Mazowieckie WORD-y unieważniły przetarg

Pisma z taką informacją mają zostać jeszcze dzisiaj wysłane do pięciu firm, które weszły do drugiego etapu przetargu na dostarczenie do wszystkich WORD-ów na Mazowszu systemu teleinformatycznego.

Mazowsze postanowiło rozwiązać problem z wyborem dostawcy systemu wcześnie, bo jeszcze przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami Postanowiły przeprowadzić go szybko, żeby był gotowy przed końcem obowiązywania starych umów z PWPW. Na początku roku odbył się nawet jego pierwszy etap. Z kilkunastu firm, które zgłosiły się do postępowania, wybrano pięć najlepszych ofert. Co ciekawe, wśród tych podmiotów nie znalazł się ani ITS, ani PWPW. Do drugiego etapu przetargu weszły za to firmy MIS, Madkom, Unizeto, AMG.net i Comp. Jednak przetarg na długi czas stanął w miejscu. Dlaczego? Po zmianie na stanowisku wiceministra transportu resort zapowiadał stworzenie jednolitego systemu teleinformatycznego. Odpowiadałyby za niego ITS i PWPW. Takie stanowisko jest dalej podtrzymywane, czego wyrazem jest pismo, które dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Łukasz Twardowski na początku października wysłał prezesowi KSD WORD Łukaszowi Kucharskiemu.

M.in. na to pismo oraz projekt noweli ustawy o kierujących pojazdami powołują się mazowieckie WORD-y, które teraz zdecydowały się przetarg unieważnić.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Unieważnienie przetargu może narazić je na straty finansowe. Chodzi oczywiście o wypłacenie odszkodowań pięciu firmom biorącym w nim udział. Mówi o tym w artykuł 93 Prawa zamówień publicznych: „w przypadku unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności kosztów przygotowania oferty”.

Czy MIS, Madkom, Unizeto, AMG.net i Comp będą rościły sobie prawo do wypłacania odszkodowań? Na razie nie wiadomo. Póki co niejasne jest z kim mazowieckie WORD-y miałyby podpisać przedłużenie wygasających z ostatnim dniem grudnia umów na działanie systemu teleinformatycznego. Z PWPW czy może konsorcjum PWPW/ITS?

– Wiemy jedno, od 1 stycznia musimy normalnie przeprowadzać egzaminy teoretyczne – powiedziała „Szkole Jazdy” dyrektor WORD-u w Ciechanowie Anna Gwoździk.

Co dzieje się z przetargiem, który prowadzi Kraków wraz z 14 innymi WORD-ami? Cały czas jest prowadzony. WORD-y postanowiły zmienić specyfikację istotnych warunków zamówienia, którą nakazała Krajowa Izba Odwoławcza na wniosek firmy Decsoft. Muszą także podjąć z PWPW rozmowy na temat warunków udostępnienia PKK innym podmiotom chcącym zrealizować to zamówienie. Wiadomo już, że przetargiem interesują się co najmniej trzy firmy.

Jakub Ziębka

7 komentarzy do “Mazowieckie WORD-y unieważniły przetarg”

  1. Popatrzcie jaki musi być burdel w tym kraju jak nie mogą nawet rozpisać porządnie przetargu ,a to dla tego, bo rozpisujący jest osobiście zainteresowany jego wynikiem i dlatego nie zawsze wszystko wychodzi i robi się bałagan prawny, a winnych brak

  2. Pingback: สมัคร yehyeh

  3. Pingback: https://hr-medieninformation-nl.sr.de/newsletter-redirect.php?nl=106&hash=1&url=https://devs.ng/tag/mark-andre-barrio/

Dodaj komentarz