Piętnaste urodziny świętowano w jednym z gospodarstw agroturystycznych na Warmii, a obecny na nich wojewoda żartował, że dawno nie brał udziału spotkaniu w tak zakonspirowanym miejscu.

I rzeczywiście. Już sam dojazd do gospodarstwa, gdzie odbywało się spotkanie, wymagał nie lada umiejętności i to nie tylko z techniki jazdy, ale i nawigacji – z asfaltu na drogę szutrową i później przez las. W końcu i my dojechaliśmy na miejsce. Najczęściej w tym gospodarstwie odbywają się przyjęcia weselne (stąd widoczny na zdjęciach wystrój sali), a w piątkowe wrześniowe popołudnie odbyło się tam spotkanie przedstawicieli ośrodków szkolenia kierowców.

Kłopoty z dotarciem na miejsce miał nawet Jan Maścianica, wicewojewoda warmińsko-mazurski. – To chyba jedno z najbardziej zakonspirowanych spotkań, na jakie otrzymałem zaproszenie – mówił, tłumacząc swoje niewielkie spóźnienie. I przyznał, że także miał kłopot z dojazdem.

Wojewoda podziękował też za wkład szkoleniowców w naukę kultury jazdy. – Na drogach przybywa kierowców i samochodów, więc nie do przecenienia jest państwa wkład w kształtowanie kultury cywilizacyjnej – mówił Jan Maścianica. – Z tego właśnie powodu trafiają do państwa odznaczenia państwowe, będące uhonorowaniem za tę trudną pracę.

– Dziękując za zaproszenie na uroczystości, pragnę skromnie nadmienić, że to, co robimy, to tylko końcowy etap waszej ciężkiej pracy – przyznał Stanisław Szatkowski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. – Cały proces edukacji komunikacyjnej spoczywa tak naprawdę na was.

Szatkowski przypomniał też, że w Polsce nadal jest zbyt wiele zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym, a Unia Europejska zobowiązała Polskę do zmniejszenia tej smutnej statystyki o połowę do 2013 roku. Działające w Olsztynie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ściśle współpracuje w tym zakresie ze Stowarzyszeniem oraz Polską Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców.

– Warmińsko-mazurskie stowarzyszenie jest jednym z najaktywniej działających stowarzyszeń spośród 20 w kraju – ocenił Krzysztof Szymański, prezes PFSSK. – Bardzo często z ich inicjatywy prowadzone są szkolenia lub spotkania przedstawicieli ośrodków z całego kraju. Pozostaje mi życzyć, aby zarządowi stowarzyszenia nie zabrakło siły do pracy. Stowarzyszenia z innych rejonów Polski mogą jedynie pozazdrościć Olsztynowi tak dobrej współpracy z władzami – o czym świadczy dzisiejsza obecność pana wojewody – oraz z WORD-em.

Pod koniec części oficjalnej do WMSWOSK przyjęto szkołę prowadzoną przez Waldemara Kozerę.

Na uroczystości przyjechali przedstawiciele stowarzyszeń niemal z całej Polski. Każdy z gratulacjami i pamiątkowym dyplomem czy statuetką. Wśród nich wyróżniał się wyglądem krakowski lajkonik.

Nie obyło się też bez rozmów na tematy związane z aktualną sytuacją w branży szkoleniowej. – Największym utrudnieniem jest brak cen minimalnych za szkolenie – mówi Ryszard Gadziński, prezes WMSWOSK i organizator uroczystości. – Na rynku panuje ogromna konkurencja. Nowo powstające ośrodki robią wszystko, by przyciągnąć klienta i dzieje się to za pomocą niskiej ceny. Nikt nie patrzy na wyposażenie czy też zdawalność. A koszty utrzymania ośrodków są bardzo duże. Rosną ceny paliw, pojazdów, trzeba płacić za lokale i place.

Krzysztofa Szymańskiego, prezesa PFSSK, niepokoi brak rozporządzeń i aktów wykonawczych do nowej ustawy o szkoleniu i egzaminowaniu kierowców. – Wiemy np. że instruktorzy raz w roku będą musieli odbyć szkolenie, ale nikt nie wie, kto je będzie prowadził, a przede wszystkim jaki ma być program tych szkoleń.

I na koniec porozmawialiśmy z Małgorzatą Dąbrowską, prowadzącą ośrodek nauki jazdy w Olsztynie i dwukrotnie uhonorowaną w czasie uroczystości. – Powoli już chyba odchodzi się od tego mówienia, że instruktor nauki jazdy to męski zawód – mówi pani Małgosia. – Zawsze lubiłam jeździć samochodem i dlatego pomyślałam o pracy w tym zawodzie. Może na początku mojej pracy uczyłam jazdy kobiety, teraz coraz częściej na zajęcia zapisują się też młodzi mężczyźni.

No i jak przyznaje nasza rozmówczyni – na drodze zdarzają się różne sytuacje i kapryśny sprzęt, jak np. wymiana koła, ale z tym umie sobie poradzić.

Anita Urszula Małecka

——–

Złote medale za długoletnią służbę przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia 15 lipca 2011 r. otrzymali:

Stanisław Drężek

Jerzy Duda

Krzysztof Gietek

Roman Kalata

Stanisław Milewski

Jerzy Miliszewski

Srebrne medale:

Małgorzata Dąbrowska

Andrzej Sinkiewicz