Nowelizacja wraca do komisji [aktualizacja]

Projekt zmiany ustawy o kierujących pojazdami był wczoraj czytany na posiedzeniu Sejmu, ale ze względu na zgłoszone poprawki został ponownie skierowany do Komisji Infrastruktury.

Chodzi m.in. o poprawki zgłoszone przez posła PiS Bogdana Rzońcę. Proponuje on, żeby w noweli pojawił się zapis o co najmniej 2 tys. pytań egzaminacyjnych.

– Zgłaszamy też poprawkę dotyczącą obciążania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego kosztami

tworzenia bazy pytań do egzaminu państwowego – mówił podczas posiedzenia Sejmu Rzońca. – Uważamy, że WORD-y nie powinny nic płacić, są w trudnej sytuacji, jest ich w sumie z punktami filialnymi ok. 60. W tym momencie nakładamy na WORD-y dodatkowy haracz. To są całkiem niemałe kwoty, które w sumie powstaną później, żeby przy ministrze mogła działać komisja. Bezpieczeństwo jest kwestią funkcjonowania państwa i zadaniem państwa, dlatego jeśli minister odpowiada za egzaminy, za przygotowanie bazy egzaminów państwowych, to tę komisję powinien po prostu opłacić.

Swoje uwagi przedstawił także Bartłomiej Bodio (PSL).

– Projekt zakłada między innymi dwuletni okres przejściowy dla OSK przeznaczony na dostosowanie infrastruktury. Po analizie uznaliśmy, że zasadne jest doprecyzowanie, że elementem infrastruktury są również pojazdy – to nie było doprecyzowane w projekcie, była to sprawa sporna, dlatego chcielibyśmy wprowadzić poprawkę, która będzie to systematyzować. Druga poprawka dotyczy wymiany kart motorowerowych na prawo jazdy kategorii AM. Dodaliśmy tutaj informację, że przy takiej wymianie obowiązkowe jest orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych, gdyż takie orzeczenie jest wymagane przy uzyskaniu takiego prawa jazdy, w związku z tym byłoby pewną niespójnością, gdyby przy wy mianie takiego orzeczenia nie wymagano.

Swoje poprawki zgłosiła także Platforma Obywatelska. Duża część z nich dotyczy zniesienia obowiązkowego szkolenia teoretycznego. Rozwiązują one wątpliwość która powstała przy jego likwidacji. Przepisy w kształcie opracowanym w komisji nie tylko likwidowały obowiązek szkolenia teoretycznego, ale można było je interpretować również tak, że wręcz uniemożliwiają jego prowadzenie. Złożone poprawki nie wycofują zmian (jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać), jedynie tak je przekonstruowują, żeby z jednej strony szkolenie teoretyczne nie było obligatoryjne, ale możliwe było jego realizowanie bez problemów i wątpliwości interpretacyjnych. Zatem część przepisów wyrzuconych przez komisje została przywrócona przy jednoczesnym wprowadzeniu przepisu, że osoby z pozytywnym wynikiem egzaminu z państwowego egzaminu teoretycznego są zwolnione ze szkolenia teoretycznego i teoretycznej części egzaminu wewnętrznego.

Istotne są też poprawki PO zmieniające zakres upoważnień ustawowych ministra.  Będzie on mógł określić nie sam program, ale również szczegółowe warunki, tryb, zakres i sposób prowadzenia szkoleń przewidzianych w ustawie.

Pozostałe poprawki mają mniejsze znaczenie i charakter raczej dostosowujący i redakcyjny.

jaz, rb

 

20 komentarzy do “Nowelizacja wraca do komisji [aktualizacja]”

  1. Ta ustawa jest po prostu zabójcza.Posłowie i rząd wykazują się rekordową, na miarę światową ,bezradnością i nieudolnością. Niektórzy przedstawiciele tych instytucji mają już świadomość tego ,ale czegoś im brak, żeby zareagować adekwatnie do sytuacji.Biura bukmacherskie zaczną wkrótce przyjmować zakłady ,kiedy ten super bubel padnie pod ciężarem n-tej poprawki.Panie posłanki , panowie posłowie ,szanowny panie premierze ,panie ministrze , tu grabarza czas wołać a nie zwoływać kolejne konsylium, przepraszam ,kolejną komisję.Tego nie pozszywa i nie ożywi nawet doktor Frankenstein.

      1. Zmiana,która mogła by zmienić nastawienie ludzi do staranie się o prawo jazdy ,czyli jawność pytań ,jak dobrze pójdzie ,wejdzie w życie w przyszłym roku.Ludzie poczekają, ale czy przedsiębiorcy dotrwają?Ta nowelizacja zaczęła się w Sejmie w pazdzierniku 2013r.Proszę posłuchać co o tej ustawie mówili wczoraj posłowie w wystąpieniach po sprawozdaniu komisji infrastruktury.Może wordowców i szkoleniowców nie obchodzi PKK ,ale ten nielegalny pożeracz czasu obchodzi naszych klientów ,którzy nie mają ochoty tracić na niego czasu.Nowelizowanie tej ustawy nie skończy się nigdy ,jeżeli ktoś mądry i władny nie przerwie zabawy z tym nienaprawialnym bublem.Przez analogię- jest to chińszczyzna z najniższej półki.

    1. Ważne, żeby przeszła dowolność prowadzenia wykładów i brak konieczności posiadania lub wynajmowania salki wykładowej. Kursant może uczyć się teorii w domu z książek lub z komputera a jak będzie chciał chodzić na wykłady to zapłaci dodatkowo. Można będzie zróżnicować oferty czyli kurs tylko praktyczny lub kurs z wykładami teoretycznymi.

      1. też uważam że brak obowiązkowych wykładów to dobry pomysł. Ja bede proponował kurs tylko praktyczny i kurs praktyka plus wykłady z teorii za wyższą cenę. Niech kursanci sami wybierają jak chcą się uczyć przepisów czy w domu czy na wykładach.

    2. najważniejsze wykreślić z ustawy zapisy o pseudo Super OSK. To kursant Klient powinien sobie wybierać które OSK są super a które słabe, a nie urzędnicy. Duże bogate szkoły chciały pozbawić małe i średnie OSK możliwość uczciwej konkurencji.

      1. Już się zaczyna…Bez teorii…Bez salki wykładowej…he,he. To OSK w każdym kiosku ruchu i aptece będzie? Wy poważnie jesteście przedstawicielami Ośrodków Szkolenia Kierowców? Już nie wiem, czy to głupota, czy prowokacja…

        1. Myślisz emocjonalnie. Nikt nikomu nie będzie zakazywał prowadzenia teorii w formie wykładów. Po prostu Kursant sam wybierze jak chce się teorii uczyć, czy na wykładach w OSK czy z książki lub komputera w domu. Nowy egzamin państwowy i tak weryfikuje wiedzę i jest znacznie trudniejszy niż poprzednie testy.

          1. Dokładnie tak argumentowali posłowie wnioskodawcy i word-y na komisji, posłuchaj relacji. Gratuluję towarzystwa. Oraz braku wyobraźni. A może właśnie masz wyobraźnię, tylko wtedy interesów OSK to na pewno nie reprezentujesz.

            1. a Ty z jakiego towarzystwa? Super OSK reprezentujesz? To właśnie przez lobbowanie Super OSK zaczeło się zamieszanie z teorią. Super OSK chciały mieć szkolenia teoretyczne tylko dla siebie. Ja mam wysyłać kursantów do super OSK po kwitek że odbyli elearning? Nigdy! Sam mogę kupić kursantom elearning i nie musza placic dwa razy tyle w super OSK.

          2. Drogie Panie posłanki i Panowie posłowie a jakie konsekwencje poniosą autorzy tej ustawy o przepraszam bubla która doprowadziła do upadku branży szkoleniowej, czy pozbycie się stanowisk jest dostateczną kara?

          3. CI CO NIE CHCĄ WYKŁADÓW I SALEK WYKŁADOWYCH JESZCZE BĘDĄ SOBIE PLULI W MORD…… . A JEŻELI DZIŚ PLANUJE SIĘ NIEOBOWIĄZKOWE WYKŁADY TO JUŻ NIE DŁUGO BĘDZIE NIEOBOWIĄZKOWA PRAKTYKA I ŻEGNAJCIE OSK.

            1. i co myślisz, że jakby praktyka była nieobowiązkowa to nikt by nie potrzebował OSK i Instruktorów. Słabo cenisz swój zawód i umiejętności to przykre. Później są biorą się takie ceny 30 zł za godzinę praktyki.

          4. Zobaczycie Koledzy że WORDY same wprowadzą w swojej ofercie szkolenie teoretyczne dla kursantów za odpowiednią cenę i wtedy ludzie odejdą do nich na teorię . A potem nie będzie obowiązku praktyki i WORDY przejmą wszystko.Ja mam wrażenie ze ktoś strasznie lobbuje w sejmie wszystkie poprawki patrząc tylko na interesy WORD a z nami nikt się nie liczy. A jeśli chodzi o Super OSK to będą mieli nauczkę cwaniaczki że chcieli nas wycyckać .

            1. obowiązkowe szkolenie teoretyczne to tylko straty dla OSK. U mnie we wrocławiu niektóre szkoły daję dziś cenę 800 zł za 30h praktyki i 30h teorii! Jak mam z nimi walczyć prowadząc uczciwie teorie dla małej grupy 8 osób?? Wole żeby teoria była nieobowiązkowa wtedy będę robił kursy tylko praktyczne a wykłady dla chętnych za dodatkową opłate.

          5. Wiadomo kto lobbuje za „biednymi” Word-ami.Prezes S.D.Word..A pan panie pośle Litwiński, skoro jest pan tak zapatrzony na wzorce z Wielkiej Brytanii (jak likwidacja obowiązku teorii) to czemu nie rzuca pan pomysłu likwidacji Wordów? Wszak w GB ich nie ma! A tak pan o nowoczesności na swoim FB pisze! Hipokryzja? Czy chęć ochrony tej przechowalni „politycznie zasłużonych”???Cóż, ta najczęściej nowelizowana ustawa w naszym Sejmie osiąga już naprawdę oblicze „Kubisiowego” Frankensteina. A branża ma teraz kolejne ZDYCHANIE! Już chyba zauważyliście koledzy ,że zapisy od paru dni STOP. Bo czekają na „Prawko bez teorii” jak już pieją na wszystkich portalach nasi „mądrzy” dziennikarze..Dziękujemy ci PO!
            http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15847481,Poslowie_chca_zmian_w_prawach_jazdy__Bedzie_latwiej.html#BoxWiadTxt

            http://www.sfora.pl/polska/Jeden-egzamin-na-prawo-jazdy-Szykuja-rewolucje-a67001?utm_source=o2_SG&utm_medium=HotNewsy&utm_campaign=o2

            1. jak byś nie zauważył to już teraz teoria jest nieobowiązkowa. Wystarczy wysłać kursanta do super OSK po kwitek. Czyli małe szkoły mają płacić bogatym super hiper OSK za e-learning. Sam mogę kupić swoim kursantom elerning nie potrzebuje płacić dwa razy tyle w super OSK.

              1. Nie wiem o czym piszesz. Jaki kwitek? Ja od marca 2013 szkolę tylko w e-learningu i moi kursanci dostają od super-osk dostęp do platformy e-learningowej a nie żaden kwitek.I powiem ci jeszcze że 150 osób tak już przeszkoliłem do dziś (po 1650 PLN) i spokojnie większość zdała.Nie polemizuję o przekręconych zapisach w UoKP o Super OSK bo wiem jak Igiel…. ustalał je na działce z Bogdanowic…ale nie pisz bzdur o jakiś kwitkach.U nas w Pomorskim jest normalna platforma Grupy Image a nie k… kwitki!

              2. I powiem Ci więcej, słuchacz sam sobie kupi e-lerning i sam pójdzie na egzamin teoretyczny, a po jego zdaniu przyjdzie do Ciebie (albo i nie),ale Ty będziesz miał obowiązek posiadać salę wykładowa jak dotychczas, nawet gdybyś nie szkolił nikogo z teorii, i tyle.

Dodaj komentarz