Jakimi informacjami trzeba się dzielić z urzędem? [FILMY]

banner SPSADMi

Od 19 stycznia br. obowiązują nowe przepisy ustalające zupełnie odmienny niż dotychczas sposób dokumentowania działalności OSK. Zmienia się obieg informacji, ilość i rodzaj wymaganych dokumentów oraz obowiązki informacyjne wobec urzędów.

Każdy Ośrodek Szkolenia Kierowców jest zobowiązany powiadamiać urząd powiatowy o:

? rozpoczęciu każdego kursu,

? egzaminie wewnętrznym,

? zakończeniu kursu.

Obowiązki informacyjne OSK wobec starostwobejrzyj film instruktażowy

Jak założyć Profil Kandydata na Kierowcę w imieniu swojego klientaobejrzyj film instruktażowy

Realizację obowiązków informacyjnych oraz zarządzanie OSK w nowych warunkach, może bardzo ułatwić odpowiednio dobrany program do administrowania ośrodkiem.

Program do zarządzania OSK SPS Administracja powstał specjalnie z myślą o zmianach, jakie w pracy ośrodków wniesie wchodząca w życie Ustawa o kierujących pojazdami. Obok standardowych modułów pozwalających na kompleksowe zarządzanie OSK, posiada unikalne funkcjonalności pozwalające na gromadzenie i przetwarzanie potrzebnych danych, generowanie prawidłowych dokumentów i wysyłanie ich do urzędu w formie zgodnej z prawem. 

Inni chcą pieniędzy – my oferujemy za darmo

Korzystanie z SPS Administracja jest całkowicie bezpłatne. Wszystkie aktualne funkcje programu są dostępne bez jakichkolwiek opłat. Założenie i aktywacja konta w SPS Administracja nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony użytkownika.

Pojawiają się obawy związane właśnie z owym darmowym dostępem do SPS Administracja. Jak wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo… Maciej Matuszak, dyr. handlowy firmy e-kierowca, która jest producentem aplikacji uspokaja:

– Udostępnienie za darmo wszystkich funkcjonalności SPS Administracja to świadoma polityka firmy. Naszym celem nie jest bowiem zarabianie na samej aplikacji, ale wdrożenie w przyszłości platformy do obsługi e-learningu. Jak wiemy, jedną ze zmian wchodzących z dniem 19 stycznia jest możliwość prowadzenia zajęć teoretycznych przez internet. SPS Administracja posiada gotowe moduły, które pozwalają na automatyczną obsługę takich kursów. OSK zainteresowane e-learningiem będą miały do niego dostęp przez SPS Administracja w formie płatnej usługi. Cała reszta funkcji pozostanie bezpłatna. 

ZOBACZ, JAK DZIAŁA SPS ADMINISTRACJA

Informacje dla urzędu? Tylko niezbędne minimum.

Ostatnio wiele czasu poświęca się na dyskusję nt. kontaktowania się ze starostwami za pośrednictwem internetu. Należy pamiętać, że wbrew temu, co forsują niektórzy urzędnicy, na rynku nie ma tylko jednego, zgodnego z prawem rozwiązania. Właściciel OSK, decydując się na wybór oprogramowania, powinien szczególną uwagę zwrócić na to, jakie dane i komu udostępnia aplikacja, z której korzysta. SPS Administracja to program, który pozwala na zachowanie kontroli nad informacjami, jakie trafią do starostwa. Program pozwala na bezpieczne i proste wysyłanie do starostw tylko tych informacji, które są absolutnie niezbędne z punktu widzenia ustawy. Pozostałe elementy działalności OSK są dostępne tylko dla osób, które zarządzają OSK.

Nowy Egzamin Wewnętrzny? – To proste!

SPS Administracja współpracuje z programem Egzamin Wewnętrzny 2013 e-kierowca, co pozwala w sposób zgodny z ustawą przeprowadzać egzaminy, realizować obowiązek informacyjny wobec starostw oraz generować i archiwizować konieczne dane dotyczące egzaminu wewnętrznego.

Jak przeprowadzić egzamin wewnętrznyobejrzyj film instruktażowy

SPS Administracja to jedyny tak pełny i kompleksowy program do zarządzania OSK. Dostępne moduły i funkcje pozwalają na łatwe prowadzenie Ośrodka Szkolenia Kierowców na wszystkich poziomach jego funkcjonowania:

? Generowanie i wysyłanie przez internet obowiązkowych informacji dla urzędu;

? Zarządzanie szkoleniami i kursami;

? Kalendarze jazd i wykładów;

? Monitoring dokumentacji pojazdów;

? Ewidencja pracownicza;

? Monitoring płatności.

 

MATERIAŁ SPONSOROWANY

46 komentarzy do “Jakimi informacjami trzeba się dzielić z urzędem? [FILMY]”

  1. Jest jeden problem z pełnomocnictwem do wytworzenia profilu dla kursanta przez OSK….. Starostwa chcą oprócz pełnomocnictwa dokumentu tożsamości lub paszport osoby której będzie wyrabiała profil. Kto zostawi taki dokument w dyspozycji OSK?!

  2. Do starosty należy wysłać informacje najpóźniej „następnego dnia roboczego”. Co w przypadku kursu weekendowego, który rozpoczyna się w sobotę lub piątek ? czy informację mogę wysłać w poniedziałek ?

    1. Dokładnie. Sam piszesz o następnym dniu roboczym. Zaczynasz w sobotę – wysyłasz w poniedziałek. W czym jest problem w przypadku dokumentów wysyłanych z „podpisem”, elektronicznie? Możesz je wysłać tego samego dnia jak będziesz chciał, ustawa nie mówi, że weekendy dokumentów nie wysyłamy.

  3. Następny dzień roboczy po piątku to poniedziałek to chyba oczywiste.
    A co do podpisu elektronicznego to winfory kombinują z tym Admi, bo w UoKP jest jak byk napisane w art. 27 ust. 6, że można przesyłać elektronicznie info do Starosty z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. I to co zrobiły starostwa z PWPW to monopol to fakt, ale nie ogłupiajcie ludzi, jeżeli chcą składać elektronicznie powiadomienia to bezpieczny podpis elektr. jest NIEZBĘDNY

    1. Zadzwoń do nich to Ci wszystko wyjaśnią – nieźle to sobie wymyślili – podpiszą dokument cyfrowo za Ciebie na podstawie pełnomocnictwa i wszystko jest ok a my nue musimy dzieki temu kupować podpisu cyfrowego.

      1. To wyślij kursanta ktory przyjdzie do Ciebie do szkoły aby najpierw założył PKK w starostwie – zobaczymy czy wróci?- jak pod starostwem u nas juz sa szykowane akcje przechwytywania kursantów

        1. Właściciel osk(lub instruktor) za podpisaną zgodą i dokumentem tożsamości może pobrać profil za kandydata. Każde upoważnienie będzie kosztowało 17zł opłaty skarbowej i nie ma problemy, żeby to osk uzyskiwały taki profil. A do tej pory umawialiśmy ludziom egzaminy i też musieli nam zostawiać dowód osobisty lub inny dokument i nie było z tym problemu.

          1. Szanowni Państwo!
            Wszelkie metody pozyskiwania kursantów jest możliwe, oby tylko zgodnie z prawem. Przyjęto rozwiązania, które z całą powagą powiem, że po to, aby utrudnić ludziom na każdym etapie zdobywania prawka. Znajdą się cwaniacy, którzy będą się starać ominąć przyjęte rozwiązania. Zacznie się ciekawie. Poczekajmy, zobaczymy, jak na dzień 19.01.13 r nie mamy żadnych doświadczeń.

        2. Dręczy mnie proste pytanie:Co zresztą planowanych zajęć z praktycznej części programu.O ile wiem nie nastąpiła nowelizacja ustawy dotycząca sprawozdawczości.Jest bardzo dyskusyjne czy rozporządzenie może zmieniać zakres ustawy.Pamiętam,że punkt ustawy dotyczący zakresu[ o dacie i miejscu prowadzenia ZAJĘĆ -liczba mnoga dotyczy wszystkich zajęć] dyskutowaliśmy i zgłaszali zastrzeżenia natychmiast po jej opublikowaniu.Chciałbym się mylić .Proszę więc dokładną interpretację w sprawie tak dotkliwej dla OSK.
          Wojciech Szemetyłło

          1. Art. 134 Ustawy o kierujących:
            1. Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów.
            2. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane.

            1. ale art.134 ust. 4: „przepisy ustępu 1-3 stosuje się odpowiednio do osób, które sa uczestnikami kursów (…) na kartę motorowerową, pozwolenie na tramwaj, na egzaminatorów instruktorów…” wiec nie ma nic o osobach na kursie na prawo jazdy…

              1. Lada dzień starostwa uruchomią możliwość składania wniosków o wydanie prawa jazdy przez internet podpisanych profilem zaufanym ePuap. Profil zaufany zakłada się na stronie internetowej ePuap w 5 minut, jedyni do jego potwierdzenia trzeba piorunem pobiec do Urzędu Skarbowego osobiście i z dowodem osobistym w celu zweryfikowania wnioskodawcy. Jeśli przyjdzie do OSK chętny na kurs to żadne odsyłanie do starostwa, żadne pełnomocnictwo – po prostu trzeba się spytać czy ma podpis elektroniczny. Jak ma to posadzić przy kompie i niech przy nas złoży wniosek do starostwa, starostwo ma 2 dni robocze na wytworzenie PKK ( dzień złożenia podania nie liczy się do terminu więc dwa dni oznaczają na pojutrze ). A jak nie ma to trzeba go też posadzić, zrobić z nim wniosek o profil zaufany przez ePuap, powiedzieć mu że musi biec do skarbówki i pokazać mu jak się składa wniosek przez internet.

                1. Czy trzeba podawać harmonogram wszystkich wykładów i JAZD od razu czy wystarczy harmonogram wykładów? Egzamin wewnętrzny w nowej ustawie robimy po każdej części czy oba egzaminy na koniec całego kursu, teoria i praktyka?

                    1. Nie pisz bzdur. Zweryfikuj wiedzę w aktach prawnych i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Art. 23 ust. 4 Ustawy o kierujących pojazdami. W skrócie. Egzamin wewnętrzny przeprowadza się po skończeniu zajęć, teoretycznych, praktycznych i pierwszej pomocy.

                        1. „Egzamin wewnętrzny jest przeprowadzany odpowiednio po ukończeniu zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1–3 lub ust. 3, przez instruktora lub wykładowcę wyznaczonych przez kierownika podmiotu prowadzącego szkolenie. Wykładowca przeprowadza wyłącznie część teoretyczną egzaminu wewnętrznego.” Czyli: odpowiednio: po teorii, praktyce i zajęciach z pomocy. (ust. 2 pkt 1–3) lub odpowiednio: po zajęciach internetowych (ust. 3). Wewnętrzny jest po „staremu”!

                          1. Wszystko pewnie byłoby proste gdyby nie to, że występuje magiczne słowo „lub”, do którego odnosi się wyraz „odpowiednio”. Inaczej mówiąc, po „polskiemu”: odpowiednio po ukończeniu zajęć z „tradycyjną” teorią lub zajęć z teorii „internetowej”. I tylko i wyłącznie po ukończeniu teorii „internetowej” przeprowadzany jest wewnętrzny zanim przystąpimy do praktyki. Idąc dalej. Czy w takim razie przeprowadzamy 3 egzaminy wewnętrzne? Po teorii, po praktyce i po pierwszej pomocy? Brnąc dalej w tym temacie. Egzamin wewnętrzny z teorii jest ważny 6 miesięcy (tak jak państwowy), kursant zdaje egz. wewn. po teorii, przystępuje do zajęć praktycznych, z jakiś powodów jazdy się przeciągają, mija pół roku, i co teraz? W/g tego rozumowania przed kolejnymi jazdami powtarza teorię czy po skończonych jazdach? I tak pewnie Was nie przekonałem. Czas zweryfikuje kto miał rację.

                            1. I tak jeszcze na chwilkę. W rozporządzeniu o szkoleniu mowa jest o egzaminie wewnętrznym składającym się z 2 części, teoretycznej i praktycznej. Nie o egzaminach wewnętrznych odpowiednio teoretycznym lub praktycznym.

                              1. Wg.mnie też egz.wew. jest „po staremu” czyli po częsci teoret.+praktycznej się go przeprowadza….tak wynika z w/w zapisu ustawy…

                              2. @ALEX. Ile zgłoszeń egz. wewn. dla jednego kursanta wyślesz do Starostwa?

                                  1. Czyli obowiązek wynikający z ustawy o kierujących art.27 i rozp. z 18.01 o kontroli ośrodka szkolenia zał.2 a nie z poszerzonej aplikacji PWPW której część jest dobrowolna ,nie dajcie się zmanipulować organom nadzorującym.

                                    1. Proponuje zaczerpnąć wiedzy o egzaminie wewnętrznym czy po teorii czy po praktyce oba u Starosty.Obawiam się,ze zadając takie pytanie dostane reprymendę,ze jest wszystko napisane w rozporządzeniu,a Pan jest instruktorem i Pan tego nie wie:)

                                    2. Czyli tak jak @Kaper napisał. Przedstawić Staroście informację o TERMINIE, CZASIE i MIEJSCU prowadzenia zajęć wraz z LISTĄ UCZESTNIKÓW. Czy jest tutaj coś o tym, że musisz Starosta wiedzieć co będziesz robił na zajęciach? Nie! Będzie chciał to przyczłapie się i zobaczy. Tyle w tym temacie.

Dodaj komentarz