Dyrektor WORD-u meteorologiem?

Cezary Tkaczyk

WORD Szczecin od 1 listopada wstrzymuje egzaminy na jednoślady ze względu na aurę. Czytelnik: Skąd dyrektor wie, jaka wtedy będzie pogoda. Dyrektor: Nie będę ryzykował, że ktoś zginie.

Na stronie szczecińskiego WORD-u pojawił się ostatnio komunikat wstrzymujący od 1 listopada 2013 egzaminy na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A. Dokładnie tekst brzmi tak „Uprzejmie informuję, że ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne WORD w Szczecinie zawiesza przeprowadzanie egzaminów praktycznych na kat AM, A1, A2 i A w terminie od dnia 1 listopada 2013 r. do 31 marca 2014r. O wznowieniu przeprowadzania w/w egzaminów praktycznych zainteresowani zostaną powiadomieni komunikatem Dyrektora.” Jasno wynika z niego, iż od pierwszego listopada będziemy mieli niesprzyjające warunki atmosferyczne.

– Skąd dyrektor WORD-u to wie? – pyta jeden z naszych czytelników. – Nawet meteorolodzy nie są w stanie w stu procentach stwierdzić, jaka będzie pogoda 1 listopada 2013 r., a tym bardziej 31 marca 2014 r. Jak można wywnioskować z komunikatu, dyrektor Tkaczyk jednak jest w posiadaniu takiej wiedzy.

Czytelnik przywołuje również § 17 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach:

1. Dyrektor może okresowo wstrzymać przeprowadzanie egzaminów praktycznych gdy warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiają przeprowadzanie egzaminów, o czym niezwłocznie zawiadamia właściwego marszałka województwa.

2. Wznowienie przeprowadzania egzaminów następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyn ich wstrzymania.

– Musimy zadać sobie pytanie czy aby na pewno decyzja dyrektora w kontekście tego rozporządzenia jest prawidłowa? Czy jest zgodna z prawem? – pyta czytelnik. – Czy dyrektor ma wiedzę, która upoważnia go do stwierdzenia, że od 1 listopada będą złe warunki atmosferyczne i czy wie, że będą trwać aż do 31 marca? Jeżeli nie, to jak wynika z rozporządzenia egzaminy powinny się odbywać i trwać aż do załamania się pogody tak jak to jest w wielu innych ośrodkach ruchu drogowego w Polsce. Niestety w szczecińskim WORD-zie jak zwykle wszystko jest inaczej – dodaje.

O komentarz poprosiliśmy Cezarego Tkaczyka, dyrektora WORD-u w Szczecinie: – Zawsze było tak, że robiliśmy przerwę od 1 grudnia, ale w tym roku zmienił się egzamin na kat. A, więc skróciliśmy ten czas o miesiąc. W listopadzie bywa już ślisko, a temperatura bywa niska. W związku z tym podjąłem taką decyzję, bo nie chcę ponosić odpowiedzialności, że ktoś tu zginie na placu, wykonując przy dużych prędkościach wymagane i dość trudne manewry przy niesprzyjającej pogodzie.

Maciej Piaszczyński

10 komentarzy do “Dyrektor WORD-u meteorologiem?”

1. uważam, że nie powniniśmy podważać jego decyzji. faktycznie zmieniły się zasady egzaminowania i te manewry są bardzo niebezpieczne. jakby coś się stało złego to wszyscy by zarzucali mu to.

1. Gdzie niebezpieczne? Jak niebezpieczne? Wiesz w ogóle o czym piszesz?
      Dyrektor tego WORD-u po prostu ma gdzieś ludzi chcących nabyć uprawnienia.
      On chce mieć ŚWIĘTY SPOKÓJ i reszta go nie obchodzi.
      Podczas nawalnego deszczu tego września kursantka na egzaminie stwierdziła, że nie widzi pachołków szybkiego slalomu co jakoś nie przeszkodziło egzaminatorowi w stwierdzeniu, że W KAŻDYCH WARUNKACH trzeba sobie radzić i że ma kontynuować.
      Nieprawdą jest też, że ZAWSZE egzaminy kończono 1-go grudnia. W zeszłym roku zakończono egzaminowanie na kat. A 17-go grudnia. Przerywano tylko w razie opadów śniegu a wznawiano po jego stopnieniu.
      Podsumowując – jest to decyzja skandaliczna.
      Pozdrawiam.

2. Działania pana Dyrektora polegają na tym aby zniechęcić o ubieganie się o prawo jazdy kat A bo istnieje zbyt duże ryzyko powstania np wypadku i płacenia wysokich odszkodowań, wysoki koszt utrzymania placu manewrowego i pojazdu z tego drugiego powodu egzaminowanie najchętniej przekazali by do 0SK, czekajmy kiedy padnie taka propozycja

3. Pingback: WEDDING