Elżbieta Bieńkowska ministrem infrastruktury i rozwoju

Elżbieta Bieńkowska

Bieńkowska obejmie tekę wicepremiera i szefa nowopowstałego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

– Nad tą decyzją pracowaliśmy od wielu miesięcy. Pani Elżbieta Bieńkowska będzie wicepremierem i stanie na czele połączonych resortów transportu i rozwoju regionalnego – mówił w czasie ogłaszania decyzji Donald Tusk.

Po przemówieniu Bieńkowska wspomniała, że jej zdaniem do tej pory resort transportu był zarządzany dobrze, a połączenie resortów ma ułatwić sprawne wydawanie unijnych dotacji na kluczowe inwestycje. – Chodzi o to, żeby za kilka lat Polska była krajem konkurencyjnym, ale nie z powodu taniej siły roboczej. Będzie to zależeć od tego, co będzie w naszych głowach. Dlatego musimy dobrze wydać pieniądze – powiedziała.

Elżbieta Bieńkowska urodziła się 4 lutego 1964 r. w Katowicach. Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem funduszy europejskich. W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 1999 r. pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa. Wcześniej pracowała w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie uczestniczyła m.in. w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa.

Od 2007 r. pełni funkcję ministra rozwoju regionalnego. Zarządza systemem strategicznego rozwoju kraju, w tym efektywnym wydatkowaniem funduszy europejskich. Doprowadziła do pełnego wykorzystania funduszy unijnych z budżetu na lata 2004-2006 i rozdzielenia prawie 68 mld euro, które Polska otrzymała na lata 2007-2013. Odpowiada za przygotowanie do sprawnego wdrażania funduszy z kolejnego budżetu UE na lata 2014-2020.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku uzyskała mandat senatora. Ceniona za swoje osiągnięcia zawodowe w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Kisiela. Otrzymała odznaczenie Wielkiego Oficera Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi, przyznane przez króla Haralda V za zaangażowanie w budowę przyjaznych relacji i współpracy między Polską i Norwegią oraz skuteczne wdrażanie Norweskich Mechanizmów Finansowych.

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej.

Zna biegle język angielski. Mężatka, ma troje dzieci. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, podróżować – jej ulubionym miejscem są Bałkany.

10 komentarzy do “Elżbieta Bieńkowska ministrem infrastruktury i rozwoju”

1. Przy tej zachłanności na władzę boję się czy mimo dobrych chęci jest Ona w stanie ogarnąć ten cały bajzel. Podziwiam Ją za tupet i odwagę.Życzę powodzenia Pani Premier i obym był w błędzie, tego życzę sobie

1. Szanowna pani premier, gościła pani w Zielonej Górze 13 września 2012 roku podczas Konwentu Marszałków.Wiem ,że zauważyła pani protest środowiska osk ,który odbywał się przed Urzędem Marszałkowskim . 21 września 2013r. zorganizowałem w tym samym miejscu kolejny protest pokrzywdzonych przez ustawę o kierujących pojazdami pod hasłem ’ Do Trybunału Konstytucyjnego z tym bublem’.Teraz ten bubel czeka w trybunale na swoją kolejkę a branża szkoleniowa zdycha przez nieudolność i arogancję MTBIGM.Wierzę,że pani zrobi z tym porządek. P.S.Czekam ,kiedy podlegli teraz już pani premier urzędnicy Ministerstwa Transportu odpowiedzą na moje oficjalne pisma zalegające w ich biurkach. Eugeniusz Kubiś

1. Kubiś tobie naprawdę odbiło ! Człowieku skorzystaj z pomocy bo za chwilę będzie zbyt późno.
            A tak na marginesie ty cały dzień czuwasz przy kompie !? – obsesja. A Feliks pewnie ci dali na bierzmowaniu – Felo – ładnie.

1. Pingback: Thai food nyc

2. Pingback: luckyvip77