Poseł pyta o prawo jazdy

Michał Jaros

Poseł PO Michał Jaros pyta ministerstwo transportu o systemy informatyczne PWPW „Pojazd” i „Kierowca”. Jaros wspomina również, że nie dla wszystkich kierowców jest także w pełni zrozumiały system wyboru PWPW na podmiot zajmujący się produkcją blankietów prawa jazdy.

– W chwili obecnej, jak wiemy, wydawaniem dokumentów prawa jazdy oraz rejestracją pojazdów zajmują się starostwa, a produkcję tychże dokumentów obsługuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW), która jest także podmiotem dostarczającym systemy informatyczne „POJAZD” i „KIEROWCA” – czytamy w zapytaniu. – Z informacji uzyskanych po spotkaniach z wyborcami, wiem że systemy te bywają zawodne – m.in. utrudnione jest składanie wniosków elektronicznych o wydanie prawa jazdy i rejestrację pojazdów. Nie dla wszystkich kierowców jest także w pełni zrozumiały system wyboru PWPW na podmiot zajmujący się produkcją blankietów prawa jazdy. Ponadto ze strony środowiska kierowców padają także sugestie dotyczące usprawnienia systemu wydawania i personalizacji prawa jazdy – dodaje w liście poseł i przedstawia konkretne pytania:

1. Czy PWPW jest podmiotem obsługującym system produkcji prawa jazdy wyłonionym na zasadach art. 19 ustawy z dnia 5 stycznia 201 lr. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2011, Nr 30, poz. 151)?

2. Czy Ministerstwo dostrzega potrzebę udoskonalenia systemów informatycznych „POJAZD” i „KIEROWCA” w celu uzyskania ich kompatybilności z rządową elektroniczną platformą usług administracji publicznej (ePUAP)?

Czy Ministerstwo przewiduje wprowadzenie rozwiązań usprawniających produkcję i personalizację blankietów praw jazdy, tak aby mogły one być dokonywane „na miejscu” w siedzibach starostw, co z pewnością pozwoliłoby na przyspieszenie procedury?

3. Jak Ministerstwo ocenia funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)? Czy zdaniem Ministerstwa usprawnienie działania tegoż systemu umożliwi w przyszłości odejście od wydawania blankietów prawa jazdy, co pozwoliłoby na uniknięcie dużych kosztów związanych zarówno z produkcją praw jazdy jaki i technologią zabezpieczania dokumentów technikami drukarskimi?

mp

13 komentarzy do “Poseł pyta o prawo jazdy”

1. Nie bla To jest poważna zmiana Dopiero od 19.1.2013 starostowie nie mają zamawiać blankietów a spersonalizowane dokumenty Czyli od 1.7.1999 system wydawania PJ był nielegalny, technicznie wymuszony dziwnym wzorem Prawa Jazdy Wg prawa nic nie stało na przeszkodzie aby do 19.1.2013 starostowie zamawiali blankiety (czyste dokumenty) i drukowali na nich dane osób z fotką na sprzęcie za 4 tys. zł i w 5 minut wydawali PJ Porozumienie z 1999 r. (MSWiA, MT i PWPW) inaczej to wymyśliło Wykonawcami części IT byli kolejno sopocki PROKOM (Krauzego – posiadacza danych osobowych wszystkich Polaków) potem sopocki ASSECO Z umów MSWiA nić zawiodła CBA do sportowego sponsoringu, a tam pojawiają się nazwiska z Elyty władzy Bla to po co poseł PO pyta o coś o co pytali w lutym pracownicy WK Min. Nowaka też posła PO? http://www.ospwk.eu/działalność/interwencje/ Tym bardziej, że wszyscy posłowie PO (wyłamał się 1) głosowali za ustawą o kierujących pojazdami?

1. zgodnie z komunikatem z 2008 ropku (Dz. Urz. 2008.11.64) jedynym producentem praw jazdy jest PWPW więc nie pisz że starosta mógł cokolwiek zrobic bo nie mógł. Pan poseł tez widac nie na tego komunikatu, a szkoda.

1. Merytoryczna zawartość i jakość pytań kierowanych pod adresem MTBiGM Jest bez znaczenia .Piszcie na Berdyczów obywatele.Chociaż muszę przyznać ,że pytania pana posła są ,no …dość prowokacyjne. Szczególnie te z CEPiK -iem.

2. Pingback: No Code Test Automation Tool

3. Pingback: DevOps Consultancy