Komisja zabrała się za weryfikację

Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy rozpoczęła już pracę. Efekty będzie widać niedługo.

Komisję powołał minister infrastruktury i rozwoju 10 grudnia ubiegłego roku na podstawie przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Kto w niej zasiada? Tu sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Wiadomo, że jej przewodniczącym został Tomasz Piętka, a sekretarzem – Monika Panasiuk. Oboje pracują w MIiR. O pozostałych członkach komisji resort milczy. Pomimo że pytaliśmy o to wielokrotnie, do czasu zamknięcia tego numeru „Szkoły Jazdy” odpowiedzi z biura prasowego nie otrzymaliśmy. Na stronie internetowej resortu możemy jedynie przeczytać, że „w skład komisji weszło sześciu egzaminatorów, sześciu instruktorów nauki jazdy, trzech instruktorów techniki jazdy, pięciu ekspertów w zakresie prawa, dwóch ekspertów w zakresie medycyny ratunkowej, dwóch ekspertów z dziedziny psychologii, trzech ekspertów z dziedziny metodyki i dydaktyki, trzech ekspertów w zakresie języka polskiego, jeden tłumacz języka angielskiego, jeden tłumacz języka niemieckiego oraz trzech ekspertów w dziedzinie języka migowego”.

W tym samym komunikacie znajduje się także informacja, że komisja rozpoczęła już prace.

Trzech dostawców

– Z rozmów z osobami z komisji ministerialnej wynika, że w pierwszej kolejności weryfikowane są pytania z bazy, którą przekazał ministrowi dotychczasowy operator, czyli PWPW – mówi Maciej Matuszak z firmy e-kierowca. – W bazie tej znajdują się pytania pochodzące od trzech dostawców: PWPW, ITS-u i spółki e-kierowca. Jesteśmy pierwszą i jak na razie jedyną zewnętrzną firmą, której pytania znalazły się w oficjalnej bazie pytań na egzamin państwowy. Komisja ma czas do maja, żeby przejrzeć i zweryfikować dotychczas funkcjonujące pytania. Tak więc do tej pory raczej nie należy się spodziewać kolejnej partii nowych pytań.

Słowa Matuszaka znajdują potwierdzenie na stronie internetowej resortu infrastruktury i rozwoju. Znajduje się tam informacja o tym, że „od 10 maja 2015 roku wszyscy zainteresowani, w myśl art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2014 r. poz. 970), będą mogli przesyłać propozycje scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym, które następnie zostaną zweryfikowane przez komisję. Odpowiedni formularz oraz adres, na który będzie można przesyłać propozycje pytań, zostanie opublikowany na stronie internetowej ministerstwa”.

Złożony proces

– Sama weryfikacja to proces złożony – ocenia Matuszak. – Każde pytanie jest poddane ścisłej analizie na wielu poziomach: merytorycznym, językowym i formalnym. Żeby pytanie zostało zatwierdzone i dołączone do państwowej bazy egzaminacyjnej, musi uzyskać akceptację co najmniej siedmiu członków komisji. Już sama ta procedura świadczy o żmudnej i czasochłonnej pracy, obliczonej na kilka ładnych miesięcy.

Co stanie się w momencie, gdy komisja zweryfikuje pytania, a minister je zatwierdzi? Oczywiście będą je wykorzystywały wszystkie wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami otworzyła także furtkę dla kandydatów na kierowców. Każda osoba, która nie zaliczy egzaminu teoretycznego, będzie mogła sprawdzić, na jakich pytaniach się wyłożyła.

? Zweryfikowana baza pytań znajdzie się ponadto na internetowej stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – mówił podczas wrześniowego spotkania z branżowcami Tomasz Piętka. – Będzie ją można w całości przeglądać, ale nie ściągnąć na swój komputer. Jedyny sposób na zdobycie wszystkich pytań to ręczne ich przepisanie. Ale oczywiście nie da się tego zrobić w przypadku filmów. Należy też pamiętać, że prawa własności do poszczególnych pytań dalej będą przysługiwały podmiotom je tworzącym. Nie stają się one własnością ministerstwa. Warto też dodać, że liczba pytań znajdujących się w bazie może różnić się od wykorzystywanej przez WORD-y.

Jakub Ziębka

10 komentarzy do “Komisja zabrała się za weryfikację”

  1. Niech ta Piętka zobaczy na własne oczy na jakie głupie i niemądre pytania muszą odpowiadać kursanci jak ilustracje do tych pytań nie korespondują z obrazkami i czemu za głupotę urzędniczą muszą płacić nie ci co sknocili robotę a niewinni kursanci i czemu tak długo czekano z naprawą

    1. Widziałeś te testy? Czy wymądrzasz się na podstawie słabej jakości płyt cd które rozdajesz kursantom? Nowe testy są proste i dobrze przygotowani kursanci którzy mają wykłady i nowoczesny elearning do nauki w domu nie mają problemów ze zdaniem. No ale najprościej rozdawać 25lat tą samą książkę tylko z inną okładką, słabą płytę a później płacz. Oczywiście było kilka podstępnych pytań jak to o wymiary tablicy którym wszyscy się podniecają ale to było jedno na tysiąc.

    2. Myślę, że mijacie się z prawdą mówiąc, że pytania Winfor (e-kierowca) są w bazie pytań w WORD 🙂 Rozumiem marketing 🙂 A co do komisji weryfikacyjnej to nie wiem czy zdąży zweryfikować pytania w obecnym składzie. Chyba będzie z tym problem 🙂

  2. Uważam, że jeśli dotychczasowe pytania nie zawierają elementów błędnych, to należy je natychmiast opublikować, należałoby także wytoczyć WORD – om zbiorowe procesy sądowe jeśli, wyszłyby na jaw oszustwa w pytaniach, na które nie można prawidłowo odpowiedzieć.

  3. Jeżeli pytania są bez błędów to po co jest ta komisja wystarczy je opublikować, kursanci nie są w stanie nauczyć na pamięć się 1600 pytań jeżeli jesteście innego zdania to Polacy są cholernie zdolnym narodem i możecie być dumni że jesteście Polakami a ja sądzę że to rządzącym czegoś brakuje na złodzieju czapka gore tak mówi stare przysłowie, parafrazując je to nieuk uważa że wszyscy ściągają albo nauczyli się na pamięć, czy tak Panie Jaco?

  4. Uważam że w praworządnym Państwie za jakie uważa się POLSKA powinno się zrobić weryfikację wszystkich kursantów którzy nie zdali egzaminu z powodu niezgodnych z przepisami pytań albo żle sformułowanych, tak kantować Polaków nie uchodzi i niewolno robić z rodaków warjatów

  5. Pingback: ufabtb

  6. Pingback: buy sildenafile online

Dodaj komentarz