Egzamin bez praktyki. Będą kontrole?

nauka jazdy na placu manewrowym

Część szkół jazdy z Poznania przed wejściem w życie nowych przepisów nie prowadziło ze swoimi kursantami zajęć praktycznych. Dlaczego? Wszystkim zależało na tym, żeby jak najszybciej zdać egzamin praktyczny – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Proceder w niektórych ośrodkach prawdopodobnie wyglądał tak: kursant miał już za sobą naukę teorii i chciał jak najszybciej zdać z niej egzamin. Co robił ośrodek? „Na lewo” podpisywał mu papiery, że zaliczył już cały kurs (choć w rzeczywistości jazdy były dopiero przed nim) – czytamy w Gazecie.

Co działo się potem? Kandydaci na kierowców w ogóle nie podchodzili do egzaminu praktycznego lub celowo go oblewali. Po co? Żeby wrócić do ośrodka szkolenia i zaliczyć praktykę.

– Często powtarzał się taki scenariusz: zdający wsiada do auta, wyjeżdża na plac i… z premedytacją wali w pierwszy pachołek! – tak opisuje całą sytuację „Gazecie Wyborczej” anonimowy informator z wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

Co na to poznański magistrat? Bartosz Pelczarski, szef tamtejszego wydziału komunikacji powiedział, że jeśli dostanie sygnał o konkretnej szkole obchodzącej przepisy, zacznie kontrolę.

Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy nie było jeszcze wiadomo, że minister Nowak przesunie o rok wejście w życie ustawę o kierujących pojazdami.

red

28 komentarzy do “Egzamin bez praktyki. Będą kontrole?”

1. Witam
      Proceder znany w całej Polsce, tylko spróbujcie się dogadać jako właściciele szkół, żeby prowadzić cały kurs zgodnie z przepisami…… Zawsze się ktoś wyłamie i tworzy się odpływ klientów.
      Uważam, że wymagania egzaminacyjne powinny być ustawione wysoko, tak jak ma to miejsce z obecną teorią – trzeba być dobrze przygotowanym, żeby zdać, ktoś ma Ci tą wiedzę przekazać, poprowadzić czy podpowiedzieć. Mam nadzieję że ludzie już nie będą wybierali szkół u „rzeźbiarzy” gdzie podpisana jest tylko obecność na zajęciach. Tak samo powinno być z praktyką – jeżeli jesteś dobry i potrafisz przygotować swoich kursantów do egzaminu, to nie jest potrzebna Ci jakaś karta zajęć. Instruktor przygotowujący daną osobę powinien obowiązkowo uczestniczyć z nią w jej egzaminie. Nikt komu zależy na opini i wizerunku nie usiądzie obok „Pani co przynajmiej wyjechała na miasto” przez betonowy mur.
      Pozdrawiam

1. znowu własciciel ośrodka chciał zrobić dobrze kursantom i umożliwić im podejście do egzaminu na starych zasadach nie myśląc że jest to niesty niezgodne z prawem…nierozumiem jednak jak kursant mógł próbować podchodzić do egzaminu praktycznego bez szkolenia praktycznego a to już jest poważna sprawa..jeśli chodzi o osoby odpowiedzialne za ten bajzel w przepisach to już napewno odebrali ofite nagrody z budżetu za wprowadzenie tak wspaniałej ustawy….

2. Poświadczenie nieprawdy ma określone konsekwencje. Starostowie powinni skontrolować ośrodki szkolenia. Moja koleżanka wcale nie była na żadnych zajęciach ale dostała „zaświadczenie” i instruktor jej powiedział żeby szła do WORD i nie przejmowała się tym, że nie zda teorii ale dokumenty będą już w WORD i nie będzie potrzeba robienia jakiego „profilu”. Dopiero teraz rozpoczyna szkolenie.
    Pytam forumowiczów czy problem jest w egzaminie czy może w sposobie przygotowania do egzaminu ?

1. Ta kursantka powinna zgłosić to na policję,a oni powinni doprowadzić do zamknięcia takiego ośrodka i takiego niedouczonego właściciela ośrodka bo nie dość ,że poświadcza nieprawde to jeszcze nie czyta dokładnie ustawy…osoba ,która rozpoczęła kurs przed 19.01 nie potrzebuje profilu i nie ma tu znaczenia ,czy dokumenty były złożone w WORDzie czy nie…a dziewczyna ma nauczke na przyszłość ,że do takiego dziadowskieo ośrodka się nie zapisywać i nie polecać nikomu..

3. Po co tworzyć marnując czas i energię Wysokiej Izby nowe rozporządzenia dotyczące kontroli OSK jeśli znane większości od dawna {sposoby szkolenia} są widoczne gołym okiem a obowiązujące prawo nie jest praktycznie nigdzie przestrzegane.
    W.Sz

4. Pingback: peaceful space