Nowy taryfikator zacznie obowiązywać już w czerwcu!

kontrola drogowa

Punktami karnymi zostaną ukarani m.in. kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych i rozmawiają przez telefon komórkowy.

Jak tłumaczy MSW, zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych. Propozycje dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz tych najczęściej występujących.

– Nowy taryfikator jest reakcją na zmianę zachowań uczestników ruchu drogowego – komentuje Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. – Kto jeszcze kilkanaście lat temu pomyślał, że z telefonu komórkowego będzie korzystała aż tak duża liczba Polaków?

System punktów karnych obowiązuje w Polsce od 1993 roku. Łącznie funkcjonuje on w 22 państwach Unii Europejskiej. Trwają obecnie prace nad tym, żeby systemy punktów karnych wszystkich krajów eurolandu zostały ujednolicone. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy mają się zakończyć.

Nowy taryfikator punktów – przykładowa punktacja za wykroczenia w ruchu drogowym:

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 5 pkt (dotychczas 0)

Rozmowa przez telefon komórkowy – 5 pkt (dotychczas 0)

Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie – 2 pkt (dotychczas 0)

Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2 pkt (dotychczas 0)

Zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych – 3 pkt (dotychczas 0)

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym – 3 pkt (dotychczas 0)

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – 3 pkt (dotychczas 0)

Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów) – 2 pkt (dotychczas 0)

Przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) – 6 pkt (dotychczas 3)

Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) – 4 pkt (dotychczas 1)

Przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt – od 1 do 10 pkt (dotychczas 1)

Przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów – 2  pkt (dotychczas 1 pkt)

Przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów – 2 pkt (dotychczas 1 pkt)

Ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach – 5 pkt (dotychczas 0)

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu – 10 pkt (dotychczas 8) Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania – 6 pkt (dotychczas 5)

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej – 10 pkt (dotychczas 8 pkt)

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi – 10 pkt (dotychczas 9)

Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi – 10 pkt (dotychczas 8 pkt)

Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie – 5 pkt (dotychczas 3)

Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP – 2 pkt (dotychczas 1).

3 komentarze do “Nowy taryfikator zacznie obowiązywać już w czerwcu!”

1. Pingback: YOURURL.com

2. Pingback: Buy Ecuadorian Magic Mushrooms Online Australia,