Grupa robocza ogłosiła projekt zmian w ustawie

dziennik ustaw rzeczypospolitej polskiej

Tzw. grupa robocza 7 czerwca znów spotkała się w ministerstwie. Owocem jest projekt zmian w ustawie o kierujących. Dokument ten nie odbiega znacząco od uprzednio poczynionych uzgodnień, o których wcześniej informowaliśmy.

Tym razem projekt nie przewiduje całkowitej eliminacji e-learningu ze szkolenia kandydatów na kierowców, ale marginalizację tej metody przez dopuszczenie jej stosowania tylko w przypadku osób niepełnosprawnych. Zapewne w trakcie obrad uznano takie rozwiązanie za kompromis, jednak w istocie razi niekonsekwencją. Oto bowiem twórcy projektu stwierdzają że metoda nienadająca się do szkolenia osób zdrowych nada się do szkolenia osób niepełnosprawnych. – Zastanawia również, jakimi argumentami autorzy tego pomysłu zamierzają przekonać posłów głosujący jeszcze nie dawno za e-learningiem, że popełnili wówczas błąd – komentuje Radosław Biernat, specjalista ds. prawnych w Stowarzyszeniu KIEROWCA.PL.

Ponadto projekt zakłada obowiązek przeprowadzania egzaminu wewnętrznego dopiero po zakończeniu wszystkich części szkolenia (za wyjątkiem kursantów przeszkolonych e-learningiem).

Zgodnie z projektem sporny Art. 26 ust. 5. pkt 1, stanowiący obecnie, że zajęcia podczas szkolenia prowadzą: 1) zatrudniony w ośrodku szkolenia instruktor lub będący instruktorem przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców – w zakresie, o którym mowa w art. 23 ust. 2 pkt 1 i 2 miałby otrzymać brzmienie 1) instruktor lub będący instruktorem przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców – w zakresie, o którym mowa w art. 23 ust. 2 pkt 1 i 2 – odpowiednio do posiadanych uprawnień. Taka modyfikacja przepisu eliminuje różnie interpretowany wymóg zatrudnienia. Proponowane brzmienie przepisu dalekie jest jednak od poprawności ponieważ zupełnie bez sensu rozróżnia instruktora i instruktora prowadzącego OSK. Z przepisów nie można tak po prostu wycinać tego co nam się nie podoba.

Co ciekawe, choć prace zespołu miały być ukierunkowane między innymi na ograniczenie formalności związanych ze szkoleniem np. przez zniesienie obowiązku zgłaszania egzaminów wewnętrznych, projekt zakłada wprowadzenie nowego obowiązku – tworzenia szczegółowego harmonogramu szkolenia teoretycznego.

Niezależnie od oceny projektowanych zmian warto pamiętać, że projekt musi przejść jeszcze długą legislacyjną drogę.

 Projekt dokumenty w załączniku: 

12 komentarzy do “Grupa robocza ogłosiła projekt zmian w ustawie”

  1. Miałem nic nie pisać ale co mi tam. Jak czytam te cuda wymyślane przez tzw. Grupę Roboczą to krew mi się w żyłach gotuje… E-learning dla niepełnosprawnych? Brawo!!! Zapomnieli dodać tylko kodów niepełnosprawności do tego i byłoby wszystko kompletne. Uparli się na likwidację tej metody nauczania jakby komuś to przeszkadzało. Ile jest ośrodków tak szkolących? Dlaczego nie pozwolić żeby to rynek zweryfikował tą metodę? Ewidentna zmowa GR przeciwko spółce e-kie… I nikt nie przekona mnie, że jest inaczej, że to dla dobra zdających… A do tego z tym egzaminem… Co jest mało czytelne w obecnym zapisie? Przecież projekt zakłada tylko i wyłącznie zastąpienie literek i cyferek zwrotami… Ot i sztuka… A potem obwieścić sukces… Jaja sobie z Nas i za Nasze robią… Takim działaniom mówię kategoryczne NIE!!!

    1. a kto ci zabroni szkolić metodą e-learningową ? przecież we własnym OSK możesz zaproponować tą formę kształcenia jako coś dodatkowego. Kursant jeśli będzie chciał to skorzysta. Jeśli nie to pozostanie tylko przy obowiązkowym szkoleniu w sali. Kursant ma wybór. Owszem ustawa była wygodna dla takich firm jak Kierowca.pl gdyż ustawą i znajomościami stworzono im naturalny popyt na ich produkt. Korki szampana zostały otwarte a tu klops….demokracja to wolny wybór- kursant chce e-learning to niech sobie kupi samemu kod dostępu i korzysta jako dodatkowa forma

      1. @Paj. Piszesz o demokracji, o prawie wyboru… Tym moim zdaniem pogrzebałeś Swój post… Demokracja to prawo do decydowania co jest dla Ciebie lepsze, tak w dużym uproszczeniu… Albo jedno, albo drugie. Z tego co napisałeś nie wynika żaden wybór. Nadal pozostanie obowiązek plus dodatek jeśli stać Cie na niego… Komu zależy na tym, żeby tego zabronić? Trzeba znać fakty, słyszeć rozmowy i umieć wyciągać wnioski… Kto mnie zna, czytając to wie, o co mi chodzi…

        1. no właśnie – trzeba znać fakty. A jakie są ? wystarczy poczytać na specjalistycznych forach odnośnie takiej formy zajęć dla kwalifikacji wstępnej: większość wypowiedzi mają ton ” nudne klikanie w slajdy”. Na temat e-lerningu wypowiadałem się wielokrotnie: e-lerning to możliwość odbycia szkolenia w dowolnym miejscu i czasie bez niczyjej ingerencji. W obecnych, jeszcze obowiązujących przepisach, żaden z tych warunków nie jest spełniony. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest książka, którą kursant może użyć w dowolnym miejscu i czasie – a dodatkowo nie potrzebuje komputera, prądu – wystarczą chęci do nauczenia się przepisów. Dobra książka + wykłady = sukces. Oczywiście do każdej książki można oprócz testów dołączyć CD z programem dla głupich: tzn będą musieli tylko klikać w slajdy.

          1. Chłop swoje i Pop swoje. Piszesz o demokracji bez prawa do wyboru… Teraz udowadniasz wyższość książki nad komputerem… Nie twierdzę, że komputer lepiej nauczy, nie twierdzę, że zrobi to książka i wykładowca… Twierdzę natomiast, zgadzając się po części z Tobą, powinniśmy dać wybór, ale wybór a nie prawo do dokupienia opcji dodatkowej, co miałoby być formą wyboru… A jakie są fakty? Nie o faktach i wypowiedziach na forach dotyczących e-learningu pisałem. Jeden drugiemu nie jest równy. O zaletach i wadach nauczania na odległość można pisać doktoraty… Będąc swego czasu w pewnym miejscu usłyszałem zacne zdanie i uwierz mi, że moja wiedza na temat tych tzw. Grup Roboczych i tego jak to się robi i o co w tym chodzi jest również zacna…

            1. Chyba jesteś „lukas” na liście płac w e-kierowcy !!! O podwyżkę się starasz ?

            2. Pingback: https://www.dallasnews.com/marketplace/2023/09/29/phenq-reviews-legit-diet-pills-or-fat-burner-scam/

            3. Pingback: Costco

Dodaj komentarz