Zimówki będą obowiązkowe?

W kodeksie drogowym może pojawić się nakaz jazdy na oponach zimowych w chłodnym sezonie. Taką regulację zaproponowali posłowie z sejmowego zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Powód? Auto na oponach zimowych ma lepszą przyczepność, jazda nim jest bezpieczniejsza, a w razie kolizji łatwiej uniknąć sporów z ubezpieczycielem. Zdarzały się już bowiem próby obniżenia odszkodowania, gdy za przyczynę wypadku uznano jazdę na oponach letnich w zimie – uzasadniają posłowie.

Jeżeli kierowca nie dopełni obowiązku zmiany opon, to może go czekać mandat w wysokości 500 zł.

Dziennikarze „Rzeczypospolitej” zastanawiają się, czy legislatorom na pewno zależy tu na naszym bezpieczeństwie. – Jak wskazują badania CBOS, 95 proc. kierowców i tak zmienia opony na zimowe. Zdaniem części osób, nowe prawo może przynieść więcej szkód niż pożytku. Projekt zakłada obowiązek zmiany opon od 1 listopada do 31 marca, a nie da się przecież określić, czy w tym czasie nie będzie słonecznej pogody, podczas której zniszczymy zimówki.

Kiedy można się spodziewać nowych przepisów? – Czekamy już tylko na projekt zmian w kodeksie drogowym, który przygotowuje dla nas legislator – mówi dziennikarzom Beata Bublewicz (PO), przewodnicząca zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. We wrześniu ma być gotowy – dodaje.

Red

Źródło: rp.pl

 

6 komentarzy do “Zimówki będą obowiązkowe?”

  1. W marcu tego roku śmigaliśmy już motocyklami po czarnych, suchych jezdniach. Nie tylko szkoląc ale i przede wszystkim sami. Niektorzy jeżdżą przez cały rok na motocyklach, byle nie leżał śnieg. A skuterowcom i on im nie straszny. I co motocykle też na zimowych? :))) W Chinach szybko takie nam wyprodukują 🙂

  2. Rozumiem, że wnioskodawcy swój wniosek oparli na rzetelnych badaniach-statystykach wypadków z uwzględnieniem ogumienia a nie opierali się na swojej intuicji tak jak w przypadku używania świateł mijania przez cały rok.
    Z poważaniem W.Sz

  3. Jak się tak dobrze zastanowić to właściwie dlaczego nie zajmiemy się warunkami jazdy w lecie a właśnie wtedy dochodzi do większej liczby groźniejszych wypadków? Używanie zimowych opon latem (a takich przypadków jest bardzo dużo) jest równie nierozsądne jak letnich na śniegu (ale już nie na suchej jezdnie przy -2). Bardziej może należało wprowadzić przepis o zarządzaniu swoją prędkością mając na uwadze swoje umiejętności, margines ryzyka a dopiero na końcu wyposażenie auta. Chyba zbyt pokutuje wśród wielu ludzi pojęcie że technika pozwoli im na uniknięcie wypadku przez co więcej ryzykują i bilans pozostaje niestety bez zmian…

  4. Pingback: https://www.advantageja.eu/supplements/phenq-reviews-know-ingredients-pros/

  5. Pingback: ข่าวบอล

  6. Pingback: รับทำเว็บไซต์ WordPress

Dodaj komentarz