąd (od kogo) pochodzi określony majątek i kto ma prawo własności dysponowania nim – tłumaczy Paweł Żuraw.

Mocni gracze

W ostatnich latach wielu kursantów poznawało tajniki prowadzenia samochodu za kierownicami hyundaia i20 bądź skody fabii.  Łukasz Szewczyk sprawdza, jak spisują się nowe wersje popularnych modeli.

Karty historii

Ponad pięćdziesiąt lat temu socjalistyczna władza także dążyła do tego, żeby każdą sferę życia prawnie uregulować. Zawsze chciała dobrze, tylko… naród nie nadążał. Czy w tej materii coś się zmieniło? – zastanawia się Marek Wierzchowski.

Pilny i pracowity mistrz

Rafał Sonik to postać nietuzinkowa. Najlepszy polski quadowiec, który w tym roku wygrał prestiżowy Rajd Dakar, jest przede wszystkim… przedsiębiorcą. Jego zdaniem, na sukces składa się 20 proc. talentu i 10 proc. szczęścia. Reszta to pilność i pracowitość.

Czerwone światło dla przechodzenia na czerwonym świetle

Już prawie 10 tys. osób zadeklarowało w internecie, że chce, żeby piesi nie byli karani za przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju odpowiada jednak zdecydowanym nie, argumentując je troską o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Pierwsze zajęcia praktyczne

Bohaterowie naszego cyklu odbyli już zajęcia teoretyczne. Dla niektórych oznaczały one tylko podpisanie karty zajęć, dla innych były szansą zaznajomienia się z przepisami ruchu drogowego. Każdy z nich z niecierpliwością czeka na swoją pierwszą jazdę w aucie szkoleniowym pod okiem instruktora – pisze Marcin Zygmunt.

Drogowy chaos

Kierowca, który w obszarze zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, niebawem pożegna się z prawem jazdy na trzy miesiące. Nie próżnuje też ITD. Deklaruje, że do końca czerwca ustawi sto nowych fotoradarów.

Testament Golloba

Pod koniec marca na rynku wydawniczym ukazała się książka „Gollob. Testament diabła. 44 historie z życia mistrza”. To absolutna gratka dla fanów żużla.

Crossovery na każdą kieszeń

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem dominacji crossoverów i SUV-ów. Kierowcy pokochali samochody ze zwiększonym prześwitem. Na zakup fabrycznie nowego trzeba przeznaczyć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wśród używanych egzemplarzy można znaleźć propozycje na każdą kieszeń.

Złodzieje czyhają na niemieckie auta

Najczęściej kradzionymi samochodami w Polsce są: volkswagen golf, audi A4 oraz volkswagen passat. Natomiast w Warszawie przestępcy najchętniej kradną samochody japońskie.

Rośnie świadomość

W połowie maja zaczną obowiązywać nowe sankcje za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Przy tej okazji Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zleciła wykonanie sondażu opinii społecznej. Wyniki tych badań są trochę zaskakujące. Ale to miłe zaskoczenie.

Kierowca na spontanie

Zachwyceni pasażerowie, fanpage na Facebooku, kilkadziesiąt tysięcy polubień, ale także upomnienia od pracodawcy – tak w ostatnim czasie wygląda życie Roberta Chilmończyka, zwanego wesołym kierowcą z Warszawy.

Wzrasta sprzedaż lepszych opon. Zimówki w odwrocie

Polacy coraz chętniej kupują droższe opony segmentu premium, jednak podczas łagodniejszej zimy rzadziej decydują się na zakup zimówek. Takie wnioski płyną z upublicznionych przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego i Motointegrator.pl danych o sprzedaży opon w Polsce w 2014 roku.

Nie zachowujmy się jak dinozaury, bo… skończymy jak one

Jeśli będziemy stale walczyć między sobą o miejsce na drodze, to doprowadzimy do zagłady wszystkich kierowców.

Paliwa poza kontrolą

Urzędy miar niezwykle rzadko, bo tylko raz na kilka, kilkanaście lat, sprawdzają, czy dystrybutory na poszczególnych stacjach paliw działają prawidłowo. Z kolei prawie w ogóle nie badają dystrybutorów LPG. Oznacza to, że rynek sprzedaży gazu jest praktycznie poza jakąkolwiek kontrolą – taki druzgocący raport o sytuacji w województwach łódzkim i świętokrzyskim przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli.

Jak doradzać kursantom motocyklistom?

Ludzi warto uczyć nie tylko, jak należy jeździć na motocyklu, ale też jak go świadomie wybrać. Trzeba przy tym uwzględnić różne parametry, bardzo ważne z punktu widzenia bezpiecznego poruszania się na dwóch kółkach.

Wychowywać czy karać?

Musimy wspólnie przezwyciężyć marazm i jak najszybciej, bez podziału na rządzących i rządzonych, rozpocząć udoskonalanie metod i sposobu kształtowania postaw niezbędnych do zmniejszenia liczby ofiar wypadków.

2 komentarze do “Majowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży”

  1. Egzamin praktyczny z pierwszej pomocy? Chore i absurdalne pomysly ja tu jeszcze wyciagnac kase od kursantow? Jakby ten glupi pomysl zrealizowano to chyba w zadnym kraju nie bedzie trudniejszego egzaminu aby uzyskac ten podstawowy dla kazdego droslego czlowieka dokument. No ale oczywiscie ratownicy zacieraja raczki, kasa, kasa wszyscy tylko lobbuja aby ugrysc cos dla siebie…

  2. Pingback: Medicijnen bestellen zonder recept bij Benu apotheek vervanger gevestigd in Amsterdam

Dodaj komentarz